twijfeld. Toen hij dan, Gerrie, geboren was, zei ik tegen mijn familieleden niet dat er een zoon op de wereld was gekomen, maar dat de eerste Volendamse Nederlands Elftalspeler geboren was. Echt waardit is historisch! Gerrie had hetdat zag ik onmiddellijk Hoe hij een bal aannam, een bal ving dan zie je het talent. Nou ja, je weet wat er van geworden is. Trouwens, Arnold is precies hetzelfde wat de techniek betreft. Allebei kunnen ze alles met een bal. Moet je op trainen komen, man, dan zie je de meest vreemde dingen. Maar luister eens, je kent dat verhaal toch wel, dat ik Gerrie een handdoek om zijn linkervoet bond zodat hij meer met zijn rechter been moest schieten. Ja man dat zag ik gelijk Hij deed alles links. Daar moest dus iets aan gedaan worden. Nou, toen bond ik een handdoek om zijn linkervoet. Zo leerde hij rechts schieten. Nu schiet hij links en rechts praktisch even hard. Beide jongens hebben ontzettend veel op straat gespeeld en bij ons op het plaatsje. Slechts een paar vierkante meter, aan beide kanten een tegel als doel en dan maar spelen jongens. Maar zó leer je voetballen Ze probeerden alles uit, wat je maar met een bal kon doen. 's Avonds in bed lagen ze te prakki- zeren of dat en dat mogelijk zou zijn De andere dag werd het uitgeprobeerd uren lang, de bal hoog houden met alléén de voet, of alléén het hoofd. Moest je zien, al die Engelsen en Ame rikanen die bij ons in het dorp kwamen, hoe vaak zij Gerrie of Anold hebben gefilmd wanneer ze weer met die bal stonden te jongleren Gerrie begon als jeugdkeeper. Ja, ja hij kan goed keepen, maar ik zei tegen hem joh, dat moet je niet doen. Een elftal heeft maar één keeper nodig. Toen ging hij in de voorhoede als linksbuiten kwam al snel in de selectie, heeft zelfs nog een jaar gesmokkeld om maar zo snel mogelijk bij de adspiranten te komen en speelde op zestienjarige leeftijd in het eerste elftal van Volendam. Een groot talent En toen al strafschoppen nemen, man, niemand zag kans er maar eentje te stoppen. Aaltje Keyzer, die toch bekend stond als een specialist in het stoppen van penalties, zei altijd: als Gerrie ze neemt zijn ze écht onhoudbaar. Hij doet het ook met zoveel zelfvertrouwen. Ik heb eens een keer meegemaakt bij een wedstrijd waarbij het ging om een plaats bij de betaalde jeugd. Drie minuten voor tijd kreeg Volendam een strafschop méé, bij een 00 stand. Ik durfde niet te kijken ja, éven toch keek ik nog en zag Gerrie staan, met de bal onder zijn arm bij het tumult rond die penalty. Ik dacht: jonge, jonge wat een zelfvertrouwen. Maar de anderen zeiden: man, maak je niet druk, Gerrie maakt van die strafschop, geen probleem. Moet je nagaan, er stond toen net zo'n storm als nu (AjaxDe Graafschap). Toen heb ik tóch gekeken. Glashard en zuiver scoorde hij. Sindsdien maak ik mij nooit geen zorgen meerHij zal er heus wel eens eentje missen. Daar ontkom je niet aan Maar voor het overgrote deel: raak! Nou, ik moet zeggen, toen Gerrie naar Ajax ging vond men dat bij ons in Volendam niet prettig. Gerrie kwam bij Ajax in 1968, maar eigenlijk wilde men hem nog veel eerder hebben. Hij besloot toen zelf nog een seizoen te wachten. Vreugde natuur lijk bij Volendam maar een jaar later was er geen houden meer aan. Ja en toen Arnold ook hij zal erg ver komen. Hij moet wat meer body krijgen, is nu nog als een roopstok. (Dat bete kent: mager. Een echte Volendamse uitdrukking. Een roopstok is een stok waarmede daar de was wordt opgehangen.) Dat was ik ook op die leeftijd. Gerrie eveneens. Arnold traint nu met gewichten, dus die komt heus wel bij. Overigens zijn het twee verschillende jongens. Arnold is o.a. zeer goedgelovig. Gerrie niet, die bekijkt het liever eerst even. Beiden zijn zij wel (trouwens alle Mührens) vreselijk bescheiden. Misschien wel té bescheiden. Gerrie zal zich nooit op de voor grond plaatsen, is ook weinig in de publiciteit, en in het veld bescheiden. Ik zeg wel eens: „jongen, ga er eens lekker tegen aan," maar ja zo is hij niet. Hij zal ook nooit één kwaad woord vertellen over zijn collega's. Nooit! Ja, zijn boezemvriend is Bar ry; zij kennen elkaar al uit de militaire dienst. Ja, ook een