AJAX VIJF-EN-ZEVENTIG JAAR Ajax viert zijn 75-jarig jubileum, hetgeen samenvalt met het 700-jarig bestaan van Amsterdam, de vader- (of is het moeder-) stad van Ajax. De namen Amsterdam en Ajax zijn nauw verweven in die 75 jaar. De geschiedenis van Ajax, de omstandigheden waaronder werd gespeeld, de vele gebeurtenissen die hun stempel drukten op het wel en wee van Ajax, waren zeer vaak gebeurtenissen, die ook de stad in zijn geheel raakten. In micro-vorm vindt men in de historie van Ajax een stukje sociale geschiedenis van en uit de stad terug. Ook Ajax met zijn 75-jarige activiteiten vindt zich terug in het motto van de viering van het 700-jarig bestaan: Amsterdam 700 jaar wonen, werken, spelen. Die verbondenheid van Amsterdam en Ajax heeft in de afgelopen tien jaar een nieuw aspect gekregen door de geweldige successen, die Ajax in het internationale voetbal wist te behalen. Ongekende successen voor het Nederlandse voetbal, maar ook internationaal ongekend door de wijze waarop Ajax het voetbalspel een bijzondere inhoud verleende. Over de gehele wereld werd de reiziger uit Amsterdam, bij het noemen van die stad onmiddellijk en soms met glinsterogen geantwoord: Amsterdam Ajax. Want Ajax werd een begrip, een internationaal sprekende naam en thans spreekt men van het Ajax-tijdperk. Die glansperiode werd bereikt na een moeilijke periode. Een moeilijke periode die niet vanzelf overging in een betere situatie, maar die door mobilisatie van de verenigingskrachten, door een nieuwe aanpak van de problemen, door de durf nieuwe wegen in te slaan werd overwonnen. En die aanpak legde de grondslag voor het latere succes. Die successen zullen zeker door anderen, betere deskundigen dan ik, worden beschreven in dit blad. Eén opmerking nog daarover, namelijk dat die successen, hoe grandioos ook, nooit de betekenis van Ajax als vereniging, als gemeenschap van en voor mensen die zich daar thuis voelen, in de schaduw kan of mag stellen. Die opmerking moet mij van het hart na de vele gesprekken met „Ajacieden", die zo smakelijk, maar ook zo diep doorleefd weten te vertellen over hun Ajax, over wat zij met en in Ajax hebben beleefd. Dan ontmoet je gevoelens, die je ook bij vele andere Amsterdamse clubs aantreft, die dat tintelende, dat warm levende en spontane van de Amsterdamse bevolking kenmerkt. Verklaarbaar en begrijpelijk is het ook dat het niveau waarop Ajax zich beweegt velen met geestdrift vervult, maar ook bij anderen weerstand oproept. Het appelleren aan gevoelens van geestdrift is voorbehouden aan de kwaliteit. En kwaliteit bezit Ajax op vele gebieden. Daar liggen de waarborgen, dat Ajax niet alleen een groots verleden achter zich heeft, maar ook een grote toekomst voor zich. Mag ik besluiten alle „Ajacieden" van harte geluk te wensen met het 75-jarig bestaan van hun club en daaraan de allerbeste wensen voor de toekomst van Ajax toevoegen? A. A. VERHEIJ, Maart 1975 wethouder voor de sport 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 25