jan en moeder lens 40 jaar bij ajax F. van Hazendonk VOORVERKOOP AJAX en OLYMPISCH STADION Toto en Lotto inleveringsadres Ajax Sigarenmagazijn Postagentschap Derkinderenstraat 64, Amsterdam-West Telefoon 150107 Het is natuurlijk van enorm belang ook in verenigingsver band dat er de beschikking is over goede mensen, die werk zaamheden verrichten die nu eenmaal gedaan móeten worden. Dag-in-dag-uit. Ze staan zelden of nooit in de belangstelling, behorende meer tot de categorie van: achter de schermen, maar zijn zeer waardevol. In het echtpaar Lens bezit Ajax zo'n uniek tweetal. Aan wie zouden ze nog moeten worden voorgesteld? ledereen kent ze toch. Sedert Ajax zijn huidige Stadion bewoont, nu 40 jaar lang, heeft Jan Lens als terreinknecht en Moeder Lens voor de rest (en wat dat betekent, daarover straks meer) ge zorgd. Momenteel zijn beiden allang gepensioneerd de 79- jarige leeftijd is inmiddels bereikt. Denkt u overigens niet, dat er helemaal niets meer gedaan wordt. Vooral Moeder Lens weet van geen ophouden en blijft de goede verzorgster op gebied van thee en koffie, wie maar wil. Veertig jaar geleden kwamen ze bij Ajax in dienst. Aangenomen door onze toenmalige voorzitter (thans Ere-Voorzitter) Marius Koolhaas. Bewonen nu reeds zo'n dertig jaar een klein maar zeer gezellig huisje op het Ajax-terrein en zijn zo'n beetje tot de inventaris van de Rood-Witten gaan behoren. Tegen de datum waarop het Ajax-Stadion 40 jaar bestaat, was het daarom een enorme min of meer voor de hand liggende gedachte die twee steunpliaren van de club eens over hun 40 jaar aan het woord te laten. Daarom begaf ik mij op een der koude en winderige avonden van de laatste tijd naar de Meer om wat naders van het echtpaar Lens over die achter hen liggende jaren te horen. Ik trof een wat grieperige Ome Jan, die dicht bij de kachel gezeten en een deken over zijn benen mij begroette. Moeder Lens nam het woord. ,,Zo jongen kom binnen, het is hier lekker warm. Ja, natuur lijk komt het gelegen, alleen jammer dat Jan net een beetje grieperig is. Het is ook zo'n beroerd weer. De dokter is al ge weest. Het is niet ernstig. Gewoon wat kou gevat. Zo, ga maar lekker zitten doe maar net of je thuis bent. Je lust zeker wel een lekker bakkie koffie. Alles er in? Ja, je vader kennen we zó goed. Hij komt hier iedere donderdag. Altijd, gewoon even ,,dag" zeggen. Wat is hij nog een atletiekman zeg, en lopen dat ie kan nog op zijn leeftijd! Iedere donderdag is-ie-er, weer of geen weer. Soms zeg ik wel eens tegen hem, dat ie niet zo ver moet gaan, omdat het zulk slecht weer is. Ja, je vader kennen we al jaren, vroeger van de atletiek, hè Jan? (knikt). Wat een tijd veertig jaar. Als je ervoor staat, lijkt het erg lang, maar achteraf is het eigenlijk zo voorbijgegaan. De heer Koolhaas heeft ons aangenomen. Ik verzorgde op een boerderij bij het oude Ajax-stadion aan de Kruislaan een paar oude boer tjes en de heer Koolhaas vroeg ons toen om bij Ajax te komen werken. Jan de velden en ik de kleedkamers schoonhouden, het wassen van de voetbalkleren, koffiezetten enz. enz. Och, jongen, we hebben wat afgewerkt. Ik heb wat wasborden versleten, want wasmachines waren er natuurlijk niet. Nu wel, prachtige machines. Mijn dochter Tinie doet het nu. Neem de kleed kamers. Nu alles van steen. Even de spuit erop en schoon is alles. Vroeger was het allemaal hout. Iedere keer boenen met soda en chloor, anders werd het niet schoon. Ja, dat was wat. Maar ach, daar sta je dan niet bij stil. Tóen was het gewoon. Nu kun je het je bijna niet meer voorstellen. Maar dat is met zoveel. Toen we 65 werden, gingen we met pensioen. Maar we bleven er allebei wel werk bij doen. Stil zitten kunnen we niet. Ik moet altijd wat doen." Jan Lens: „Vroeger deed ik alles alléén wat ze nu met een paar mensen doen. Ik maakte b.v. ook het cricketveld in orde, de springbak voor de atleten, het veld voor de honkballers 's Winters spoot ik de voorvelden onder water. Kon er geschaatst worden. Soms gebeurde het, dat de wind het water tegen mijn knieën aanblies en was het zó koud dat het water bevroor. Kon ik soms niet eens mijn benen meer recht krijgen. Ach man, dat was wat 's morgens op, 4 uur, spuiten, pikke-donker, en de volgende dag konden ze schaatsen." Moeder Lens: „En ik met een stalletje met chocola in een hoek 32

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 32