van de voorzitter Uit de Pers zal het u mogelijk reeds bekend zijn, dat Ajax de bijzonder eer volle uitnodiging ten deel viel om aan wezig te zijn bij de Derde Ronde-Tafel- Voetbalconferentie, lll-ème Table Ronde Internationale du Football", zoals de offi ciële aanduiding luidde, die onder het Be schermheerschap van Zijne Hoogheid Prins Rainier III van 1-3 april jl. te Monaco werd gehouden. Als ik u zeg dat het organiserend Comité bestond uit de heren J. Havelange, Presi dent van de FIFA, dr. A. Franchi, Presi dent van de UEFA, terwijl verder waren toegevoegd de heren F. Sastre, President van de Franse Voetbalbond, alsmede dr. Kaeser, Secretaris-Generaal van de FIFA, dat uit alle delen van de wereld de voetbalbonden vertegenwoordigd waren alsmede andere kopstukken: arbiters, trai ners e.a. van het internationale vlak ook de Pers zich rond de tafel schaarden, dan zult u ongetwijfeld kunnen begrijpen dat het voor onze vereniging inderdaad een grote eer was in dit selecte gezelschap als Nederlandse afgevaardigde te mogen aanzitten. Om van gedachten te wisselen over in het algemeen de bedreiging voor de toekomst van het voetbal door ongeregeldheden en zekere verschijnselen van verval, in verschillende landen een achteruitgang van de voetbalpopulariteit wordt opgemerkt, welke maatregelen ge nomen resp. gezocht moeten worden ten einde het spel aanvallender en meer spec taculair te maken etc. etc. Het zou natuurlijk te ver voeren hier in deze kolommen het op de conferentie be handelde onderwerp: Bedreiging en mid delen ter verbetering (van voetbal - Red.) in zijn geheel weer te geven. In het kort: Onder het hoofd: De bedreigingen, vond men de onderverdeling: 1. Het geweld in al zijn verschijnings vormen. Een verdere splitsing hiervan was: a. onbeschoftheid, agressie van opzette lijke aard; b. systematische schending van de wet XII; c. intimidatie, terging, bedreiging tegen over scheidsrechters. Zo was er: Het spelbederf. Dit weer nader gesplitst in: a. zonder voorbehoud te veroordelen; b. uitingen van spelbederf, die uitleg van de scheidsrechter noodzakelijk maken, b.v. voorwenden van een verwonding, langzaam neerleggen van de bal, te rugspelen naar de doelverdediger om tijd te winnen, enz. Volgde de opmerking: Bepaalde ver schijnselen zijn inderdaad verbonden met de tactiek van het spel en kunnen niet lichtvaardig worden veroordeeldl" U ziet, dat er voldoende aanleiding was tot uitvoerige discussies. Die er inderdaad ook waren Ook het hoofdstuk: Middelen ter verbete ring leverde in ruime mate stof tot be spreking op. Noem ik u o.a. in de onder verdeling van de verschillende punten: Opvoedende actie (in het kort: rol van trainers, bestuurders, opdrachten, aanhangers, verantwoordelijkheid der spelers etc.). De scheidsrechter en zijn problemen. Wedstrijdregels. Wijziging van de spelregels (afschaffing muur, vergroting omtrek doel, geen buitenspel bij vrije schoppen en nog veel meer). Wat de beantwoording betreft van de al gemene vraag: wat aan spelverruwing te doen, heb ik namens Ajax een tweetal ik moet zeggen: persoonlijke voor stellen gedaan: A. Onze spelregels zijn internationaal geregeld volgens onze reglementen. Ik dacht dat ook de straffen bij reglement internationaal moeten worden voorge schreven. B.v. vasthouden of trekken aan shirt: één wedstrijd niet spelen. Natrap pen: twee wedstrijden niet spelen. B. Wordt in een wedstrijd aan een club voor de tweede maal een gele kaart ge toond, laat de scheidsrechter dan een penalty tegen die club moeten geven. Een en ander viel zeer zeker in goede aar de en zowel de heer Havelange alsook de heer Franchi hebben verklaard de voorstel len bij de FIFA te zullen verdedigen. Natuurlijk verdriet het ons, dat eerst tegen De Graafschap en daarna tegen PSV, in een thuiswedstrijd nog wel, wij onze kans op het landskampioenschap lelijk hebben laten liggen. Ja, vooral de wijze waaróp! Dat er eerder al alle reden was om ten aanzien van het nieuwe seizoen de nodige maatregelen te treffen, kan ik u hierbij thans wel bevestigen: terugkomen met een selectie, die misschien niet direct het predikaat „wereldklasse" zal dragen, doch waaruit wel een elftal zal voort komen met spelers die bereid zijn alles te geven voor: a. hun werk; b. Ajax; c. de toeschouwers. Enerzijds hoop ik en u met mij natuur lijk dat we het volgende seizoen toch nog internationaal zullen spelen, met name om de UEFA-Cup, aan de andere kant ben ik het met Jan Westrik eens en dat zal wat de financiën betreft onze penningmeester misschien niet zo best in de oren klinken of het niet beter zou zijn eens een jaar helemaal niet op internationaal niveau te behoeven mee te doen, teneinde ons voor de volle honderd procent aan de opbouw te wijden. Alleen hier en daar eens (internationaal wel!) een vriendschappelijke wedstrijd spelen om de financiën, die buiten de op brengst van de competitie toch wel ge produceerd moeten worden c.q. nodig zijn, te vergaren. We moeten dat maar eens bekijken. Een prettig bericht verder, dat we alsnog deelnemen aan het internationaal toernooi ter gelegenheid van „700 jaar Amster dam", in augustus a.s., waarbij wij de plaats innemen van de FC Amsterdam. Er is een oplossing gevonden, waarmede alle partijen zich konden verenigen. In dit ver band wil ik onze Ton Brandsteder nog wel danken voor zijn bemiddeling in deze. Dan wil ik hier zeker niet verzuimen onze hoofdredacteur, de heer T. Middendorp, een veer op de hoed te steken voor de wijze waarop hij nagenoeg geheel alleen het zeer fraaie Jubileumnummer van ons clubblad in elkaar zette, een en ander bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van ons aller Ajax. Zeker zullen er lieden zijn, die vinden dat toch dit of-dat vergeten is, doch bedenk wel en dat staat ook duidelijk te lezen er is slechts een greep gedaan in zo wel heden als verleden. Het is mij overi gens bekend dat Tinus van verschillende zijden is gecomplimenteerd met zijn werk. Mag ik dan besluiten met namens het bestuur onze felicitaties te richten tot de kampioenselftallen, die zich tot nu toe hebben aangediend, waarbij onze compli menten uiteraard ook uitgaan naar trai ners, commissieleden en anderen die het hunne tot de successen bijdroegen. Tot slot nog iets over onze bouwwerken; het schiet allemaal goed op: de Arcade is in de fase van afwerken, de kunstgrasmat in de zaal is gelegd en zoniet, dan is dat slechts een kwestie van enkele dagen, en op Voorland komt er ook flink schot in het nieuwe clubhuis. De plannen voor de reis naar Indonesië liggen klaar; het wachten is op dit moment nog op bepaalde bevestigingen. Zijn deze binnen, dan wacht Ajax een twee-weekse reis die, naar wij hopen, voor alle betrok kenen aan de verwachtingen zal beant woorden. Ik dacht het voor deze keer hierbij te kun nen laten. J. VAN PRAAG 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 6