fijne jongen. Zij zijn wérkelijk vrienden, helpen elkaar in alles, doen wat ze kunnen en zijn ook goed op elkaar afgestemd. Het zijn allebei denkers! Denken eerst goed na voor ze iets zeggen Ja, natuurlijk heeft Gerrie veel van trainers geleerd. Volgens zijn zeggen het meeste van Ger Stroker. Die trainde bijna uitsluitend op techniek. Nou ja, dat was wat voor hem Daarnaast moest je hem af en toe even wat bijbrengen. Bijvoorbeeld het leren verliezen Ik herinner mij dat Gerrie een keer thuis kwam zonder te zeggen of hij gewonnen of verloren had. Iedere keer dat hij won en dat was praktisch elke zondag vertelde hij alles van de wedstrijd. Maar toen niet. Ik naar die trainer gestapt en gezegd dat Gerrie de volgende zondag niet zou spelen. Op zondag wilde hij zijn koffer pakken maar ik zei: daar komt niets van in. Vorige zondag heb je verloren en je durfde het ons niet te vertellen. Nu moet je maar eens niet spelen om dat af te leren. Sinsdien kon hij tegen zijn verlies. Mijn zoon Peter heeft precies hetzelfde ondervonden. Kijk, dat zijn dingen die je hen moet leren en bijbrengen. Sport bedrijven is winnen én verliezen. Niet alléén winnen Kampioen Ik ben van mening dat NederlandBelgië door de Pers in de voorafgaande weken volkomen is stuk geschreven. Steeds dat gezeur over het te verwachten harde spel en die vedetten (waar van enkelen uiteindelijk toch niet hebben gespeeld) en alles wat daarbij hoort. De Pers schrijft alles stuk. Ik ben zelf geabon neerd op een ochtendblad dat bekend staat om zijn negatieve benadering van ja, eigenlijk alles. Altijd dat gekraak Het lijkt er soms veel op dat die persjongens er alleen maar op uit zijn „schandaaltjes" te zoeken, daarbij alles tot op de bodem uitwroeten van wat de buitenstaanders niets aan gaat. Ze schrijven nauwelijks meer iets over waarvoor ze eigenlijk moeten komen: de wedstrijd. Maar concentreren zich alléén op de rand verschijnselen. Nu zou er weer ruzie zijn tussen Van Hanegem en de bondscoach. Nou, wat kan mij dat schelen?? Wanneer het Nederlands Elftal kan beschikken over de spelers Neeskens- Van Hanegem-Mühren, is dat het beste middentrio van de wereld. Dat Nederlands Elftal zie ik op deze wijze een moeilijke tijd tegemoet gaan. Het gaat allemaal veel te rommelig. Wanneer dat zo blijft, komen ze niet ver in Muenchen. Maar wie weet Het Nederlandse voetbal is niet gezond. Dat komt niet door de hoge salarissen van de spelers. Kijk, een toneelspeler kan tot zijn 65e jaar en soms nog wel langer een best salaris ver dienen, maar een goede voetballer kan dat hooguit tot zijn 33e jaar. Mag dan dat salaris van die voetballer wat meer zijn dan dat van die toneelspeler. Maar afgezien daarvan zijn er in Nederland nog steeds téveel betaalde clubs. Ons land is daar gewoon te klein voor. Nog sterker saneren en daarnaast zullen gemeente plus industrie meer moeten bijspringen. Vooral eerst genoemde zal meer subsidie moeten geven, omdat het ook in hun belang is dat er betaald voetbal in de gemeente blijft. Rond Volendam is het nu stil, maar als de club in de Eredivisie speelt, komt er niet alleen méér publiek maar dat publiek bezoekt ook de café's e.d. wat tevens als een bron van inkomsten moet worden gezien. Ja, in Volendam barst het van voetbaltalent. Hoe dat komt? Volendammers zijn geboren voetballers! Hun lichaamsbouw is gelijk aan die van de Romeinen in de oudheid; uitstekend geschikt om sport te bedrijven Maar het is moei lijk om dat talent voor Volendam te behouden. De topclubs lig gen op de loer. Dat zul je altijd blijven houden. Ajax is nog steeds topclub nummer 1. Ook nu het elftal uit de Europa Cup is. De spelers zijn daarom niet minder, de klasse blijft zeker aanwezig. Het elftal heeft nu een grote zorg minder. Dat kan een goede uitwerking hebben. Let maar op, nog een paar weken en de ploeg zal weer als van ouds draaien. De concurrentie zag Ajax natuurlijk veel liever nog in de Europa Cup. Begrijp je Maar hoe dan ook, ik zeg: Ajax wordt kampioen daar ben ik volledig van overtuigd! Omdat Cruyff weg is zijn de anderen niet minder geworden Wel nee! TIJN MIDDENDORP 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 12