hulde en dank aan de verschillende Elftal spelers, die Ajax gebracht hebben op de plaats, waar zij thans staat. Aan mannen als Theo Brockmann, Ziegeler, Van der Lee, de Pelsers, Schoevaarts en latere jaren Hordijk, De Natris, Gupffert, Van Dort, Couton enz. is Ajax op dit oogenblik grooten dank verschuldigd. Maar ook de spelers van heden, Volkers en zijn mannen die reeds enkele malen beslag op het Kampioenschap van Nederland wisten te leggen, kunnen met eere bij dit bouwwerk genoemd worden. Gij allen hebt gezien wat in enkele maan den door ons Clublid Theo Schetters tot stand is gebracht. Weldra zal de Neder- landsche Bouw- en Aanneming Maat schappij hare werkzaamheden beginnen, opdat in November a.s. Ajax haar nieuwe home kan betrekken. De versierde heistelling met in den top ons prachtig rood-wit staat gereed en zal ik thans gevolg geven aan de eervolle op dracht, mij door mijn mede-bestuurderen gegeven, n.l. voor de eerste maal het hijschblok te doen vallen op de eerste van de 1000 palen, die het Ajaxhuis zullen dragen. Het Stadion heeft Ajax iets beneden de f 300.000,gekost. Wij moesten eerst f 50.000,lenen om de bouw te kunnen betalen. Wij waren toen m.i. al een zeer rijke vereniging. Men vroeg mij, ik was toen bij Heineken's Bierbrouwerij NV al aardig op weg naar de staf, of Heine- ken misschien deze lening zou willen verstrekken, dan kreeg zij de leverantie van haar bier aan het, in het Stadion te bouwen café-restaurant. De toenmalige directie van Heineken, dr. H. P. Heineken en mr. Ch. P. H. Ras, voelde daar niets voor, gezien de geringe bieromzet, waar na met veel moeite de toenmalige pen ningmeester van Ajax, Jan Oudheusden, erin slaagde dit bedrag van de toen be staande Twentsche Bank NV te Amster dam, te lenen. Hypotheek konden we niet verstrekken, omdat het terrein geen eigen dom was, maar gehuurd werd van de Gemeente Amsterdam voor 20 jaar tot 1954 met een optie van 20 jaar tot 1974. Aangezien Ajax seizoen 1933-1934 kam pioen van Nederland en 1934-1935 en 1935-1936 kampioen van de afdeling werd, was de schuld ad f 50.000,na drie jaar „omgetoverd" in een voordelig balans-saldo. De bezetting van de Duitsers in 1940 was verschrikkelijk. Het gehele Stadion werd

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 14