internationale jeugdtoernooien EERSTE PRIJS VOOR A1-JUNIORES IN BELLINZONA Van 27 t.m. 31 maart werd in Bellinzona (Zwitserland) een inter nationaal jeugdtoernooi gehouden, waaraan onze A1-juniores deelnamen. Op donderdag 27 maart, des avonds om kwart over acht, zette de nachttrein naar Bellinzona zich in beweging. Aan boord, oftewel in de treincouchettes, de complete A1-junio- res-selectie, versterkt met de contractspelers Buma en Post, trainer Van Wijk, verzorger Langenberg, elftalleider Fleijsman en ondergetekende als bestuurslid. Van zo'n treinreis in de nacht valt niet veel te vertellen. Na wat praten en kaarten was het om half twaalf slapen geblazen. Nou is dat slapen in een trein wat anders dan slapen in een bed. Maar ondanks getik van de rails en geschud in de bochten, word je toch wakker bij daglicht en ben je op dat moment zelfs al in Zwitserland. Toen was het nog slechts drie uur rijden naar Bellinzona, alwaar bij aankomst een delegatie van FC Bellinzona ons op stond te wachten. Het hotel was tegenover het station, dus geen probleem. Kamers indelen, lunchen en rusten werden in deze volgorde afgewerkt, want 's avonds al begonnen wij onze wedstrijdenreeks tegen Barcelona FC. Juist omdat in ons eigen toernooi de openings wedstrijd tegen Barcelona zal zijn, werd deze ontmoeting met veel spanning tegemoet gezien. De heer Fleijsman en ik werkten vervolgens een toernooi-bespre- king en een bezoek aan het stadhuis af, waarna, na een goed bad en enige rust, ook de leiders fit waren voor de grote slag. Als begin dus: AjaxBarcelona. Helaas was het koud weer, waardoor de publieke belangstelling tegenviel. Wel hadden we een uitstekend bespeelbaar veld (tussen de bergen). De wed strijd was het aanzien ten volle waard. Barcelona, met als uit blinkers hun aanvoerder en doelman, heeft een uitstekend elftal. In de beginperiode waren onze spelers wat geïmponeerd. Toen echter Simon Tahamata met een fraaie actie scoorde, was onze schroom verdwenen en werd het een evenwichtige partij voetbal. Een indirecte vrije schop leidde tot de gelijkmaker. Zo'n 10 minu ten voor tijd. Ons elftal werd daarna wel sterker, maar gescoord werd er niet meer. 11 dus, een starrd met nog vele mogelijk heden voor de poule. Opvallend was het veel te angstige en strakke fluiten van de leiding, hetgeen afbreuk deed aan de overigens uitstekende wedstrijd. Na het nuttigen van wat sandwiches was het ditmaal goed slapen in een echt bed. De volgende dag (zaterdag) stond Ujpest Dosza op het pro gramma, 's middags om half drie, te Locarno aan het Lago di Maggiore. Na een korte busreis arriveerden wij met een stralende zon in het schitterende Locarno. Er was veel publiek. Opvallend was de prachtige grasmat. De wedstrijd stond helaas niet op zo'n hoog peil. De Hongaren werden door de scheidsrechter met alles in bescherming ge nomen, waardoor onze pittige speelwijze geweld werd aange daan. Het was in de tweede helft, toen de zoals altijd actieve Gerard Staats een fout in de verdediging van Ujpest afstrafte met een fraaie goal. Toen tien minuten daarna Simon Tahamata, middels een fraaie solo, voor 20 aantekende, was de strijd beslist. Daarna was het nog een uur goed toeven in de fraaie omgeving. Op zondag moesten we aantreden tegen onze gastheren Bellin zona. Een gelijk spel was reeds voldoende voor het behalen van de finale. In een helaas onprettige wedstrijd kwamen wij door Floor Buma met 10 voor. Als gevolg van een fout in onze defensie werd het na rust 11. De strijd werd al harder en de gele kaarten waren niet van de lucht. Grote vreugde heerste er in ons