IDe Don's overpeinzingen haarverzorgers stand kwam. Niets is minder waar; de ruststand was 11. Een overwegend sterker Ajax, doch geen doelpunten. Pas in het laatste kwartier van de wedstrijd kon het veldoverwicht worden uitgedrukt in 3 doelpunten. Maar wat kostte dit een moeite De C4 speelde thuis tegen Amstelland C2 (110). Alom in den lande smeken trainers om schutters en spitsspelers. Bij de C4 lopen er een stuk-of-wat rond, doch ze zijn nog wat klein van stuk. Maar doelpunten maken kunnen ze. Aan de lopende band; 110 is niet gering. Daarom, jongens van de C4, ga zo door. Bij voetballen hoort doelpunten-maken en dat doen jullie in elk geval. H. BIJVANK Jr. gggggggggggËJËIËJËlËJËJËJËJËJËlÖIËJËlÊJëlËIËlËlËJËlËlElËlËIËlÊJËlËJËIËlËlËlËlËlËlËIËlËJËlÊlËJëlËlËlËlËlËIËlËlËIËlËlËIËIËIËlËlËlËlËJËlËJËlËlËlSËlËlËlSal Met grote instemming nemen wij het onderstaand artikel over, dat onder de titel Overpeinzingen" in ,,De Spartaan" het clubblad van Sparta, van de hand van Jos Coler, oud-voorzitter van het sec- tiebestuur Betaald Voetbal en bestuurs lid van de UEFA, verscheen. „In mijn herinnering blijft altijd een van de vele wijze uitspraken van Sir Stanley Rouss, ex-FIFA-president: Football shall never be ruled by administrators, but by those who are born in and grown up with football." Mijn vroegere mede-bestuurslid Henk Zon vertaalde het zeer vrij als: „Voetbalbestuurders moeten zelf het zweet van de kleedkamers hebben ge roken." Ik moet hieraan terugdenken nu ik zie, dat zowel internationaal als nationaal, de bestuurlijke leiding van 't voetbal steeds meer in handen komt van mensen, die het voetbal en zeker het profvoetbal niet zelf op niveau hebben beleefd. Neem onze nieuwe FIFA-president, de Braziliaan Dr. Joao Havelange. In het laatste FIFA-news is zijn hele staat van dienst vermeld, een indrukwekkende lijst van bijna 4 pagina's. Behalve rechtsge leerde is hij tientallen malen ereburger of ere-voorzitter en drager van 16 onder scheidingen, waarbij geen schiettent is overgeslagen. Daar zijn ze in Zuid-Ame- rika erg vlot mee. Verder was hij een goed zwemmer, die zijn land op de Olym pische Spelen vertegenwoordigde. Wan neer ik echter naar zijn voetbal-besognes ga zoeken, ben ik heel gauw klaar, want die zijn te verwaarlozen. Hoe de goede man het klaar moet spelen is voor mij een raadsel. Ik zou niet graag in zijn schoenen staan, immers hij heeft bij het najagen van het presidentschap zovele toezeggingen en beloftes gedaan, ver anderingen beloofd en plannen ontvouwd, zovele functies aan vrienden en bekenden toegezegd, dat het niet te verwezenlijken is. Gelukkig is er de bekwame secretaris generaal dr. Kaser, die er met zijn kun dige staf wel voor zal zorgen, dat de zaak niet ontspoort. Ook in ons land is men niet aan dit ver schijnsel ontkomen. De drie Meesters in de Rechten in het Bestuur Betaald Voet bal geven geen garantie voor voetbal-des- kundigheid, integendeel. Het mag toch niet voorkomen, dat zo'n bestuur eenvou dig werd uitgeschakeld van de zaken rond het Nederlands Elftal en dat de taken werden overgenomen door ama teurs en de secretaris-penningmeester? Zelfs was Jan Huybregts, secretaris van het Betaalde Voetbal, niet in München aanwezig! Ik wil ook maar niet te veel uitweiden over het nieuwe transfer-systeem, waar van de eerste nare gevolgen al merkbaar zijn. Straks zullen de transfers volkomen worden afgeschaft, met alle voor de clubs schadelijke (financiële) gevolgen van dien. Maar wat te denken van de chaos in de scheidsrechterswereld? Dit is voor onze clubs een bijzonder ernstige zaak, waar van de gevolgen niet onderschat mogen worden. Alle narigheid is begonnen, toen men als eerste daad stelde de re-organi satie (lees des-organisatie) van de lei ding, die tot dan voornamelijk in handen was van de zeer deskundige heer Joh. Martens, die overal in Europa gewaar deerd werd om zijn grote vakbekwaam heid. Er kwamen begeleiders en commis sie-leden bij en er was van een centraal gezag geen sprake meer. Ook de dis cipline onder de scheidsrechters vermin derde. Men zag en hoorde ze regelmatig op TV en radio en ook in de pers lieten ze zich niet onbetuigd. Zij leenden zich voor advertenties, voor reclame voor poli tieke partijen, droegen zelfs reclame op hun kleding enz. En tenslotte kwam er de blunder van de sponsoring door een sigarenfabriek bij, die de onderlinge na ijver verhoogde en bovendien de integri teit van de scheidsrechters aantastte. Een scheidsrechter die geld van derden mag aannemen: een unicum in Europa, dat niet onopgemerkt is gebleven. Is het wonder, dat de prestaties van onze scheidsrechters minder werden nu er in de leiding verdeeldheid heerst? Men zal alle zeilen moeten bijzetten om te bevor deren, dat de scheidsrechter weer de anonieme, onaantastbare rechtspreker van voorheen wordt. En nu heeft men weer een enorm ingewik kelde regeling ontworpen, waardoor de verantwoordelijkheid voor een belangrijk deel wordt overgeheveld naar de grens rechters. Ik heb alle respect voor de grensrechters, maar er zijn, naast vele goede, ook vele zwakke broeders onder hen, die deze verantwoording niet kunnen en mogen dragen. De gevolgen kunnen voor de clubs desastreus zijn. Om de gevaarlijke invloed van outsiders nog eens te benadrukken, krijgen we nu ook nog regeringsbemoeienis in de Raad voor het Betaald Voetbal. Ik ken enkele topfunctionarissen bij CRM en weet, dat zij de KNVB goed gezind zijn. Laat het daarbij echter blijven en laat men de Overheid niet doen meebeslissen in voet balzaken, ook al strookt dit misschien met de politieke opvattingen van be stuursleden. En dan te bedenken dat in de pas ver schenen Sport-nota van de Regering geen enkele aandacht aan het Betaalde Voet bal werd besteed. Misschien was ik wat somber in mijn overpeinzingen en misschien ook te kri tisch. Hopelijk brengen de prestaties van onze Spartanen in het komende seizoen weer zon en vreugde in het hart van Jos Coler." (Met dank aan de heer C. H. Geudeker) Plantage Middenlaan 66 Amsterdam Telefoon 243220 19

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 19