ROCHAS JL monsieur after shave verlangd mag worden dat zij hun studie ten koste laten gaan van het voetbal, hoewel dat vaak toch wel het geval is. Het moet echter tot een minimum worden beperkt. Sociale bege leiding? Gebeurt zeer zeker. Aan de prestaties op het veld kan vaak worden afgeleid of de studie goed gaat. Goede vorderingen op school werken positief op de prestaties in het veld. Andersom is ook het geval. Wanneer de speler er behoefte aan heeft, wordt daar zeker over gepraat. Aan de andere kant is de op offeringsgezindheid van de jongens zelf in sommige gevallen niet groot. Er zijn er bij die het niet kunnen opbrengen dusdanig te leven dat zij de sport voldoende dienen. Daardoor zal er onge twijfeld talent verloren gaan. Valt weinig aan te doen. De jeugd kan zich tegenwoordig op zoveel manieren bezig houden, dat de voetbalsport voor een aantal niet meer nummer één staat. Op zich valt dit misschien te betreuren. Het is niet anders. Zelf heb ik, dacht ik, een goed kontakt met de spelers. Ik ben vrij autoritair ja eerlijk, maar dat moet ook wel. Toch ver ander je. Je groeit in je vak, je gaat je anders gedragen. Soms zijn er wel eens situaties waarin ik mijzelf afvraag hoe ik vijf jaar geleden zou hebben gereageerd en dan blijkt vaak dat ik misschien toleranter optreedt dan vroeger. Je leert veel, de er varing gaat meespreken. Maar twee nare eigenschappen zal ik nooit afleren: ik heb weinig geduld en ik kan niet verliezen. Op de cursus word je geleerd dat je juist wél tegen je verlies moet kunnen en wél geduldig moet zijn. Ik heb helaas die eigen schappen niet doe wel mijn best me ertegen te verzetten. Ajax Ik heb mij altijd erg tot Ajax aangetrokken gevoeld. Ook toen ik er nog niet werkte. Regelmatig bezocht ik de wedstrijden. Vooral ook om een beetje op de hoogte van hun spel te blijven. Maar ja, ik had voor hetzelfde geld naar Feyenoord kunnen gaan. Qua spel (techniek en taktiek) voelde ik mij echter meer tot Ajax getrokken. Zou ik van hard spel gehouden hebben, was ik misschien naar Feyenoord gegaan zijn waarin toen harde jongens als Israel en Laseroms speelden. Ik kan mij best voor stellen dat er mensen zijn die daarvan houden, ik toevallig wat minder. Nu moet je niet denken dat ik een stevige partij voetbal verafschuw. Als het nodig is behoort een elftal daartoe in staat te zijn en de spelers bereid desnoods een blessure op te lopen. Zonder meer. Niét als we al met 30 voorstaan, maar wel bij 00 of 10 voor ons, moet iedereen deze winst vasthouden. monsieur ROCHAS ROCH AS-PARIS Importeur: B.I.E.O.-Amsterdam Vallen daarbij blessures, dan moet dat worden geaccepteerd. Tijdens de wedstrijd is de trainer vrij machteloos. Hij kan ge durende de week wel zeer nauw met de spelers naar de wed strijd toe leven, maar tijdens het spel zit je maar. Globaal valt er soms in de rust wat te herstellen. Kun je een speler opdragen een bepaalde man van de tegenpartij beter af te stoppen of zo maar veel is het niet. Wedstrijden zijn ook vaak onbegrijpelijk. Je kunt nóg zo'n mooie taktiek uitstippelen, na 5 minuten in de wedstrijd kan die taktiek waardeloos zijn. Een bepaalde speler bij de tegenpartij kan uitvallen waardoor verschillende posities aldaar gewijzigd worden. Wij moeten ons daarbij aanpassen en er ontstaat een zekere onrust. De uitgestippelde taktiek gaat overboord. De kracht van een elftal is dan, dat iedere speler het nieuwe systeem moeiteloos overneemt. Ajax moet dat kunnen. Ajax moet net dat beetje extra kunnen geven