verkort jaarverslag 1973-1974 van de secretaris Geachte clubgenoten, Hierbij heb ik het genoegen u verslag uit te brengen over het verenigingsjaar 1 juli 1973 tot en met 30 juni 1974. Tot mijn spijt kan ik deze keer geen gewag maken van succes sen. De competitie werd beëindigd op de derde plaats met 5 pun ten achterstand op kampioen Feyenoord. De voorbereiding van het Nederlands elftal voor het wereldkampioenschap had doordat een groot aantal spelers daarin werd opgesteld een ongunstige invloed op de prestaties van ons elftal in de competitie. In het afgelopen seizoen werden we meer geconfronteerd met blessures dan andere jaren, denkt u maar aan Mulder en Huls- hoff met een knieblessure en G. Mühren en Neeskens met een enkelblessure. Het zou ook nog wel eens kunnen gebeuren dat tengevolge van het vertoonde spel door het Nederlandse elftal tijdens de wed strijden om het wereldkampioenschap enige goede spelers door buitenlandse verenigingen worden weggekocht. Er zijn geruchten dat zelfs Engeland overstag zal gaan en toe stemming zal gaan verlenen aan buitenlandse spelers tot deel name aan de Engelse leaguewedstrijden. Bovendien zullen we moeten afwachten of onze technische leiding erin zal slagen om een goed gemotiveerd elftal aan de start van de competitie te brengen. Net zoals in het jaar 1970 zullen we deelnemen aan het toernooi om de UEFA-Cup. Gezien de lijst van de deelnemende verenigin gen lijkt mij de kans op goede wedstrijden zeer zeker aanwezig. U weet waarschijnlijk al dat we op 23 juli 1974 te Zürich in het bijzijn van de bestuursleden Timman en Kraan hebben geloot tegen Stoke City. De wedstrijden moeten worden gespeeld! op 18 september en 2 oktober a.s. We moeten eerst uit spelen. Laten we hopen, dat het een begin zal zijn van een rééks wed strijden om de UEFA-Cup. Hoewel we ook geen succes konden boeken in de wedstrijden om de Europa Cup voor landskampioenen en KNVB-beker, was het buiten het voetbalveld toch wel een min of meer bewogen jaar voor Ajax, waarbij ik dan denk aan: a. de vele besprekingen betreffende transfer van Johan Cruijff naar FC Barcelona; b. het ontslag op staande voet aan trainer/coach, de heer G. Knobel; c. het tussentijds aftreden van het bestuurslid, de heer A. de Wit; d. de arbitrage-procedure door Johan Neeskens aangespannen voor de tussentijdse contractontbinding, gevolgd door zijn overgang naar FC Barcelona; e. autoloze zondagen. Hieronder vermeld ik nog enige belangrijke beslissingen, die in het afgelopen jaar werden genomen in de vergaderingen betaald voetbal of door het sectiebestuur betaald voetbal. In verband met ontstane moeilijkheden betreffende eventuele overschrijving van Cruijff naar FC Barcelona trad het gehele sectiebestuur betaald voetbal af. In de buitengewone vergadering betaald voetbal van 30 augustus 1973 kwamen de heren op hun besluit terug. De heer Van Vloten werd vervangen door de heer Zwikstra. Op 10 september 1973 verscheen een rapport van de commissie- Stheeman, waarin aspecten waren behandeld betreffende de be staande transferregeling in het betaald voetbal. De commissie kwam tot de slotsom dat het bestaande transfersysteem in strijd was met het geldende arbeidsrecht. Tengevolge van deze constatering werd in de vergadering be taald voetbal van 6 april 1974 het transfersysteem afgeschaft en vervangen door een vergoedingssysteem, gebaseerd op een aan tal normen. Indien bij onderhandelingen tussen verenigingen geen overeenstemming van de vergoedingssom kan worden bereikt, kan een beroep worden gedaan op een Commissie Bindend Adviseurs. De verenigingen Ajax, FC Groningen, Go Ahead Eagles, NAC en Sparta stemden tegen het voorstel om het transfersysteem te vervangen door een vergoedingssysteem. In de periode van 6 april tot heden is mijns inziens reeds ge bleken dat het vergoedingssysteem eerder slechter dan beter werkt dan het afgeschafte transfersysteem. In de bondsvergadering van 15 december 1973 konden geen defi nitieve mededelingen worden gedaan betreffende de scheiding tussen amateur- en betaald voetbal, ook niet wat de financiën betrof, al was daartoe op grond van het rapport van de Stuur groep wel besloten. In de Algemene vergadering betaald voetbal, gehouden op 8 juni 1974, werd een lijvig concept beleidsplan betaald voetbal als aanvaardbaar uitgangspunt beschouwd. Een voorstel om te stemmen over het invoeren van shirtreclame werd, nadat het sectiebestuur er zijn veto over had uitgesproken, ingetrokken. Een voorstel ingediend door het sectiebestuur betaald voetbal tot opschortende werking van hoger beroep werd met overgrote meerderheid verworpen. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft besloten met ingang van 1 augustus 1976 voor de clubs in de eredivisie een licht installatie verplicht te stellen. Clubs die promoveren kunnen één jaar dispensatie krijgen. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft besloten thuisspelende clubs, uitkomende in de eredivisie, het recht te verlenen een op zondag vastgestelde competitiewedstrijd te verzetten naar de voorafgaande zaterdag zonder voorafgaand overleg met de tegenstander, mits hiervan drie weken van te voren schriftelijk mededeling wordt gedaan aan die betreffende tegenstander en de competitieleider en mits deze tegenstander in de week voorafgaande aan deze wedstrijd niet moet uitkomen in één van de drie Europacuptoernooien of spelers moet afstaan aan het Nederlands elftal of Jong Oranje. Met ingang van het komend1 seizoen zal ook in de eredivisie het systeem van periodekampioenen worden toegepast. Indien een afgelaste wedstrijd door het ontbreken van kunstlicht niet midweeks kan worden ingehaald, dan kan het sectiebestuur betaald voetbal de wedstrijd op een neutraal terrein vaststellen. LEDEN In het afgelopen verenigingsjaar ontvielen ons door de dood de volgende 17 leden: Werkende leden: F. Dukker, M. de Groot, F. W. de Haan, A. J. M. Pelser en M. J. Schetters. Buitengewoon lid: P. A. Quint. Ondersteunende leden: prof. A. Biemond, M. van Buuren, J. Grüneveld, E. Hogenhout, W. Jubels Sr., E. Koopman, Th. Kop, J. Krikke, D. A. Montel, M. E. Nicolai en A. Schröder. Dat zij moge rusten in vrede. 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 9