kortgeding ajax/j. van praag contra nieuwe revu DAGVAARDING In het jaar 1900 vier en zeventig op veertien augustus ten ver zoeke van 1) de rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging, de Amster- damsche Football Club „Ajax", gevestigd en kantoorhou dende te Amsterdam, en 2) Jacob van Praag, voorzitter van voormelde vereniging, wonende te Amsterdam, beiden te dezer zake te Amsterdam domicilie kiezende aan de Keizersgracht nr. 497, ten kantore van Mr. H. M. Voetelink, die door hen tot hun procureur wordt gesteld en die als zodanig in na te melden geding zal occuperen; Heb ik, EDMUND VAN DER HOEDEN, wonende te Vinkeveen en Waverveen, deurwaarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam, aldaar kantoorhoudende aan de Marnixstraat no. 358; Krachtens mondeling verstrekte last van de E.A. Heer Presi dent van de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam d.d. 13 augustus 1974; GEDAGVAARD: 1. Henri Remmers, wonende aan de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg, mitsdien aldaar mijn exploit doende, sprekende met en afschrift dezer latende aan: hem in persoon te Am sterdam; 2. Jacob Nicolaas Velt, wonende Hofgeest 78 te Amsterdam- Bijlmermeer, mijn exploit doende en afschrift dezes latende aan: hem in persoon te Amsterdam; 3. de naamloze vennootschap De Geïllustreerde Pers B.V., gevestigd en kantoorhoudende aan de Stadhouderskade nr. 85 te Amsterdam, aldaar te haren kantore mijn exploit doende en afschrift dezes latende aan: de heer H. Rem mers, geëmployeerde, aan dat kantoor verbonden; OM OP: WOENSdag, de VIERDE SEPTEMBER 1900 vier en zeventig, des VOOR-middags te ELF uur te verschijnen ter terechtzitting van de E.A. Heer President der Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam, alsdan gehouden wordende in een der lokalen van het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht nr. 436, aldaar; teneinde te horen eis doen en concluderen, dat 1. AANGEZIEN gedaagde sub 1 als journalist is verbonden aan het door gedaagde sub 3 uitgegeven weekblad „Nieuwe Revu", waarvan gedaagde sub 2 de verantwoor delijk hoofdredacteur is; 2. AANGEZIEN in het officieel op 9 augustus 1974, maar in werkelijkheid reeds eerder verschijnende nummer van „Nieuwe Revu" in de rubriek „Volgende Week", een aan kondiging voorkomt met als titel „Hoe betrouwbaar is Jaap van Praag", en met daaronder de navolgende tekst: „Over de voorzitter van Ajax doen de meest merkwaardige verhalen de ronde. Henri Remmers heeft het voor „Nieuwe Revu" eens allemaal uitgeplozen. Gewapend met infor matie van vrienden en vijanden van Van Praag, ging hij met voorzitter Jaap in de slag. Een even opwindende als pijn lijke gebeurtenis." 3. AANGEZIEN in het officieel op 16 augustus 1974, maar in werkelijkheid reeds eerder verschijnende nummer van „Nieuwe Revu" een artikel voorkomt, vermeldende „tekst: Henri Remmers" en met de titel „Hoe betrouwbaar is Jaap van Praag?". 4. AANGEZIEN dit artikel is voorzien van twee bijlagen onder de titel „Grafologisch Rapport" en „Schaduwbestuur", van welke bijlagen het eerste volgens het artikel van gedaagde sub 1 een grafologisch rapport bevat, betref fende het handschrift van de voorzitter van eiseres sub 1 dat „Nieuwe Revu" heeft laten maken en buiten voorkennis van eisers om publiek heeft gemaakt; 5. AANGEZIEN in de tekst van het artikel van gedaagde sub 1 en kennelijk ter adstructie van de door de titel van het artikel gesuggereerde beperkte betrouwbaarheid van de voorzitter van eiseres sub 1, als een der conclusies van het rapport wordt aangegeven: „verliest nooit zijn eigen belang uit het oog bij het nemen van welke beslissing dan ook", hoewel die conclusie in het grafologische rapport zelf niet is terug te vinden; 6. AANGEZIEN het artikel van gedaagde sub 1 gewaagt van verduisteringen bij Ajax en geld, dat eiser sub 2 een ongehonoreerd verenigingsvoorzitter bij Ajax verdiend zou hebben en waarvan de lezers gesuggereerd wordt dat eiser sub 2 daarmee belangrlijke onroerend-goed-aankopen voor zichzelf gefinancierd zou hebben; 7. AANGEZIEN door gedaagden, althans gedaagde sub 3 in dagbladen als Het Parool van vrijdag 9 en De Telegraaf van zaterdag 10 augustus 1974 sensationele advertenties zijn geplaatst, met het doel de belangstelling voor het num mer van Nieuwe Revu, waarin het artikel van gedaagde sub 1 voorkomt, zoveel mogelijk te stimuleren; 8. AANGEZIEN in deze advertenties, verlucht met een groot portret van eiser sub 2, het Nieuwe Revu-artikel van ge daagde sub 1 wordt aangeprezen met passages over eisers als „er duiken geruchten op over verduisteringen" en meer in het bijzonder ten aanzien van eiser sub 2 „Hij belooft teveel" en „Hij liegt zoals hij ademt".; 9. AANGEZIEN de door gedaagden in hun publicaties aan het adres van eisers geuite beschuldigingen waarvoor zij ieder in hun bij dagvaarding sub 1 opgesomde kwaliteiten verantwoordelijkheid dragen, niet op deugdelijke grondslag berusten, de goede naam van eisers ten onrechte beklad den en onrechtmatige gedragingen jegens eisers inhouden, die eisers schade berokkenen, welke schade veroorzaakt wordt door schuld van gedaagden sub 1, 2 en 3; 10. AANGEZIEN geen betoog behoeft, dat gedaagden zonder voorziening in kort geding, daarmee kunnen doorgaan en eisers er derhalve een dringend en spoedeisend belang bij hebben na te melden voorzieningen van U.E. Heer Presi dent te vorderen; MITSDIEN het de Heer President moge behagen bij vonnis, behalve voor wat de kosten betreft, uitvoerbaar bij voorraad a) gedaagden te verbieden verder over eisers te schrijven of te laten schrijven op een wijze, waarbij tegenover het lezerspubliek gesteld, althans gesuggereerd wordt dat bij eiseres sub 1 verduisteringen, althans financiële onregel matigheden plaatsvinden en dat eiser sub 2 zich daarmee ten koste van zijn club verrijkt; b) gedaagden te bevelen voormelde beschuldigingen in te trekken door aan het A.N.P. onder toezending aan de advocaat van eisers van een doorslag van de betreffende opdracht de navolgende mededeling als persbericht te zenden en door in het eerstvolgende nummer van Nieuwe Revu, waarin zulks redelijkerwijs mogelijk is op een in het 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 6