F. van Hazendonk eerste penningmeester, is verder mede-oprichter van de bordjes club, idem van de inmiddels ter ziele gegane cricket-afdeling en zo meer. In verband met dit laatste en gezien de vitaliteit van de jarige zouden we willen zeggen: Tjerk, 90 not ou(d)t!l Henk Hordijk voor zover bij de jongere generatie (net als Tjerk) niet of minder bekend: hij is de vader van Jaap Hordijk was binnen de krijtlijnen één der allergrootsten die het Neder landse voetbal ooit heeft gekend. Een begrip. We mogen dan tegenwoordig het vroegere eerste klasse voetbal niet meer kun nen vergelijken met hetgeen vooral door de huidige Ajax-ploeg wordt gedemonstreerd, dat neemt niet weg dat er ook destijds vedettes waren, spelers van uitzonderlijke klasse. Tot hen be hoorde Henk Hordijk. Er is tegen ons weieens de opmerking ge maakt: ,,Heb je hem nooit zien spelen Dan heb je iets bijzonders gemist." Een geboren voetballer: listig intuïtief,, meesterlijk in de schijnbewegingen en met een geweldige bal- beheersing. Een raspaard. Henk was iemand uit een eenvoudig gezin. Een jongen uit het volk, zoals dat wordt aangeduid. Destijds beweerde men dat niet-intellectuelen geen intellegent spel konden spelen. Nu, dat werd dan door Hordijk wel duidelijk gelogenstraft. Hij mocht dan van kom-af een volksjongen zijn, als voetballer was hij een aristocraat. We zouden zo nog wel even kunnen doorgaan, maar hij heeft zelf ook nog het een en ander te vertellen. Hetgeen moge blijken uit een vraaggesprek, dat Tijn Middendorp met hem had. (Ook met Tjerk de Munnik, zoals u kunt lezen.) De club verleende hem destijds de onderscheiding: Lid van Verdienste, als erkenning voor zijn prachtige prestaties voor Ajax. Nu ,,de miljoenen" miljoenen bezig houden, meenden wij een goede gelegenheid te hebben deze in de jaren 1914-1930 (on geveer) eveneens uitzonderlijk begaafde voetballer bij zijn 80e verjaardag eens voor het voetlicht te halen. Het bruine monster" rolde sinds half juli al weer, voornamelijk in oefenpartijtjes, maar op 12 augustus nam de competitie in ere- en eerste divisie een aanvang. De reis naar de FC Groningen (per vliegtuig) leverde ons een 4O zege op. Dat ging overigens nog niet zó vlot. De gast heren bleken, vooral in de eerste helft, beslist niet van plan zich bij voorbaat bij een nederlaag neer te leggen. Zelfs na de pauze duurde het nog wel even alvorens Cruijff de score opende. Een tweede doelpunt kwam ook op zijn naam, terwijl Arie Haan en Wim Suurbier voor de rest zorgden. De eerste thuiswedstrijd was meteen een ,,derby", de FC Am sterdam kwam op bezoek. Voor een bijna uitverkocht huis. Er is goed gespeeld, ook door onze tegenstanders, met de .sen satie" van twee strafschoppen, eerlijk door ,,ref" Vervoort ver deeld (en beide benut). Maar de Ajax-aanval wist er voor het overige beter weg mee, de bal in het net te deponeren dan Jongbloed c.s. hetgeen duidelijk wordt uit de 61 overwinning, waarbij aan Ajax-zijde de goals werden gescoord door Ger Mühren (tweemaalKrol, Neeskens, Cruijff en Suurbier. Aangezien zondag 26 augustus een KNVB-bekerdag was (nog niet voor de eredivisie-clubs) benutte Ajax deze gelegenheid deel te nemen aan een toernooi in Cadiz. Bij een voor onze jongens ondragelijk hoge temperatuur moest worden gespeeld tegen Espagnol (de Spaanse gastheren bleken niet bereid te zijn de wedstrijd in de avonduren te doen plaats vinden; onze medische begeleider dr. Greep vond het, gezien de omstandigheden, een onverantwoordelijke zaak) welke ontmoe ting wij met 1O verloren. De