J. GERRITSEN BODEGA Een wedstrijd beleef ik vrij rustig, hoewel ik vlak voor het begin wel wat nerveus en gespannen ben. Hangt natuurlijk ook van de tegenstander af. Het maakt uiteraard wel wat uit of je thuis tegen NAC of uit tegen Feyenoord speelt. (Op de dag van het interview is het vier dagen vóór de match FeyenoordAjax. T.M.) Nu, voor zondag wordt er natuurlijk wel aan de wedstrijd gedacht, maar dan ook alleen bij training. Hier thuis bij mijn gezin praat ik nauwelijks over voetbal en dan vergeet je het. Mijn vrouw is gelukkig weinig in voetbal geïnteresseerd en wordt er daardoor ook weinig over gepraat. Ja, straks wanneer wij in het trainingskamp gaan natuurlijk wel, de spanning neemt toe. Ach, eigenlijk is elke wedstrijd voor ons éven belangrijk. Er zijn twee punten te winnen plus de overwinningspremie. Want uiteindelijk is voetbal ons beroep en speelt geld een be langrijke rol. Logisch. Geld Hoewel ik besef dat voor veel mensen dat géén logische zaak is. Maar het is m.i. normaal dat mensen, die een beroep uitoefe nen, er financieel uit moeten halen wat er in zit. Ik heb een gezin om te onderhouden en ben verplicht door mijn beroep zoveel mo gelijk geld thuis te brengen. Dat doet iedereen. Natuurlijk bevin den wij ons in een wat uitzonderlijke positie. Ons beroep is voor een groot deel afhankelijk van het publiek. Zij bepalen eigenlijk ons salaris. Aan de andere kant echter moet het publiek besef fen dat wij als beroepsvoetballers niet altijd primair aan hén kunnen denken. Soms nl. is het kiezen of delen: verliezen met mooi voetbal of winnen met zgn. anti-voetbal. M.i. moet het publiek dan begrip kunnen opbrengen voor onze „werkwijze". Verlies betekent: minder inkomsten. Dus dan maar winnen, hoe dan ook! Wij spelen ook liever iedere week een goede partij met een fikse uitslag maar dat kan nu eenmaal niet. Het publiek heeft vaak té hoge verwachtingen. Een wedstrijd is niet te voorspellen; een minder goede wedstrijd moet gewoon wor den ingecalculeerd. Een film in de bioscoop is ook niet altijd dat, wat je ervan verwacht, een toneelstuk kan tegenvallen zo ook een voetbalwedstrijd. Daar komt bij dat het publiek erg verwend is door de uitzonder lijk goede prestaties van ons elftal, vooral de laatste jaren, waarin we bijna perfect het kon eigenlijk niet beter speelden. Ik geloof niet dat dat snel zal terugkeren. Maar-ons elftal, ons voetbalspel mag er nog steeds ook in ternationaal zijn. We behoren nog altoos tot de top er is m.i. zeker geen reden tot klagen. Het Duitse voetbal is zeker niet beter dan in Nederland. Maar het grote verschil is wel dat de krachtsverhoudingen dichter bij elkaar liggen. De top in Nederland is (nog) klein. Ajax, Feyen oord, PSV en FC Twente, dan houdt het wel op. In Duitsland zijn er wel tien clubs die aan elkaar gewaagd zijn. Het komt b.v. regelmatig voor dat de onderste club van de lijstaanvoerder wint. In Nederland zijn de laaggeklasseerde clubs vooral in hun thuiswedstrijden tegen ons wel lastig omdat vaak hun spel ons niet ligt. Voorbeelden zijn NAC en Roda JC. Misschien is onze instelling niet helemaal juist en het is ontzettend moeilijk om TIJDENS een wedstrijd je instelling ten opzichte van een tegen stander te wijzigen. De onderschatting is dan niet meer te on derdrukken. Kijk, tegen Feyenoord zal onze instelling zeker wel goed zijn, al garandeert dat natuurlijk nog geen overwinning. Veel hangt af hoe Willem (v. H.) zal spelen. Is hij in vorm dan speelt heel Feyenoord een goede wedstrijd. Andere gevaarlijke jongens? Nou ja, je moet ze alle elf in de gaten houden. Maar we hadden het over het Duitse voetbal ja inderdaad, men zegt wel eens dat Bayern-München het ,,Ajax" van Duits land is. Ik geloof niet dat die bewering helemaal juist is. Kijk, het is wél zo dat niet alleen „Bayern" maar vele andere clubs in Europa het spel van Ajax proberen te spelen. Maar dat wil nog niet zeggen dat zo'n elftal dan ook gelijk op Ajax lijkt. Bayern is m.i. nog te véél afhankelijk van twee spelers: Gerd (Müller) en Franz (Beckenbauer). Müller is een uitstekende voetballer. Hij scoort enorm veel en doet dat al jarenlang. Dus een uitschieter is hij niet. Hij is constant goed. Franz ook. Ja, ACCOUNTANCY BELASTINGZAKEN ADMINISTRATIES Kostverlorenhof 123, Amstelveen, tel. 430474 toch wel een ander type voetballer dan ik. Franz maakt bijna nooit slidings, heeft een andere stijl van spelen. Maar een ge weldige voetballer. De wedstrijden om het wereldkampioenschap zie ik goed voor Nederland verlopen. Ondanks hun indeling in de moeilijkste poule zullen zij toch als eerste eindigen. Een wereldtitel is wat voorbarig maar zij zijn zeker één van de kanshebbers. Zaak is wel, dat er nu eindelijk eens wat rust komt. Alles moest snel en goed worden geregeld. Financieel Tja, al die herrie rond dat geld kijk, ik heb het al eerder gezegd: voetbal is ons be roep, ons brood en als zodanig benaderen de spelers deze hele zaak uiteraard puur zakelijk en terecht. Voor mij zou het hier iets anders liggen. Ik zou voor mijn part wel voor niets met het Nederlands elftal naar Duitsland willen gaan. Vanwege mijn Duitse nationaliteit. Het zou een enorme uitdaging zijn om als Duitser met Nederland in München tot goede prestaties te komen. Maar het standpunt van de Hollanders is m.i. juist, ik dacht wel dat ik in hun plaats het ook ingenomen zou hebben. Overigens ben ik er van overtuigd dat alles spoedig goed zal komen. Andere favorieten zijn moeilijk te voorspellen. Italië en Brazilië zullen zeker ver komen. West-Duitsland krijgt het moei lijk en acht ik zeker niet favoriet. We zien het wel Het is inderdaad zo dat mijn vrouw en ik besloten hebben ons blijvend in Nederland te vestigen. Het bevalt ons hier veel beter dan in Duitsland, vooral om de mentaliteit van de Hollanders. In de paar jaar dat we hier zijn, hebben we ons veel vrienden en kennissen gemaakt die we niet meer zouden willen missen. Door de lange afwezigheid zijn onze contacten in Duitsland verloren gegaan. Indien wij zouden terugkeren, moeten we weer helemaal opnieuw beginnen. De mensen hier zijn bijzonder sympathiek, het is hier goed wonen enz. Wanneer mijn contract afloopt (in 1976) zijn wij bijna 7 jaar uit Duitsland. Waarom zouden we dan teruggaan als het hier beter bevalt. Onvergetelijke wedstrijden zijn voor mij bijna alle Europa-Cup wedstrijden. Niet alleen het driemaal achtereen winnen van de Beker, maar ook de uitschakeling in Sofia zal me lang bijblijven. De meeste jongens waren dat snel vergeten, omdat zij een paar dagen daarna tegen België moesten voetballen, maar bij mij bleef de teleurstelling wel even langer hangen. Hoewel het er toch eens van moest komen, was dit verlies niet nodig geweest. Ja, en daarnaast ik durf het bijna niet meer naar voren te brengen, maar het is toch zo doet die uitschakeling onze financiële inkomsten dalen. Ook dat is natuurlijk jammer. Een hernieuwde landstitel, in ieder geval deelname aan een Europees toernooi is een absoluut vereiste. Primair natuurlijk de lands titel. Of het zal lukken valt nu nog niet te zeggen. Er kan nog zoveel gebeuren. We zullen ons uiterste best doen zoals trouwens altijd! TIJN MIDDENDORP Dorpstraat 9 Ouderkerk a/d Amstel VOOR UW ZAKELIJKE BORREL Tel. 02963-3918 VOORAL BUITEN AMSTERDAM Eigenaar: Dick v. d. Bosch 11

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 11