kroniek ajax-nieuws Kortgeleden doken we eens in het Ajax-archief, voor het ver zamelen van wat gegevens. Daar ontdekten we o.a. uit de verre amateurtijd nog een tekening van een toenmalige kari katurist, Sytze Hentra geheten, voorstellende twee renpaarden: AJAX en FEYENOORD, die in een nek-aan-nek-race op de eind streep af gaan: het kampioenschap van Nederland. De andere deelnemers lagen ver achter We kennen dat van de laatste jaren als ook van vaak in het verleden Dit jaar echter op twee-derde van de competitie ligt de situatie even anders. Momenteel een duidelijke afscheiding tus sen de bovenste VIER met ,,de rest". De GROTE VIER; (weer) Ajax en F ey en oord, nu echter met de FC Twente en PSV. Wel aardig om toch nog een vergelijk te treffen met het vroeger, waar we het zo juist over hadden: destijds dat weten de meesten van u waarschijnlijk nog wel speelden we: regionaal. De kampioenen van West 1 en West 2 tegen hun dito's uit Noord, Oost en Zuid. Behalve Ajax en Feyenoord trof men daarbij ook vaak uit Oost: Enschede (nu FC Twente) en uit Zuid: PSV Over die huidige kopgroep dan: de verschillen zijn zeer klein. In jaren is het niet zo spannend geweest. In hoeverre deze ,,big four" elkaar onderling nog zullen ontmoeten Dat zijn nog maar twee wedstrijden, nl. PSVAjax en Feyenoord Twente. Het heet dan dat b.v. Ajax, dat momenteel no. 1 staat Clubblad van de Amsterdamse Football-Club „Ajax" Maandblad Seizoen 1973/1974 - Februari 1974 - No. 7 Abonnement (voor niet-leden): 15,per jaar Postgiro 123977 - Gemeente Giro A 2800 Redactie M. J. W. Middendorp, M. Middendorp, J. van Praag Redactie-adres M. J. W. Middendorp, Zwaluwstraat 20, Badhoevedorp Administratie-adres Middenweg 401 - Amsterdam-O. Advertentie-exploitatie Gosewehr, Amstelveenseweg 1020, telefoon 445582 Layout en druk 'Grafica' b.v., Elandsgracht 37, Amsterdam-C. Kopij voor het volgend nummer moet vóór 25 maart a.s. op het redactie-adres aanwezig zijn Foto omslag FeyenoordAjax (22) - Rep tot grote hoogte (na FeyenoordAjax, waarover straks meer) ,,de zaak in eigen hand heeft". Jawel theoretisch juist, maar als we voor elk der vier koplopers het programma tegen ,,de rest" eens be kijken (we publiceren dat elders) dan zitten er genoeg clubs bij wier naam als kil Ier" van gedoodverfde kampioenen zeer bekend is. Vooral in hun thuiswedstrijden Maar de weg is nog lang elf wedstrijden resteren en derhalve blijft veel mogelijk! Vandaag 17 februari was daar dan de topper": FEYENOORD AJAX. In de barstensvolle ,,KUIP"; 65.000 toeschouwers. En die hebben kunnen genieten van een goede en spannende ont moeting. De Feyenoord-aanhang vóór de rust van hun favorieten, in de tweede helft al wat Ajax was van hetgeen Keizer c.s. ver toonden. Er waren ook de nodige emotionele momenten: afge keurd doelpunt van Van Hanegem, de strafschop feilloos door G. Mühren benut en dan natuurlijk de gelijkmaker van Feyen oord in de laatste 5 minuten. Gaf die 22 in het totaal van de wedstrijd wel de juiste uitslag, van Ajax-zijde bezien was dit toch wat teleurstellend; we hadden met 12 de wedstrijd zo goed in handen Aan de andere kant: bij Feyenoord een puntje weghalen is altijd nog een goede prestatie. Om voor de statistiek nog even het verloop vast te leggen: Feyenoord 10 door De Jong. Rust. Kort na de hervatting een machtig mooie pass van Jan Mulder waaruit Piet Keizer feilloos de gelijkmaker inschoot. Door de penalty zoéven gememo reerd (vasthouden van Johnny Rep) kwamen we op 21. Doch, zoals gezegd, met nog 5 minuten te spelen schoof Schoenmaker bij een scrimmage de bal langs Stuy en Neeskens in ons doel. Opgemerkt zij nog dat we zonder Barry Hulshoff speelden (blessure tegen NAC) waarvoor Pim van Dord inviel, die uit stekend voldeed. Daar mogen we dan zeker wel een extra pluim aan toevoegen als we ons realiseren dat Pim dit seizoen nog maar weinig wedstrijden heeft gespeeld. Als je dan zo maar eventjes een sterke figuur als Barry moet vervangen in nog wel zo'n belangrijke wedstrijd als deze en na afloop daarvan trainer Knobel je zijn tevredenheid betuigt, dan is dat zeker voldoening gevend. Aldus de grote strijd in Rotterdam. Om de ,,oude kost" niet te vergeten: AjaxNEC was een bar slechte wedstrijd. Ook neen misschien wel juist van Ajax- zijde. NEC, drager van de rode lantaarn, had zeker niet als parool: doelpunten voorkomen, dus achter alles dicht. De man nen uit Noviomagum trachtten een behoorlijk spelletje op de grasmat te leggen, hadden niet ongevaarlijke counters" uit één waarvan zij zelfs de leiding namen. En had kort hierop Heinz Stuy niet zo energiek ingegrepen het zou 20 zijn geworden. Of we het dan nog gehaald zouden hebben Dat gebeurde nu wel dank zij Barry (2x). Aldus de overwin ning, maar FC TwenteAjax (00). De wedstrijd van de arbiter zou je kunnen zeggen. Had, in dit geval de heer Van Gemert, al eens eerder ernstige moeilijkheden (we herinneren aan PSVSpar ta) wat hier in Enschede gebeurde onbegrijpelijk! Jan Mul der kopte de bal óver Schrijvers heen in het doel. Een glas- zuivere goal. Foto's en t.v. wezen dat overduidelijk uit. Neen, zegt de heer Van Gemert: Mulder heeft zijn elleboog in de nek van Schrijvers gelegd." NIEMAND heeft dat gezien. Dat kan ook niet want het is doodeenvoudig niet gebeurd! Wat dan wel? 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 2