amateuroverzicht door W. F. SCHOEVAART en W. W. HEISTERKAMP Ajax 3 had zoals zo vaak een bijzonder zware kluif aan DCG 2. Vooral de voorhoede kon tegen de zeer stug ingrijpende gasten de juiste richting niet vinden. De achterhoede daarentegen had er vrij aardig het oog in, maar moest toch één maal zwichten en wel voor een toegekende strafschop wegens haken (01). Ook de uitwedstrijd tegen AFC 2 werd een nederlaag. Zelden zal een elftal zo ongelukkig hebben gespeeld. Het werd uit eindelijk 31 voor The Reds. Blunders in de defensie, gebrek aan inzicht op het juiste moment en een gemiste strafschop, ziedaar de factoren die oorzaak waren van het negatieve resul taat. Tegen De Spartaan 2 uiteindelijk liep het allemaal weer ge smeerd. Het werd een regelmatige 40 zege, waarbij de Spar tanen alleen in het eerste half uur soms gevaarlijk in de richting van Cok Hoogenboom konden oprukken. Reeds na tien minuten opende Hans de Vos de score. Daarna probeerde De Spartaan iets terug te doen maar, vooral op het middenveld waar Cees Boot heerste als een vorst, werd iedere aanval reeds in de kiem gesmoord. Kort na rust bracht John van Helvert de stand op 20 en daarmee was in feite de wedstrijd beslist. Steeds meer werd De Spartaan onder druk gezet. Johan van de Water, die nu reeds zijn derde wedstrijd voor het eerste amateurelftal speelde en zich een bekwaam spitsspeler toonde, liep goed door op een voorzet over links en passeerde de doelman met een sliding. Dat John van Meerlant kort voor tijd met een fraai doel punt nog voor 40 zorgde, was eigenlijk alleen nog maar be langrijk voor de statistiek. Ajax 4 moest evenals het derde elftal op „Goed Genoeg" de punten laten aan AFC. Voor en na de rust wisten de gastheren één maal te scoren en daarmee werd het derhalve 20. Voor de pauze hadden wij wel een overwicht, maar wisten ons toch weinig kan sen te scheppen. Na de thee zakten wij ver terug, vooral toen AFC voor de tweede keer scoorde. Van het sterke DOS '01 2 uit Utrecht werd met 21 gewonnen. Ook op fysiek terrein stonden wij ons mannetje ditmaal. Het was een correcte wedstrijd, die goed geleid werd door scheids rechter H. J. Santing. De Utrechtenaren namen een voorsprong toen de buitenspelval bij ons niet goed werkte, maar Wim Stuut bracht kort hierna de partijen weer op gelijke voet. Eén minuut daarvoor hadden wij die mogelijkheid voorbij laten gaan, door een penalty te missen. Enkele seconden voor rust bracht Frans Grootenboer ons door attent te reageren met een harde, dia gonale schuiver op voorsprong en wat later bleek de over winning. In de altijd moeilijke uitwedstrijd tegen Pancratius 2 in Bad hoevedorp wisten wij, na een moeilijk begin, beide punten te veroveren. In de eerste helft werd er te weinig gelopen zonder bal en toen in de verdediging bovendien nog een bal foutief werd afgespeeld, scoorde Pancratius 10. Na de thee werden de bakens snel verzet. Wim Thiel scoorde de gelijkmaker en de win nende goal werd op prachtige wijze gescoord door Rob Ombre, na zeer goed aangeven van Wim Schuffelen. Door deze over winning is Ajax 4 thans opgerukt naar de derde plaats. Ajax 5 kwam twee maal binnen de lijnen, won één maal en leed één maal een nederlaag. De thuiswedstrijd tegen AFC 5 leverde een 31 overwinning op. Jan Hoopman en Rob van Coblijn zorgden reeds spoedig voor een 20 stand, maar daarna werd AFC veel agressiever, omdat één van hun spelers het veld moest verlaten. Zo werd het in de tweede helft 21 door een fout van Ronnie Mortel, die mistastte toen hij zijn verdediging wilde assisteren. Jan Hoopman bracht ons echter een kwartier voor tijd in veilige haven (31). Van Gold Star 2 werd met 02 verloren. Het was een wed strijd waarin de gasten fel op de bal zaten en ons geen gelegen heid gaven in ons spel te komen. Daardoor werd er bij ons slecht geplaatst en te veel met de bal gelopen. Gold Star wist uit een buitenspelsituatie te scoren en kort daarna met een van richting veranderde bal zelfs op 02 te komen. Al met al de tweede, nodeloze nederlaag. Ajax 6 bereikte tegen een zeer onvolledig Gold Star 4 een verheugend grote uitslag. Toch gaf het resultaat (110) geen voldoening van een echte overwinning. Het was in feite niet meer dan een goede oefenpartij, waarin de overmacht goed werd uitgebuit. De schutters waren ditmaal Leo van Wijk (2x), Anton Bouw man (2x), Ab Post (2x), Max Premseler (2x), Rob Lissauer (2x) en Harry de Waal. Hopelijk hebben de vele doelpunten bij de verschillende spelers een goede nasmaak achtergelaten voor de komende wedstrijden. Tegen FIT 3 aan de Kruislaan werd het een puntendeling (22). Het eerste kwartier was het initiatief duidelijk aan de geel zwarten, maar deze druk werd bekwaam opgevangen en lang zamerhand nam Ajax het heft in handen. De ver opgerukte Frits v. d. Valk gaf ons met een strak, hard schot de leiding en kort hierna wist Max Premseler de FIT-defensie, die scherp op bui tenspel speelde, met een snelle rush te verrassen. Enkele op gelegde kansen werden daarna niet benut, waardoor wij bij de thee de wedstrijd reeds in ons voordeel hadden kunnen beslist. Direct na de hervatting werd het 21, toen een corner recht streeks ons doel in draaide. Waarom greep niemand in? Aan gemoedigd door het publiek begon FIT weer pressie uit te oefenen en dat leidde een kwartier voor tijd tot de gelijkmaker, toen een voorzet vallend werd ingekopt a la Jan Mulder. Toch kreeg Ajax daarna nog de fraaiste kansen op de eindzege, maar het bleef 22, ook al trof een boogbal van Ronnie Mortel nog eens de ronde paal. Tot slot nog eens een belangrijke opmerking inzake de terrein keuringen. Ajax 3 en Ajax 4 vallen onder de KNVB, district West I. Ajax 5 en Ajax 6 vallen onder de KNVB, afdeling Amsterdam. Derhalve heeft géén der elftallen iets te maken met de afdeling Noord-Holland. Mocht er echter twijfel bestaan omtrent het al of niet doorgaan van een wedstrijd, altijd bellen naar de wedstrijdsecretaris of de in de weekberichten vermelde leiders of aanvoerders. Wij hopen u in het decembernummer weer een overzicht te kunnen geven van de standen van de amateurelftallen. 11

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 11