nieuwjaarsrede van de voorzitter.... Dames en heren, Mag ik u allereerst, mede namens mijn collega-bestuursleden, welkom heten op deze Nieuwjaarsreceptie; wij zijn blij, dat u in zo grote getale aan onze uitnodiging gevolg hebt willen geven. Daarnaast zou ik u allen een bijzonder voorspoedig 1974 willen toewensen. Ook ten aanzien van onze vereniging wil ik gaarne de hoop uitspreken, dat het nieu we jaar er weer een mag worden van grote successen. Gezien de huidige gang van zaken in onze vereniging is er alle reden daarin vertrouwen te hebben. Niet alleen wat betreft het gebeuren rond het nu een maal zo belangrijke Ajax 1, doch ook ten aanzien van de overige elftallen kunnen we tevreden zijn. Om in afwijking van de gewoonte eens te starten bij de allerjongsten, de pupillen, dames en heren, er vallen hier zulke fan tastische scores te noteren, dat de scheidsrechters en scheidsrechtsters het nauwelijks kunnen bijhouden en ik zou het dezen dan ook niet willen aanrekenen in dien er aan het eindresultaat wel eens een goaltje mankeert Ook bij de overige jeugdteams loopt het behoudens een enkel elftal, dat wat te hoog is ingedeeld uitstekend. Zoals u kortgeleden uit de standen, opgenomen in ons clubblad, hebt kunnen lezen, staan praktisch al onze elftallen bovenaan. Bij de jeugd zijn de prestaties van de ju niores A1 van heel groot belang. Hieruit komen immers veelal de veelbelovende krachten naarvoren. Zo ook thans; bij Jong-Ajax heeft men nogal met blessures te kampen en A-Juniores hebben reeds meerdere malen de opengevallen plaatsen succesvol ingenomen. Ook bij de Amateurs stemt het verloop van de competitie tot voldoening. Welis waar zijn Ajax 4 en 5 door omstandig heden wat minder gelukkig begonnen, doch er is alle reden om aan te nemen, dat deze elftallen zich in de komende tijd zul len herstellen. Ajax 6 roert zich tot op heden geducht in de top En dan gaat ook hier uiteraard de grote belang stelling uit naar ons eerste Amateur-elftal, met name Ajax 3. Wel, deze ploeg staat er, wat de ranglijst betreft, zeer goed voor en is qua spel beslist beter dan de voorgaande jaren. Ja, ik ben over jeugd en amateurs wat uit voerig geweest. Juist, moet ik zeggen, omdat het bestuur nog wel eens verweten 8 wordt, dat voor hen alleen maar het Be taalde Voetbal en daarbij slechts alleen Ajax 1 bestaat. Zo ooit de schijn daartoe aanwezig mocht zijn geweest, dan wil ik hier graag ver klaren, dat zowel de jeugd als de amateurs voor ons in de huidige constellatie even zeer belangrijk zijn. Sprak ik zoeven reeds van voetbaltalent uit de jeugd, de praktijk heeft geleerd, dat uit onze amateursectie veelal de mensen voortkomen, die uitstekend in onze Ajax- organisatie passen, zoals bestuur, com missie, ledenraad etc. Bovendien, mocht ooit de structuur zich wijzigen, zou er b.v. een splitsing moeten komen tussen het Betaalde en het Ama teurvoetbal, dan moeten wij zeker voor deze laatste categorie over de juiste men sen kunnen beschikken. Om nog even op de amateurs terug te komen, er is van deze zijde wel eens de neiging geweest, dat ten aanzien van be paalde punten er een vergelijking getrok ken werd met het Betaalde Voetbal. Dat kan laat ik mij wat voorzichtig uit drukken niet opgaan. Die verhoudingen liggen nu eenmaal anders. Binnen rede lijke grenzen heeft het bestuur zeker een open oog en gehoor voor de verlangens van onze amateurs, verlangens, die alleen zijn te honoreren door de inkomsten, die het Betaalde Voetbal, mede door ons be leid, produceert. En als ik dan mag verklappen, dat we voor deze sector bezig zijn aan de voor bereidingen van een groot internationaal toernooi ter gelegenheid van ons 75-jarig bestaan, dan mogen de amateurs hierin een bevestiging zien van mijn vorenstaan de woorden. Verder zal het bestuur er met verenigingen als Feyenoord, PSV, Sparta en anderen naar blijven streven, dat ooit ons derde elftal als een Ajax 1 in de amateurcompe titie zal optreden. Dan zou ik, met betrekking tot de jeugd, nog gewag willen maken van het nieuwe clubgebouw, dat binnenkort op Voorland zal verrijzen. En waarvan ik u kan ver zekeren, dat deze nieuwbouw ook ons bestuur met vreugde vervult. Zien wij verder ieder jaar aan hoeveel toernooien onze juniores deelnemen, zowel in binnen- als buitenland, welke reizen er daartoe al niet gemaakt worden, wel ik dacht dan, dat onze jeugd ruimschoots aan zijn trekken komt. Dat ook in het spel van onze semi-profs als ik zo jong-Ajax mag aanduiden een opgaande lijn zit, daarvan getuigen zeker de tot nu toe behaalde uitstekende resultaten. Uit deze omgeving oefenen thans enkele talentvolle spelers regelmatig met de A-selectie, wat hopelijk goede re sultaten gaat opleveren. Wanneer ik daarbij in herinnering mag roepen, dat langs deze weg b.v. een speler als Pim van Dord, tien jaar geleden als pupil bij ons begonnen, thans onder een A-contract staat, dan dacht ik, dat wij ook in dit opzicht de goede weg bewandelen, waarbij we natuurlijk altijd voor betere zienswijzen openstaan. Ben ik thans aldus in omgekeerde volgorde aangeland bij ons 1e elftal, dan zult u het met mij eens zijn, dat on danks alle kritiek en geuite kreten zoals: Ajax-imperium-stort-in-elkaar e.a., de za ken er o.l.v. onze trainer George Knobel gunstig voorstaan. Met een terugblik op 1973 mag ik releveren, dat we opnieuw en voor de 16e keer kampioen van Nederland werden, voor de 3e keer in successie de Europacup I wonnen (die we nu definitief in onze prijzenkast mogen opbergen) en dat in de eerste strijd om de Supercup tegen Glasgow Rangers, zijnde winnaar van Europacup II, Ajax eveneens dit jaar op de door het dagblad ,,de Telegraaf" beschikbaar gestelde trofee, beslag wist te leggen. Dat de UEFA de strijd om de Supercup heeft gelegaliseerd stemt ons tot vreugde. Zeker, er waren ook teleurstellingen. We verspeelden tegen NAC in Breda onze verdere deelname in de strijd om de KNVB-beker, nadat deze drie jaren lang achtereen in onze bestuurskamer had ge prijkt. Verder in de huidige competitie om de Europacup I werden we door CSKA uit Sofia uitgeschakeld. Onverwacht uitgeschakeld mag ik wel zeg gen. Toch ben ik geneigd en ik heb dit al eerder verkondigd daarbij o.a. als oorzaak aan te merken, dat bij onze spe lers de deelname van Nederland aan het Wereldkampioenschap resp. hun opstel ling in het Nederlands Elftal voor de be langrijke ontmoeting tegen de Belgen, toen reeds een rol speelde. Dat neem ik niemand kwalijk, maar het leidt wel tot de conclusie dat Ajax daar van toch ergens de dupe is geworden. Als van een club een, twee desnoods drie spelers voor de Nationale Selectie worden uitverkoren en zich in verband hiermede daarop speciaal concentreren, is dat be grijpelijk, maar indien dit, zoals bij ons,

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 8