slïts henrï henrï henrï henrï henrï HENRI VOOR SFEER EN MÉÉR! BELFORT RESTAURANT- HOTEL ROSARIUM AMSTELPARK DE HOP AMSTELPARK HENRI SMITS CATERING SERVICE zegt van te voren wat het gaat worden? Niemand toch. Je moet het allemaal maar afwachten. een lege zaal optreedt. Het inspireert niet. Vreselijk. Natuurlijk hoor en zie je de mensen. Volle tribunes inspireren. WK. Neem de W.K. Zeven weken lang verkeerden wij in een roes. Alles was mogelijk. Alles werd gewonnen. Op de finale na. Het publiek kwam met tienduizenden naar ons toe. Wie had zoiets verwacht. Meestal als je het niet verwacht, gebeurt het juist. Nu is iedereen de W.K. alweer vergeten. De spelers praten er niet meer over. Het is allemaal voorbij, al zal ik al die wedstrijden nooit meer vergeten. De W.K. was een afgerond geheel. Daarna kwamen we terug in onze dagelijkse sleur. Weer opnieuw be ginnen. Dat kostte wel even moeite. Je kunt het vergelijken met wanneer je drie weken met vakantie bent geweest. Je hebt dan ook weer moeite om op gang te komen. Zoiets was het met ons ook. Nu zijn we daar wel weer overheen. Je moet nooit lang stil staan bij dingen die gebeurd zijn. Het verliezen van de finale was beroerd, ja, velen waren er ook kapot van, maar niet lang. Althans ik niet. Weer in Amsterdam terug, was praktisch ieder een over het verlies heen. Je kunt toch niet wekenlang daarover blijven treuren Dat helpt toch niet. Een wedstrijd verliezen is onherstelbaar, moet je van je afzetten, moet dat snel proberen te vergeten omdat de volgende wedstrijd alweer wacht. En het is altijd de volgende wedstrijd die het belangrijkste is. We leven van week tot week, van zondag tot zondag. Het zijn de periodes die je begint en afsluit en weer opnieuw begint. In het voetbal seizoen heb je wel eens een zware periode, b.v. met Europa- Cup-wedstrijden. Daar leef je naar toe. Kwestie van routine. Mijn voorbereiding op een wedstrijd is vaak pure routine. Ik doe niets speciaals, ben niet bijgelovig of iets dergelijks. Vroe ger wel, maar dat slijt met de jaren. Na een verloren wedstrijd ben ik wel chagerijnig, maar niet lang. Dat gaat gauw weer over. Omdat herstel, zoals ik al zei, toch niet mogelijk is. De wedstrijd is nu eenmaal gespeeld. Natuurlijk speelt het geluk een rol. Je zou mogen verwachten dat hoe meer klasse een elftal heeft, hoe minder geluk het team behoeft om een wedstrijd te winnen. Wanneer Roda vanmiddag tegen ons had gelijk gespeeld of ge wonnen, zou dat voor hen puur geluk geweest zijn en voor ons veel pech. Op papier behoren wij namelijk van zo'n tegenstander te winnen, maar, dan kom ik weer terug op wat ik eerder heb gezegd: ook voetbal wordt bepaald door de kleine dingen. Kleine, onbelangrijke gebeurtenissen kunnen vaak doorslaggevend zijn. Zo is dat nu eenmaal. Toen ik in 1967 naar Ajax kwam, was ik nog bezig met mijn studie voor onderwijzer. Die heb ik eerst afgemaakt, zodat ik naast voetbal een beroep heb, waar ik altijd op kan terugvallen. Je weet nooit wat er met je gebeuren kan. Uiteraard de eerste jaren in het B-elftal. Toen die overgang naar het A-team, via de reservebank, de „mand" duwen je kent dat wel de twij fels omtrent de vraag: kom-je-er-wél-of-niet. Dat was een moei lijke tijd, al vergeet je dat snel. Je onthoudt alleen maar de leuke dingen, de hoogtepunten. Toentertijd had ik het „geluk" dat Ruud Krol (helaas) zijn been brak, waardoor ik de kans kreeg in het A-team te spelen. Dat was rond de Europa-Cup-finale in Londen. Veel kennis ook opgedaan in het Militair Elftal, onder trainer Zwartkruis. Inderdaad een enorme vent met geweldige capaciteiten. Hij weet precies hoe hij iedereen moet aanpakken. Vandaar ook dat