j ajax-nieuws kroniek I De Jeugd voorop Het valt zeker niet te ontkennen dat we, sinds de verschijning van ons vorig clubblad, enkele bewogen weken achter de rug hebben. Daar was naast de uitschakeling voor de KNVB-Beker thans ook het feit dat we het behalen van de Landstitel moesten overlaten of aan F ey en oord of aan de FC Twente; in die aller laatste fase mochten we niet meer meedoen. Het hoe- en wat daaromtrent alsmede wat verdere fylosofie hierover neemt in deze Kroniek medewerker Tijn Middendorp voor zijn rekening, aan wie zulk werk wel is toevertrouwd, dach ten we. Hier is hij dan: Het is 6 mei 1974. De kaarten zijn geschud en verdeeld. Ere- Beker en Eremetaal zijn naar Eindhoven resp. Rotterdam ge gaan; Enschede en Amsterdam hebben dit jaar lelijk misgegre- pen. De vreugde in Eindhoven en Rotterdam is groot. En terecht! Dankzij een klinkende winst op NAC mag PSV het komende seizoen Europa Cup 2-voetbal gaan plegen, terwijl Feyenoord in de-wedstrijd-van-de-waarheid het meeste aanspraak maakte op de landstitel en FC Twente min of meer duidelijk terugwees. Aan alle emoties is inmiddels een eind gekomen. Aan de top is de zaak beslist. En als u deze Kroniek leest, zijn de degradanten ook bekend. Het nationale voetbalfestijn gaat plaatsmaken voor de absolute voetbalhappening van dit jaar: de strijd om de Wereldbeker. Wanneer even wordt teruggekeken op het afgelopen seizoen is er voor Ajax weinig reden tot vreugde. Zowel nationaal als Clubblad van de Amsterdamse Football-Club ,,Ajax" Maandblad j Seizoen 1973/1974 - Mei 1974 - No. 9 Abonnement (voor niet-leden): 15,per jaar Postgiro 123977 - Gemeente Giro A 2800 Redactie I M. J. W. Middendorp, M. Middendorp, J. van Praag Redactie-adres I M. J. W. Middendorp, Zwaluwstraat 20, Badhoevedorp I Administratie-adres Middenweg 401 - Amsterdam-O. Advertentie-exploitatie Gosewehr, Amstelveenseweg 1020, telefoon 445582 Layout en druk 'Grafica' b.v., Elandsgracht 37, Amsterdam-C. i Kopij voor het volgend nummer moet vóór 28 juni a.s. I op het redactie-adres aanwezig zijn t Foto omslag I Beeld uit het Ajax-Pupillen-toernooi internationaal moesten er verschillende teleurstellingen worden verwerkt. Incidenteel werden er wel successen geboekt, maar toch niet genoeg om te spreken over een bevredigend eindresul taat. Het moet wel even wennen! Een troost mag zijn dat iedere topclub vroeg of laat de absolute top zal moeten verlaten om voor anderen plaats te maken die eerder ook aan de top stonden maar eveneens de weg terug moesten betreden. Die stap terug echter kan alleen maar een hernieuwde reeks van successen tot gevolg hebben. Wie eenmaal de „top" heeft bereikt, zal daar het liefst zo lang mogelijk willen blijven. Lukt dat, hoe dan ook, niet, dan zal alles in het werk moeten worden gesteld om wederom terug-te-komen. Voorwat Ajax betreft zal dat ongetwijfeld gebeu ren. De zaak moet zeker niet overtrokken worden, maar ook niet te licht worden opgevat. De gulden middenweg is altijd 't meest ideale, ledereen moet de feiten onder ogen durven zien en de zaak niet té gunstig ook niet té ongunstig doen voorkomen. In dien er maatregelen genomen moeten worden, mogen die alleen maar zijn: IN HET BELANG VAN AJAX. Dan kan het niet anders of het verloren terrein zal heroverd worden. Een wat minder seizoen kan op zich geen kwaad. Het kan zelfs wel eens goed zijn wat minder op de voorgrond te treden maar een feit is ook dat Ajax zich niet kan permitteren té lang op een tweede plan te staan. Ajax hoort thuis aan de top van het internationale voetbal en iedereen, van hoog tot laag, in en rond de club, zal alles in het werk moeten stellen de club weer daar te brengen. Want dat willen we toch opereren op het hoogste niveau! En ons dus niet laten verleiden, nu er wat teleurstellingen zijn geweest, om alleen maar negatief over alles-en-nog-wat te den ken. ledereen moet reëel zijn, met de beide benen op de grond blijven staan en energiek de problemen ter hand nemen! Door de jaren heen heeft Ajax bewezen ook minder succesvolle jaren aan te kunnen Sport bestaat gelukkig niet louter uit succes. Door ook eens wat minder victories te moeten incasseren wor den de daarop volgende successen destemeer gewaardeerd. Het kan niet anders nogmaals of Ajax zal het volgend seizoen weer van zich doen spreken. Volgend jaar bestaat de club 75 jaar Laten we nog even de laatste wedstrijden van het afgelopen seizoen onder de loupe nemen. Na een nog overtuigende zege op MVV (41) volgde de uitwedstrijd tegen De Graafschap in Doetinchem. Dramatisch verloor het elftal met 01 niet alleen de wedstrijd maar ook was het duidelijk dat de landstitel wel kon worden vergeten. Wederom waren pech en onmacht maar ook te weinig zelfsvertrouwen de oorzaak van deze nederlaag. De Graafschap, gesteund door een fanatiek publiek dat voor alles wat maar bij Ajax mislukte dronken van vreugde werd, pakte de twee punten door een toevalstreffer. Ajax was een geslagen ploeg die niet meer in zichzelf geloofde. De competitie was voor Ajax een verloren zaak. Erg jammerDe vier wedstrijden, welke toen nog moesten worden afgewerkt, konden nauwelijks meer interes sant zijn. AjaxSparta op zaterdagavond 20 april bood ons wederom een machteloos Ajax, omringd met veel pech waarbij het voor ieder een onbegrijpelijk was dat Keizer c.s. toch maar geen kans zagen Sparta op achterstand te zetten. En omdat de Spartanen reeds tevreden waren met 00, getuige hun onbegrijpelijk grote enthousiasme bij het laatste fluitsignaal, kwam niemand tot doelpunten maken. Het is lang geleden dat Ajax in eigen stadion niet tot scoren kon komen Na Sparta volgde de uitwedstrijd tegen Telstar, leder jaar weer 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 2