van ajax naar huizen dankbetuiging wilde graag een handdruk van een Amstrdamse Ajacied. U zult begrijpen, dat we allen na de lange vliegtocht en de andere inspanningen sliepen als rozen, zelfs in een vreemd bed. 's Ochtends was het om 10 uur ontbijt, waarbij we ons vooral te goed konden doen aan aardbeien. Daarna een half uur zwem men voor het hotel, waarna we een bezoek brachten aan de geboorteplaats van de Griekse god Ajax. Dat ging met taxi's, want de bus kon op de slechte weg niet rijden. Een trip van een uur, heen en terug, over wegen met kuilen zó groot, dat er een mens in zou passen. Het was een slechte voorbereiding met betrekking tot de voetbalwedstrijd, maar van onze, hun uiterste best doende gastheren móésten wij dit stukje Ajax zien. En ze hadden gelijk. Waar de mythe zegt dat Ajax hier is geboren, staat nu een kleine ruïne, een plaats die je als Ajacied toch even stil maakt, je toch wel wat doet. En zo dacht iedereen er over. We konden dan ook niet nalaten een stuk steen mee te nemen. Ook hier aan journalisten en fotografen geen gebrek. We werden overal gevolgd en maar knippen. Vooral vedette Johnny Rep moest steeds met iedereen op de foto. Nadat men genoeg had gezien en ons de geschiedenis van Ajax vele malen was verteld, waarbij niet werd vergeten te melden hoe sterk Ajax wel was, werd op de terugreis het plaatsje Salamis bezocht. Een uiterst rustig vissersplaatsje met een marine-basis. Eenvoudige mensen, erg vriendelijk en met een verering voor Ajax-Amsterdam. Na de lunch was het, op order van onze trainer Bob Haarms, bedrust geblazen. Want allen waren zich van één ding bewust: Ajax heeft hier zó'n grote naam, we kunnen niet „afgaan". we moeten iets presteren. Na de rustperiode de bekende voetbalmaaltijd, waarna elftallei der Nol Boerkool de zo bekende toespraak hield en trainer Bob Haarms de tactiek uitstippelde. De aanvang van de wedstrijd was gepland op half 6, maar toen wij om kwart over vier op het terrein arriveerden, waren de circa 5000 plaatsen al bezet. Een daverend applaus daalde van de tribunes neer, we werden er stil van. Enkele in Athene woon achtige Nederlanders hadden een Ajax-vlag gemaakt met daar op: Ajax lacht vandaag. Een en al enthousiasme was het. Om half 6 begon de officiële opening. Muziek, volksdansen, de minister van Sport en eregasten. Daarna vele speeches. Pas om 6 uur was de aftrap. Over de match kan ik kort zijn. Het viel niet mee voor onze spelers op zo'n hard veld (geen enkele grasspriet). Een sliding was niet mogelijk. De kracht van Ajax-Salamis is gelijk aan die van bij ons een eerste-divisieclub uit de middenmoot. Het zijn semi-profs; de betaling is echter aan de lage kant. Men teert veel op oud spelers van AIK-Athene of Panatinaikos. Na enige verkenning bleek weldra dat onze techniek een betere basis was dan hun geloop met de bal. Onder grote hilariteit trapte Paul de Jong van doel tot doel, hetgeen soms resulteerde in éénmaal stuiteren op de harde grond en dan meteen over het andere doel. Na 20 minuten gaf Rep ons, na een aanval van man tot man, met 10 de leiding. Behoudens een bal tegen de paal hebben we het niet moeilijk meer gehad. In de tweede helft waren we beslist de betere ploeg, ondanks het gezwoeg en enthousiasme van de tegenpartij. Na een half uur was het andermaal Rep, die er na een solo 20 van maakte, waarna Ron Alberts nog eenmaal het houtwerk trof. Al met al een verdiende zege voor onze jongens, die met de grote beker en onder veel applaus van de tribunes de kleed kamers opzochten. Na de dronk en het vreemde, maar beslist smaakvolle eten was het nog plezierig toeven tussen onze gastheren. Het diner was nogal officieel, met uitwisseling van enige geschenken en veel vriendelijke woorden, waarbij men niet kon nalaten ons te com plimenteren én te voorzien van drank, zoveel we maar wilden. De gedachte volgend jaar terug te mogen komen en dan een extra-wedstrijd te spelen in Athene trok iedereen wel aan. De tijd was nu wel erg kort geweest. Na een zeer korte nachtrust waren we de volgende morgen om 6.30 uur present aan het ontbijt. De aardbeien gingen weer allemaal op, alsof men uitgehongerd was. Een uiterst prettig afscheid en met dankbare gevoelens ten aanzien van de vele gastheren van Ajax-Salamis werd de terug reis aanvaard. Een terugreis vol verhalen over en met veel prettige herinnerin gen aan deze eenvoudige, uiterst vriendelijke mensen. Om plm. 13.30 uur landden we op Schiphol, waar vele familie leden nieuwsgierig naar de verhalen ons kwamen afhalen. Rest mij nogmaals grote dank te brengen aan al onze Griekse Salamis-vrienden, dank die ik dan uitspreek namens het gehele gezelschap dat bestond uit de spelers P. de Jong, H. Medik, D. Visser, W. Zand, P. Bijvank, E. Kuypers, F. Buma, P. Lon- hard, P. v. d. Linden, F. Brood, D. Endt, R. Alberts, B. Braam, P. van Dort en J. Rep, trainer B. Haarms alsmede de begelei ders: N. Boerkool en ondergetekende. A. KRAAN Nu mijn trainers-periode bij Ajax er opzit en ik met ingang van het komende seizoen voor de sportvereniging Huizen ga werken, wil ik via het clubblad een afscheidsgroet richten tot iedereen die, in welke hoedanigheid ook, aan Ajax is verbonden. Met enthousiasme heb ik de afgelopen vier jaar getracht mijn voetbalkennis over te dragen. In deze jaren is met velen, oud maar ook jong, een prettige relatie ontstaan. Het lot van trainers is net als dat van zigeuners: ze verhuizen vaak. Ik hoop echter, dat er toch nog met velen een binding c.q. contact zal blijven bestaan. Met dank aan de leden van de amateurcommissie voor de wijze waarop zij met mij hebben samengewerkt, wens ik iedereen het allerbeste. Het ga u allen goed. H. BUSKERMOLEN De heer en mevrouw Lens-Zielstra spreken langs deze weg hun grote erkentelijkheid uit jegens allen, die bij gelegenheid van hun 55-jarig huwelijksfeest zoveel blijk van belangstelling hebben gegeven, 't Was onvergetelijk! 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 9