veel spelers in dat Militaire Elftal doorbreken naar de top. Op bijna alle plaatsen heb ik gespeeld. Van rechts back tot spits en zelfs laatste man in de W.K. Tja hoe ging dat wat ik al zei, in die zeven weken in West-Duitsland kon den we alles hè, het liep enorm, en omdat het allemaal zo soepel ging, had ik weinig problemen. Als dan het hele elftal zo goed draait, stimuleert dat enorm en groeit je zelfvertrouwen. Je leefde zeven weken lang in een roes. Momenteel speel ik nog steeds „laatste man" in het Nederlands Elftal, waarschijnlijk omdat er momenteel geen andere oplossing is. Verderach, je kunt het huidige interland-voetbal niet met de W.K. verge lijken. Dat ziet ook het publiek, kijk maar naar de belangstelling. En ik vind het verschrikkelijk om voor een leeg stadion te spelen; dat is voor ons precies hetzelfde als wanneer een artiest voor Relativeren Voetbal is massa-amusement. Het publiek wil alles van de spelers weten. Daar is dan de Pers voor om dat allemaal te verzorgen. Populair en bekend-zijn is soms prettig, maar lang niet altijd, ledereen wil altijd met je over voetbal praten, terwijl je daar vaak geen zin in hebt. Op voetbalgebied mag men overigens van mij alles weten, maar mijn privé-leven blijft daar buiten. Je leert veel relativeren. Door de jaren heen krijg je dat wel. Zó ben je een geweldige voetballer, zó ben je een „zak". zó kun je alles zó kun je niets! Ik heb wel geleerd mij daar weinig van aan te trekken. Nogmaals, het is allemaal zo betrek kelijk. Neem nu de interviews. Het zijn altijd dezelfde vragen die die journalisten je stellen; het lijkt wel of ze elkaar de vragenlijsten toesturen. Vervelend, inderdaad. Maar ja, je speelt nu eenmaal topvoetbal, bent in de publiciteit en dan moet je dit soort con sequenties er bij nemen. Voetballers zijn niet zo ondoorgrondelijk, om dat zo maar eens te noemen, als ze misschien wel lijken. Wat mij althans betreft ben ik gewoon en niet anders dan vroeger. Er zijn natuurlijk wel dingen veranderd: voor je leeftijd verdien je veel geld, je staat bovendien meer in de publiciteit en dat brengt toch een ver wijdering hier en daar met leeftijdgenoten, vrienden ik heb dat zelf wel ervaren. Echter ben ik van oordeel zoals in dit persoonlijke geval dat een en ander een gebrek aan begrip van de andere zijde is Als topvoetballer kun je financieel op een aantrekkelijk niveau f Zomaar in de Amsterdamse Beethovenstraat Verrassende keuken, redelijke prijzen, air-cond. 3 minuten van het RAI Congrescentrum Geopend van 10 tot 24 uur, zondags gesloten Beethovenstraat 55 - Tel. 020-791706 Het gemakkelijkst bereikbare trefpunt voor zakenlunehes, recepties en partijen Internationale keuken. Hotel alle kamers met douche en toilet Restaurant geopend van 8 tot 24 uur, ook zondags Surinameplein 53 - Tel. 020-174333 Het fleurigste steakhouse van Amsterdam Gemoedelijke herbergsfeer met terras en rozentuin. Grill-specialiteit. Rustiek café Uniek voor zakenlunehes en recepties 400 parkeerplaatsen Geopend van 10 tot 24 uur Europaboulevard, Park-ingang t.o. de grote hotels - Tel. 020-444085 Uniek in Nederland. Helemaal buiten tussen de vogels en toch in Amsterdam Café-restaurant met pergola en groot zonneterras met ligstoelen aan de karpervijver met fontein, om zo maar eens te zonnen of voor een onvergetelijke trouwreceptie Europaboulevard, Park-ingang t.o. de grote hotels - Tel. 444550 Gespecialiseerd in de verzorging van uw parties bij u thuis, in bedrijf of kantoor. O.a. zaken lunehes, diners, recepties, koude buffetten, hors d'oeuvres, cocktail snacks enz. Beethovenstraat 55 - Tel. 020-791706 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 9