wat de andere partij niet heeft. Het elftal behoort iedere tegenstander zijn wil op te kunnen leggen. Wij bepalen de wedstrijd en niet zij. Daar móét je vanuit gaan. De jongens weten dat ook. Achter staan mogen zij niet kennen en zeker niet in eigen huis. Wat gebeurt er tegen PEC Zwolle? Wij komen op 10, krijgen ver schillende kansen op 20 en 30. Op een gegeven moment schiet één van de onzen zo verschrikkelijk hard in, dat de bal op een been afstuit en helemaal op de middenlijn terecht komt. Daar staat een spits van PEC, speelt onze laatste man „uit" en het is 11. PEC had zonder meer een goed elftal met vier gevaarlijke spitsen. Nou ja, PEC maakt 12 en het is gebeurd met de koopman. Verlies van 14 in eigen huis, en het had nog erger kunnen zijn. Wat denk je dan als trainer? Maar één ding: was het maar afgelopen De Pers? Ach persoonlijk ben ik niet zo happig op die jongens, je krijgt vragen waar je eigenlijk niet op kunt antwoor den, vooral ook omdat men (die Pers) niet deskundig genoeg is. De sensatie neemt vaak de overhand. Er zijn geen specifieke voetbalverslaggevers. Bij een wedstrijd zitten er velen op de tribune en allemaal denken ze verstand van voetballen te hebben. Als een journalist ziet dat bijvoorbeeld Rep zijn tegenstander niet afdekt wanneer de tegenpartij in de aanval of in balbezit is, lees je in de krant dat Rep weet-ik-wat was in ieder geval aan kritiek geen gebrek. De opdrachten echter, waarmee de spelers het veld ingaan zijn bij de Pers niet bekend. Een wijze van spelen is nl. om de vleugelspelers, die in een wedstrijd vaak de meeste ruimte hebben, de opdracht te geven de vleugelverdedi gers van de tegenpartij te laten gaan en dat onze verdediging alles zal doen om de bal in bezit te krijgen en vervolgens die vrijgelaten vleugelspeler(s) van ons in de ruimte aan te spelen. Het is één van die vele mogelijkheden die men kan proberen. Aan de andere kant zal onze vleugelspeler zo sterk spelen dat de verdediger van de tegenpartij niet naar voren durft te gaan enz. enz. Wanneer een wedstrijd verloren wordt is dat vind ik, altijd eigen schuld. Over de scheidsrechter praat ik nooit. Wan neer onze spelers de scheidsrechter tégen zich krijgen is dat vaak ook eigen schuld. Je moet een scheidsrechter zo bespelen, dat je hem meekrijgt. Lukt dat niet dan faal je op dat gebied. Als ik zeg dat je hem moet inpalmen, is dat misschien wat sterk gezegd, beter is misschien: je moet zorgen voor een goed con tact met de arbiter. De geluksfaktor in een wedstrijd vind ik niet zo groot. De meeste doelpunten vallen door fouten in de verdediging. Kansen moeten benut worden. Mis je een kans is dat alweer je eigen schuld, zelfs wanneer de bal tegen paal of lat belandt. Die bal moet er in, andere keus is er niet! Dat klinkt misschien wat al te sterk, maar het is wel zo. De toekomst van Ajax zie ik positief. In de voetballerij is Ajax een begrip. Niet alleen nu, maar door de jaren heen. In het ver leden zijn we ook wel eens een paar jaar geen kampioen ge worden maar ALTIJD kwam de club weer terug en ook nu zal dat het geval zijn. Wanneer het elftal eens een tien wedstrijden in dezelfde opstelling kan uitkomen, let op, komt Ajax terug. Voetbal is overigens wél moeilijk voorspelbaar. Niets valt met zekerheid te zeggen. Zo kon Feyenoord van Roda JC verliezen en PSV tegen MVV gelijkspelen. Dat vind ik het meest aan trekkelijke aan voetbal: eigenlijk weet je het nooit TIJN MIDDENDORP

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 26