amateuroverzicht door W. F. SCHOEVAART en W. W. HEISTERKAMP m.m.v. A. R. BEEN Ons laatste overzicht dit seizoen zal bijna geheel in het teken staan van twee reizen die het eerste amateurelftal, als afsluiting van het voetbaljaar, maakte naar Spanje en Duitsland. Over de Spaanse trip heeft verslaggever Rob Been het volgende te melden: Voor deze reis verzamelde zich ons gezelschap, bestaande uit zestien spelers, trainer Cees Groot en de EC-leden Ger Fischer, Wim Schoevaart en ondergetekende, 's morgens om half elf op de luchthaven Schiphol. Uitgeleide gedaan door ouders, echtgenoten, verloofden en ons bestuurslid André Kraan vertrokken wij om ongeveer 12.00 uur per KLM DC-9 naar Londen. Hier moesten wij geruime tijd wach ten op aansluiting naar Bilbao; pas om half vier konden wij de reis vervolgen per Iberia-Boeing 727. Vanuit het toestel hadden wij een fantastisch uitzicht op de ge hele Franse westkust. Tijdens het dalen naar het vliegveld van Bilbao zagen wij in de verte onze bestemming, San Sebastian, liggen. Omstreeks 17.00 landden wij in Bilbao. Aldaar begroe ting door de officials van Real Sociedad. Per clubautobus reden we naar San Sebastian, dat plm. 120 km verder ligt. Een kleine twee uur rijden, toen stopten wij voor hotel Niza, alwaar we drie dagen zouden logeren. Het was een op ons „Kurhaus" lijkend, oud gedegen hotel, liggend aan de boulevard, met een prachtig uitzicht op de baai aan de Atlantische Oceaan. Onthaald op een uitstekend diner werden daarna de slaapplaatsen reeds vroeg opgezocht, gelet op de zware wedstrijd die ons de volgende avond te wachten stond (tegen Real Sociedad). De andere ochtend (woensdag) verscheen iedereen heerlijk uitgerust aan het ontbijt. Om half tien vertrokken we voor een bezichtiging van het speelveld (alsmede een lichte, aangepaste training) naar het stadion van Real Sociedad. Dit stadion ligt midden in een woonwijk en is geheel overdekt (typisch Engels). Het trainingsveld echter ligt drie kilometer verder, is een sintel- veld, geheel door een houten schutting afgeschermd (onze „Sahara" lijkt in vergelijking hiermee op een malse groene weide). Na terugkomst in ons hotel maakten wij ons gereed voor een receptie bij de burgemeester van San Sebastian (300.000 in woners). Het op enkele honderden meters van ons hotel lig gende, historische stadhuis bereikten we wandelend langs de promenade. Toen iedereen persoonlijk was voorgesteld aan de eerste burger, werd aan Ajax de legpenning van de stad San Sebastian overhandigd, waarna zo goed als dat kon, met de raadsleden van de stad en de afgevaardigden van Club de futbol Real Sociedad (o.a. voorzitter Dr. Ing. J. L. Orbegozo Balzola) onder een overvloedig koud buffet, geanimeerd van gedachten werd gewisseld. Na terugkeer in ons hotel werd om circa 15.00 uur een afgestemd diner genuttigd door onze spelers en was het hierna verplicht rusten op de kamers. 's Avonds bereikten wij een uur vóór de aanvang van de ont moeting het stadion. Bij aanvang van de wedstrijd bleken zo'n 8000 bezoekers op de tribunes te hebben plaatsgenomen. Ajax startte erg hoopvol tegen deze zeer sterke formatie. Reeds na drie minuten liet Rolf Grootenboer, met een laag effectvol schot, de Spaanse goalie kansloos. Helaas was deze voorsprong niet van lange duur. De linksbuiten van de blauw-witten kreeg alle kans zich vrij te spelen en een voorzet te geven tot voorbij de verste paal, waar een opgekomen middenvelder genadeloos raak kogelde. Na een kwar tier namen wij opnieuw de leiding, toen een vrije schop even over de middenlijn genomen, door Teun Bogaard hoog voor de goal werd geplaatst waar Hans de Vos aanwezig was om het geheel af te ronden. Ook van