AMSTERDAM vri|staande villa F. van Hazendonk TE KOOP Fa. J. Broersma Zn. Makelaars o.g. waar ik de sportredactie zou verzorgen en eigenlijk een hele sportrubriek moest opbouwen. Dat was in 1926. Nu was het grappige dat 'Voorwaarts', laten we zeggen, een Feyenoord- krant was. Aan Feyenoord moest de meeste aandacht besteed worden en Sparta hing er maar zo'n beetje bij. Ik weet nog dat mijn baas op de eerste vrijdag vroeg waar ik die zondag naar toe zou gaan. Ik zei dat het SpartaHVV zou worden. Nou, dat was natuurlijk niet goed, maar ik ben toch naar Sparta gegaan ondanks felle protesten van de 'hoge-baas'. Kijk, het is natuurlijk in strijd met de journalistieke gedachte om bewust verenigingen te gaan bevoordelen. Ik heb dat nooit ge daan. Het gaf wel eens moeilijkheden, omdat iedereen wist dat ik lid van Ajax was en men de idee had dat ik Ajax zou voor trekken of minder kritisch zou beoordelen. Niets daarvan. Ik heb mij altijd zo neutraal mogelijk opgesteld en alles op eigen waarde geschat. Bij 'Voorwaarts' heb ik twee jaar gewerkt, tot 1928. Toen werd ik uitgeleend aan 'Het Volk' omdat in dat jaar de Olympische Spelen in Amsterdam werden gehouden en men daarvoor eigen lijk niemand had. Dat „uitlenen" liep een beetje uit de hand, want ik ben daar ('Het Volk') tot 1940 gebleven. Ja, toen de oorlog. Als journalist kwam je binnen korte tijd in een moeilijke situatie, vooral bij Het Volk, dat een NSB-directeur kreeg. Verscheidene van onze collega's namen dan ook ontslag. Ik ben toen nog een blad begonnen: 'Sport in en om Amsterdam, Officieel Orgaan AVB'. Dat was mogelijk tót 1942. Daarna moest ook hiermee gestopt worden. Na wat illegaal (journalistiek) werk werd na de bevrijding gelijk weer begonnen met een sport blad. Dat heette 'Sport'. Daarnaast bestond er een blad dat 'Sportwereld' als naam had. Na elkaar ongeveer zes jaar te heb ben beconcurreerd, kocht ik in 1951 de 'Sportwereld' en voegde het met mijn blad samen tot 'Sport en Sportwereld'. In 1969 verkocht ik op mijn beurt de krant aan het 'Algemeen Dagblad', waar ze nu nog is. Taak Kijk, direct na de oorlog besteedden de dagbladen weinig aan dacht aan sport. Daardoor was er voor een blad als 'Sport en Sportwereld' een goede kans c.q. mogelijkheid om in leven te blijven. Maar na verloop van tijd keerde het tij en gingen de dagbladen steeds meer aandacht aan sport besteden. Dat had dan ook tot gevolg dat mijn krant het steeds moeilijker kreeg. Toch heb ik niets dan fijne herinneringen aan die tijd. Als hoofd redacteur schreef ik minder over wedstrijden, maar méér over de beleidszaken van de verschillende sportbonden. Mijn kritiek was vaak scherp, maar nooit negatief. Ik had naast die kritiek altijd een alternatief te bieden. Naar mijn mening heeft een krant ondermeer de taak mede het beleid van de sport in het algemeen te bepalen. Hoofdzakelijk schreef ik inderdaad over voet- balpolitiek, daarnaast echter ook veel over het beleid in de wielerwereld. Ik stak nimmer mijn mening onder stoelen of ban ken. Dat was bekend. Daardoor wist men precies wat zij aan mij hadden. Mijn artikelen beoogden maar één belang: dat van de sport. Nooit eigen voordeel, maar altijd vroeg ik mij af of een bepaald artikel de sport zou kunnen dienen. Zo ja, dan kwam dat kost wat het kost in de krant. Soms ging het zelfs wel eens ten nadele van advertenties, hetgeen natuurlijk weer problemen gaf met de mensen die verantwoordelijk waren voor de financiën. Maar op zo'n moment is een artikel belangrijker dan geld. Het belang voor de sport stond en staat natuurlijk nog, bij mij num mer één. Helaas moet ik constateren dat momenteel de situatie anders is. Het meest jammerlijke vind ik, dat het vertrouwen tussen pers en bestuur totaal weg is. Bij veel bestuursleden bestaat de tegenzin om iets te zeggen tegen persmensen, met de gedachte dat het verkeerd wordt weergegeven. Er is geen goed contact. Dat vind ik bijzonder triest. De hedendaagse sportjournalist gedraagt zich m.i. ook niet juist. Men is teveel belust op schandaaltjes, men spit té diep in allerlei conflicten. Bij het minste geringste maakt men van een mug een olifant, geruchten worden uitgebreid in de krant gebracht, gesprekken worden afgeluisterd. In mijn tijd bestond er meer een vertrouwensrelatie, waardoor een bepaalde VOORVERKOOP AJAX en OLYMPISCH STADION Toto-inlevering: Ajax - Blauw-Wit DWS - WVHEDW Sigarenmagazijn Derkinderenstraat 64, Amsterdam-West Postagentschap Telefoon 150107 informatie, nóg niet voor publikatie geschikt, ook niet in de krant kwam. Dat is nu helaas anders. Natuurlijk heeft de schrijfstijl zich ook gewijzigd. Dat er vaak schuttingtaai gebruikt wordt, is blijkbaar een teken des tijds, maar het ergste vind ik dat men zo langzamerhand geen eigen mening meer heeft. Meningen van trainer(s) en spelers zijn m.i. secondair. Bij een gewonnen of verloren wedstrijd zal iedere coach zijn bekende verhaaltje klaar hebben. Een wedstrijd analyseren is natuurlijk belangrijk. Wij zijn daar bij 'Sport en Sportwereld' al vroeg mee begonnen. Nog in mijn tijd als hoofd redacteur van 'Sport en Sportwereld' had Ernst Happel, toen trainer van ADO, de gewoonte, na de wedstrijd, aan de Pers uit te leggen welk systeem zijn elftal had gespeeld en hóé het kwam dat de wedstrijd al dan niet gewonnen was. Ik heb mijn mensen verboden daar naar toe te gaan. Kijk, wanneer je als journalist niet zélf in staat bent een wedstrijd vakkundig te beoordelen, dan ben je niet geschikt voor die functie! De grote fout is m.i. dat de tegenwoordige journalisten in het al gemeen te vroeg worden losgelaten. Iemand die bij wijze van spreken nog nooit een voet tegen een bal heeft gezet, maar wel aardig kan schrijven, wordt naar een wedstrijd van Ajax ge stuurd. Deze journalist kan toch moeilijk reeds een eigen mening in villapark (Slotervaart) met praktijkgedeelte. Woonhuis bevat: 5 kamers, keuken en badkamer. Praktijkgedeelte omvat: ca. 45 m2 met aparte entree. Verder aangebouwde garage. Geheel v.v. c.v. Riante tuin met vrij uitzicht. Koopsom 335.000,k.k. Camera Obscuralaan 13, Amstelveen Telefoon 020-450911, b.g.g. 450801-432096 17

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1974 | | pagina 17