opnieuw... allerlei In Sofia eindigde onverwachts voor Ajax de zeer lange reeks victories in Europa Cup I. Nu gebeuren dergelijke dingen veelal onverwachts ook al ziet iedereen het eigenlijk steeds dichterbij komen. Men houdt er rekening mee dat er eens een einde komt aan die ongeëvenaarde reeks van louter successen, maar altijd hoopt men weer dat het nog even zal duren. Als het onvermijde lijke dan eindelijk toch heeft toegeslagen, is een duidelijke te leurstelling waarneembaar, zijn er direct de mensen, die het allemaal triester laten uitkomen dan het in werkelijkheid is. Zij zien het gelijk niet meer zitten: ,,Ajax is niet meer wat het ge weest is, Ajax staat erger aan het begin van een onder gang." enz. Niets is meer goed, kortom: de ramp is compleet. Het is erg gevaarlijk om de situatie erger voor te stellen dan zij in werkelijkheid is. Een vroegtijdige uitschakeling in een Europa- Cup toernooi is nu eenmaal altijd mogelijk. In het verleden heeft ons elftal miljoenen mensen, verspreid over de hele aardbol, laten genieten van prachtig voetbal. Door datzelfde Europa Cup toernooi, waar ons elftal nu is „uitgeknikkerd", is de naam Ajax een begrip geworden waar men ook komt. Hoe vaak heeft men niet verhalen gehoord van vakantiegangers in Spanje, Italië, Engeland, Turkije, Frankrijk of waar ook in Europa? Ja, zelfs daarbuiten werd de naam Ajax bekend. „Waar komt u van daan?" Holland Ah, Holland Amsterdam Ajax!!" Dit is de grote winst die onze club in de loop der jaren heeft geboekt: de naam Ajax is een begrip geworden. Dankzij al die onvergetelijke wedstrijden en vele uren met praktisch perfect voetbal. Het elftal won wat maar te winnen viel: Europese Beker, Wereld Beker, Super Cup naast de nationale successen als her nieuwde kampioenschappen en het winnen van de Nederlandse Beker. Ajax kon alles, Ajax won alles, Ajax maakte om zo te zeggen: de-dienst-uit. De club oogstte grote roem en eer. De populariteit was enorm groot. Zelfs Kamer-zittingen werden aan gepast om maar geen wedstrijd van Ajax te missen. Het was duidelijk dat een dergelijke positie in het internationale voetbal continu niet te handhaven was. De concurrentie zit natuurlijk ook niet stil. leder jaar weer werd het moeilijker om de prestaties te evenaren, ja zelfs te overtreffen en dan op een gegeven moment valt er niets meer te overtreffen. De ploeg kan alleen nog maar logisch terug en slechts weinig is nodig om er voor te zorgen dat dit gedaan móet worden. Die tijd is nu aangebroken en daar is dus niets vreemds aan. Het is een vol komen normale ontwikkeling waar iedere club op het niveau van Ajax mee te maken krijgt. Het verleden is daar een bewijs van: Celtic, Benfica, Real Madrid, Feyenoord, AC Milan, allemaal hebben ze eens aan de top van het internationale voetbal ge staan. De één korter of langer dan de ander, maar stuk voor stuk zijn ze terug gegaan. Sommigen meldden zich aarzelend weer, anderen moeten daar nog aan beginnen. Ons elftal maakt momenteel eigenlijk een pas-op-de-plaats. In Europa-Cup-verband zal men de naam Ajax even niet tegen komen. Dat is zoals reeds verklaard geen schande en het zij Ajax zelfs gegund eens een jaar geen Cup-zorgen te hebben. Eigenlijk heeft men dat dik verdiend. Weinigen beseffen wat er voor komt kijken om ieder jaar maar weer die enorme slijtage slag aan te gaan. Op den duur gaat zulks ten koste van andere zaken. Nu krijgt Ajax de mogelijkheid in alle rust voor zover van rust sprake kan zijn orde op zaken te stellen. Gezien het grote aantal wedstrijden dat het elftal nu reeds heeft gespeeld, is het niet zo vreemd dat het aantal blessures aanzienlijk is; de spelers wordt weinig tijd gegund om voldoende op adem te komen. Daar komt nu meer ruimte voor en zulks is een goede zaak. Eigenlijk zou kunnen worden gesteld dat Ajax een (grote) zorg minder heeft, ook al is het financieel nog zo aantrekkelijk om Europa Cup voetbal te spelen. Geld vergoedt wel veel, maar lang niet alles. Door ieder jaar zóveel wedstrijden te spelen is de kans op „roofbouw" zeker aanwezig. En wanneer het eenmaal zóver is, betekent dat het begin van veel narigheid. Omkijken naar het verleden mag nog wel éven gedaan worden, maar niet te lang; teren op vergaarde roem duurt slechts kort. Het heden en vooral de toekomst zijn veel belangrijker. Daarom raad ik een ieder aan de uitschakeling resp. bittere pil snel door te slikken, de eventuele aanwezige tranen snel te drogen en te beginnen aan de opbouw van een nieuwe periode van intense blijdschap en vreugde over de prestaties van ons elftal. In Europa Cup-voetbal is nu eenmaal bij verlies herstel niet mogelijk, hoe schlemielig en onverdiend het soms ook is. Gedane zaken nemen geen keer. De nationale competitie staat meer dan ooit centraal. Een hernieuwd nationaal kampioenschap is de sleutel voor de deur naar nieuw succes op internationaal gebied. Ajax zal Ajax niet zijn wanneer niet binnen afzienbare tijd de „come back" gevierd kan worden. Ajax is dat, gezien zijn reputatie, bijna verplicht. Het zal daarom gebeuren ook TIJN MIDDENDORP Rectificatie In de vorige uitgave van het Ajax-Nieuws, op bladzijde 6, heeft ten aanzien van de verrichtingen van JONG-AJAX een verkeerde berichtgeving gestaan. Wat betreft de wedstrijd AjaxSVV werd vermeld: „Het werd een 20 overwinning door doelpun ten van Gerrie Kleton en Wim Zand." Dit laatste is niet juist en moet luiden:doelpunten van Gerrie Kleton en Van Santen (Juniores A1)", waaraan nog kan worden toegevoegd:die toonde als wisselspeler uit het goede hout te zijn gesneden". Ere wie ere toekomt. Met onze excuses. Ajax' statisticus Kees Velders maakte er ons op attent dat sinds de eerste wedstrijd van Ajax in het Betaalde Voetbal (dat was op 2 september 1956 tegen NAC, waarbij Loek den Edel het enige doelpunt scoorde) tot heden, 4 november 1973, Ajax heeft gespeeld: 574 (competitie-)wedstrijden Daarvan gewonnen 374 Gelijk 95 Verloren 105 Er werden 1501 doelpunten gescoord, hetgeen betekent dat in de wedstrijd tegen MVV in Maastricht de 1500ste goal op naam kwam van Johnny Rep!! Onze felicitaties. Onze doelverdedigers werden 637 keer in bovengenoemde periode gepasseerd. Genoemde heer gaf verder nog als zijn mening te kennen dat de wedstrijd (op 24 oktober jl.) tegen CSKA-Sofia de 50ste Cup wedstrijd van Ajax was en niet de 49ste zoals in het programma blad van die avond door ir. A. van Emmenes werd beweerd en gelijk ook te lezen staat in het Jaarboek 1972-1973 van Hans Molenaar. Aldus Hr. Dronkers. Uw poëzie rechtstreeks naar de jubilaris gezon den. Voor ons was de zaak al min of meer gesloten. 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 10