strijd om de 3e en 4e plaats ging tussen Ajax en Juventus, een herhaling dus van de laatste Europa-Cup finale; weer kregen de Italianen een neder laag te slikken, nl. (2O). En volledigheidshalve moeten wij ook nog iets memoreren van een toernooi in La Coruna. Met een sterke bezetting. Daar speelden we ook al tegen een oude bekende, nl. Spartak- Trnava. Rust 3O vóór. Gelet op onze kracht vóór de thee, moet ons elftal voor het tweede gedeelte gedacht hebben: ,,een zacht eitje." De Tsjechen echter bleken na de hervatting zoiets als ,,vuur" te hebben genuttigd en konden plotseling als duivels met die knikker" omgaan. In het kort: we verloren met 53/ ,,Mag niet voorkomen hoorden we ergens. Waarmede we het eens kunnen zijn. Om de derde en vierde prijs troffen we Ujpesti Dozsa uit Hongarije. Geen van beide partijen kon het doel vinden, waarbij ten aanzien van de Ajax-verdediging het sublieme spel van Cies Wever genoemd moet worden. Bij het ne men van strafschoppen waren onze tegenstanders de besten! De lastige uitwedstrijd tegen NEC in de Goffert te Nijmegen heeft niet meer dan een 11 gelijkspel opgeleverd. NEC heeft er, zoals gewoonlijk, hard, heel hard voor gewerkt. Met een enorme inzet. Had pech door zelf voor het Ajax-doel- punt te zorgen. Onze verdediging heeft schitterend gespeeld met Barry Hulshoff aan het hoofd. De voorhoede Keizer, Rep, Cleton (later Arnold Mühren) had niet zo'n stootkracht vandaag; het zat enige keren ook niet mee. Tot kort voor tijd bleven we op O1toen Arie Haan onbegrijpelijk (zuiver in een reflex) in het strafschopgebied overduidelijk de bal met de hand beroerde en arbiter Corver niets anders kon doen dan naar de bekende stip wijzen. En deze kans greep de thuisclub 11 Waar het bij bleef. Namens de Clubavonden-Commissie wijzen wij er op dat de wekelijkse bijeenkomsten, vrijdagsavonds in het Ajax-Restaurant, vanaf 28 augustus weer aan de gang zijn. U kunt nog inschrijven voor biljartwedstrijden, klaverjassen enz. enz. Trainer George Knobel met assistent Bob Haarms hebben een andere kantoorruimte betrokken, hetgeen een aanzienlijke ver betering is vergeleken met de oude situatie. Beiden wensen wij veel succes in en vanuit deze nieuwe om geving. Als u wel eens een blik werpt in onze prachtige prijzenkast zal het u steeds weer opvallen hoe glanzend en schitterend de diverse trofeeën er uit zien. Die worden ook geregeld onder handen genomen door een poetsploeg" (de heren Fleysman, Bruynesteyn en dames) wiens werkzaamheden we, onder het uitspreken van onze waar dering daarvoor, hier toch wel eens even willen vermelden. Mogen wij dan besluiten nogeens de Algemene Ledenvergadering op VRIJDAG 14 SEPTEMBER om precies 20.00 uur onder de aandacht van vooral de werkende leden te brengen. (Ondersteu nende leden e.a. zijn uiteraard ook welkom, doch hebben geen stemrecht, zoals bekend.) Een belangrijk punt is natuurlijk de verkiezing van de leden voor de ledenraad, terwijl de jaarverslagen van secretaris en penning meester over het boekjaar 1972-1973 u een uitgebreid beeld geven van de stand van zaken in onze club. Tenslotte is de Rondvraag ook voor u! Onze reserves u weet, tegenwoordig JONG-AJAX geheten hadden een reeks van succesvolle oefenwedstrijden achter de rug en alvorens gereed te staan voor de start van het nieuwe seizoen. VOORVERKOOP Sigarenmagazijn Postagentschap AJAX en OLYMPISCH STADION Toto-inleveringAjax - BI. Wit - DWS HEDW Derkinderenstraat 64, Amsterdam-West Telefoon: 150107 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 5