deze voorsprong hadden wij niet lang plezier. Het was opnieuw de Spaanse linksbuiten, door wiens toedoen de spits beheerst kon inkoppen (22). Daar onze tegenstanders agressief- en zo nu en dan wervelend voetbal ten toon spreidden, was het niet te verwonderen dat zij een voorsprong namen en wel op identieke wijze als de eerste twee treffers. Helaas verkeek onze keeper zich kort voor half-time op een hoge bal, waardoor de Spanjaarden konden uitlopen tot 42. In de tweede helft kwamen wij goed terug, zijn zelfs enkele malen dicht bij een derde doelpunt geweest. Zo moest b.v. de Spaanse linksback de bal uit het geheel verlaten doel trappen. Maar, zoals dan zo vaak geschiedt, zagen onze tegen standers kans om één minuut voor tijd nog op 52 te komen, hetgeen wel geflatteerd was. De volgende ochtend wandelde ons gezelschap de boulevard af naar een kabelbaan, waarmede wij naar het hoogste punt van San Sebastian werden vervoerd. Een geweldig uitzicht over de baai en de bergachtige omgeving; werkelijk onvergetelijk. In het daar hoog zeer fraai gelegen restaurant werd ons door het bestuur van Real Sociedad een receptie aangeboden. Onder het genot van een drankje en ontelbare vissnack-creaties lieten wij het tot dan toe meegemaakte nog eens de revue passeren. Onder dankzegging voor de bijzondere ontvangst, zetten wij hierna met auto's koers naar een nabij gelegen dorpje in de bergen, waar we werden verwelkomd door de burgemeester, die vervolgens een wedstrijd in „betonbloktillen" liet beginnen, ten aanschouwe van een talrijk publiek. Dit is een plaatselijk evenement en voor Nederlandse begrippen inderdaad verwonderlijk. Na afloop van deze krachtmeting werden wij aan de Baskische mannetjes putters voorgesteld. In de namiddag per autobus naar een moderne sporthal voor het bijwonen van een typisch Baskisch balspel „Pelota", hetwelk zeer attractief is, omdat er bij gewed kan worden. 's Avonds na het diner waren wij te gast in sociëteit „Santi". Helaas moesten wij hier vroeg opbreken zulks in verband met de reis (de volgende ochtend) naar Vitoria, voor de strijd tegen onze tweede tegenstander: Club de futbol Alaves. Voor deze vrijdag willen wij u op een andere wijze onze beleve nissen voorschotelen en wel in de vorm van de dagindeling: 08.00 Reveille per telefoon op de kamer in San Sebastian. 08.30 Thee, geserveerd op de kamers door manlijke serveer sters (Wat zijn dat, Rob? Exclusief Spaans? Red.). 09.00 Verzamelen in trainingstenue in de hal. 09.05 Aankomst op het strand (gelegen voor ons hotel). 09.50 Einde lichte training. 10.00 Terug op de kamer voor bad, enz. 10.30 Uitgebreid ontbijt. 11.00 Terug op de kamers, gereedmaken voor vertrek. 12.00 Verzamelen in de hal. 12.15 Vertrek per autobus naar Vitoria. 15.00 Aankomst te Vitoria. 15.15 Op de wedstrijd afgestemd diner (o.a. kip, vruchten enz.). 16.00 Verplicht rusten op de kamers. 18.00 Persoonlijk wekken (door de leiding!!) 18.30 Vertrek naar het stadion, na een verfrissing. 18.45 Aankomst stadion. 19.35 Warming-up. 19.50 Laatste tactische bespreking. 20.00 Aanvang van de wedstrijd. Dubbel gewaarschuwd naar aanleiding van de eerste wedstrijd, traden onze jongens aan tegen de semi-profs van Alaves. De eerste helft werd door ons „aftastend" en in een sterk gesloten formatie gespeeld. Toen bleek dat wij deze tegenstan der moesten kunnen verslaan, hetgeen in de tweede drie kwartier bewezen werd. Binnen vijf minuten kregen wij vijf corners te nemen en na ongeveer tien minuten scoorde Cees Boot een tref fer, die wegens hinderlijk buitenspel werd afgekeurd. Kort hierop belandde een kopbal van Hans de Vos tegen de paal. 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 12