kroniek ajax-nieuws Twee onderwerpen die ons de afgelopen weken sterk hebben bezig gehouden ons dat wil dan zeggen: heel voetballend Nederland. En nog meer Het afscheid van Sjaak Swart en het vertrek van Johan Cruijff naar Barcelona. Beiden gingen om zo te zeggen het Ajax-hek uit, waarbij echter ieder voor zich wel een richting insloeg die precies contra lag ten opzichte van de ander. In beide gevallen zijn zoveel uitvoerige publicaties gelanceerd, hebben de kranten zó vol gestaan over deze gebeurtenissen, dat we ons afvragen: was het niet genoeg Wat moeten WIJ nog Maar in ons vorig clubblad hebben we beloofd, wat Sjaak betreft, nog nader op zijn afscheid terug te komen. Welnu dan terugblikkend naar de jaren van zijn actieve voetballoop baan, kan bij het einde daarvan onomstotelijk worden vastge steld, dat Sjaak enorme verdiensten voor Ajax gehad heeft. Niet alleen door zijn spel, maar ook door de geweldige populari teit die hij bij de Ajax-aanhang en ook elders genoot, hetgeen zeker ook weerklank vond in de belangstelling van het publiek voor de wedstrijden van Ajax. Kunnen we straks sprekend over Cruijff zeggen dat het een uitzonderlijke speler is, ook Sjaak zouden we deze benaming willen toedienen, zij het dan met de aantekening dat de aanduiding: uitzonderlijk hier wel een ander karakter draagt. Vanaf 1956, dus zeventien jaar lang was hij, wat zijn sportief gedrag aangaat, een sieraad op de velden, zowel in binnen- als buitenland. Tegenover zijn medespelers, trainers en bestuurs- Clubblad van de Amsterdamse Football-Club ,,Ajax" j Maandblad Seizoen 1973/1974 - Aug./Sept. 1973 - No. 2 Abonnement (voor niet-leden): 15,per jaar Postgiro 123977 - Gemeente Giro A 2800 J Redactie M. J. W. Middendorp, M. Middendorp, J. van Praag Redactie-adres M. J. W. Middendorp, Zwaluwstraat 20, Badhoevedorp j Administratie-adres 1 Middenweg 401 - Amsterdam-O. j Advertentie-exploitatie Gosewehr, Amstelveenseweg 1020, telefoon 445582 Layout en druk 'Grafica' b.v., Elandsgracht 37, Amsterdam-C. Kopij voor het volgend nummer moet vóór 24 september a.s. I op het redactie-adres aanwezig zijn. Foto omslag Aandacht voor Ruud Krol; in het Europese elftal leden een prettig en bescheiden mens. Grote eenvoud sierde hem en veel moeilijkheden zijn er in zijn Ajax-carrière, naar wij menen te weten, nimmer geweest. Wat schreef voorzitter Van Praag de vorige keer ook: ,,lk dacht zo dat ondanks het ook voor Sjaak professionele, betaalde voetbal hij ergens .amateur" ge bleven is. Of moet dat misschien zijn: OER-AJACIED Daarnaast, komend op zijn voetbalcapaciteitenzouden we wil len opmerken dat, zo er hier en daar weieens kritiek te beluis teren was: bang, weinig variatie enz. enz., hij o.i. een der beste rechtsbuitenspelers was, zoniet dé beste hier in Holland. Boven dien was hij zeer attent voor het vijandelijke doel; hoe vaak dook Pako niet plotseling op of stond hij net op de goede plaats om te scoren. En maar al te vaak hét beslissende doelpunt! Mede door zijn voorbeeldige levenswijze heeft hij het met recht) zover geschopt" (35 jaar!). Hij heeft Ajax zeker grote diensten bewezen. Ja, een uitzonderlijk voetballer. Hoe groot zijn populariteit wel was en nog is (hoorden we niet bij de wedstrijd NederlandIJsland toen het er wat tam aan toe ging de roep: SJAKIE SJAKIE I) is wel gebleken op die 8e augustus, in de af scheidswedstrijd tegen Tottenham Hotspur. Jammer dat hij geblesseerd was en daardoor niet zoals hij zo graag gewild had nogeens alles op alles had kunnen zetten om een daverend doelpunt te scoren. Dat heeft niet zo mogen zijn. Maar groots, ja zeer indrukwekkend was dit .farewell" wel. We hebben kunnen aanschouwen hoe een tjok volle Olympische ,,bak" de ontroerde Sjaak een daverende ovatie bracht, nadat deze op het middenveld de scheidsrechter, grensrechters en alle spelers de hand had gedrukt. Toen op de schouders het ere-rondje ja voor een iedereen: onver getelijk! En velen deed het wat Daarna werd het afscheidsfeest nog voortgezet in het Hilton- Hotel waar vele van zijn vrienden-artisten een schitterend pro gramma in elkaar hadden gezet. Tot in het ochtendgloren Johan Cruijff. Tja, wat zich aangaande zijn vertrek naar de FC Barcelona hieromtrent de laatste weken heeft afgespeeld ergens blijft het een onbegrijpelijke geschiedenis. Twee jaar geleden, toen een zevenjarig contract tot stand kwam na dagenlange moeizame onderhandelingen leek het er op dat alle partijen rust hadden. De overeenkomst hield nl. ook in, dat nu reeds zekerheden waren vastgelegd voor straks als het voetballen voor Johan voorbij was. We kunnen hier uiteraard niet in details treden, doch men kan er zeker van zijn: zó'n contract komt nimmer meer op tafel! Alles was voor hem geregeld! Maar bij Johan was geen rust. Opnieuw kwam hij met proble men. Nimmer kon men zeker zijn van een afspraak met hem, zelfs niet als het op papier stond. Jarenlang. Ook al geruime tijd onder Michels Daarom: het spijt Ajax, het spijt heel voetballend Nederland dat hij weggaat. Als voetballer. Aan de andere kant zal er rust komen en behoeven de mensen die met hem moesten werken en leven niet iedere keer als zij hem hoorden of zagen zich af te vragen: zal hij weer wat heb ben De aard van het beestje? de omstandigheden? invloeden van buiten? Wie zal het zeggen. Misschien, in werkelijkheid, kón hij niet anders. Hij zag de miljoenen en die miljoenen kregen hem te pakken. Toch spreken wij de wens uit dat het hem en zijn gezin goed 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 2