kamp, toen opnieuw. Floor Buma, na een prachtige solo, met de buitenkant van de voet op de verste hoek mikte en raak schoot. Mede dank zij het goede keepen van Rob Tervoort bleef de stand 21 en behaalden wij de finale. Barcelona kwam door gelijke spelen 2 punten in onze poule te kort. De finale dus bereikt. Een verdiende beloning voor het uitsteken de werk van onze trainer Hassie van Wijk. De beloning voor de spelers bestond uit een bioscoopje met daarna in het hotel een toeter van een ijscoupe. Toen naar bed voor een goede nacht rust vóór het grote karwei op Paasmaandag. Onze tegenstander was Fiorentina uit Florence. Een zeer goed elftal dat tot dat moment alles gewonnen had. Gelukkig was het weer uitstekend, was er veel publiek en een voortreffelijke scheidsrechter. De wedstrijd is een echte .finale-, c.q. cupwedstrijd geworden. Met fraaie acties bestookten beide elftallen de doelen en er werd pittig maar zeker niet gemeen gespeeld. Tot aan de rust bleef het 00. Kansen voor ons, kansen voor Fiorentina. Als belang hebbend toeschouwer liep het zweet je over de rug. In de rust werden door onze trainer nog enige waardevolle aan wijzingen gegeven en daar ging het dan weer, de laatste 40 minuten. Totdat Fiorentina, 20 minuten voor tijd, na een kleine aarzeling bij ons voor vermeend hands, kon scoren. Juist die achterstand had op onze jongens een uitermate goede uitwerking. Met alle energie werd er aangevallen. Hannie Das en Eddie Kraal be heersten het middenveld als vanouds en de beloning kwam al na 5 minuten, toen een duidelijke handsbal, in het strafschopgebied van de Italianen, werd bestraft met een penalty. Simon Tahamata (wederom een glansrol) klaarde het karwei op simpele wijze en het was 11. Voor de talentvolle maar wispelturige Italianen was dit te veel. Na veel geschreeuw en geduw tegen de scheids rechter kon er één, na ontvangst van een rode kaart, vertrekken. 11 tegen 10, onze spelers roken hun kans. Wat een krachttoer na drie dagen voetbal. En de beloning kwam. Zo'n drie minuten voor tijd stuitte een inzet van Gerard Staats op de keeper af. De goed meegelopen Ad Bouma drukte de bal over de lijn, tot grote vreugde van alles wat Ajax was. U kunt zich voorstellen, bij zoveel Ajax-vreugde, er zoveel teleurstelling bij de Italianen was. Weer een rode kaart voor één van hen wegens slaan naar Gerard Staats, dus nu nog 11 tegen 9. Met gemak haalden wij de eindstreep, in casu de eerste prijs. Met trots ontving aanvoerder Ronald Klinkenberg de grote over winnaars-trofee. Van een erehaag door beide elftallen kwam van wege de teleurgestelde Italianen niet veel meer terecht. Toen begon voor ons een wedloop, namelijk die met de tijd. Binnen een uur zou onze trein vertrekken. Daar iedereen in een bovenste beste stemming was, lukte dat ook. Uitgeleide gedaan door onze gastheren, na het drinken van (imitatie) champagne ter ere van de overwinnaars, werd om 7 uur 's avonds huiswaarts gekeerd. Vóór wij vertrokken werd niet vergeten onze gastheren uitbundig te bedanken voor al wat men voor ons had gedaan. FC Bellinzona, een eenvoudige 2e divisieclub, maar met een enorm organisatie-vermogen en geweldige gastheren. Over de terugreis kan ik kort zijn. Het overstappen in Bazel gaf problemen in die zin, dat de couchettes eerst niet verlicht waren. Daarna ontdekten we dat de lakens, dekens en kussens niet aanwezig waren en ook niet meer zouden komen. Toch werd zonder morren de volgende ochtend Amsterdam bereikt. Groot was de verrassing niet alleen verwelkomd te worden door 16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 16