van de voorzitter Mag ik beginnen met de hoop uit te spre ken, dat u allen genoten hebt van een fijne vakantie, weer behouden en wel op uw basis bent teruggekeerd en dat u, ten op zichte van Ajax bij de aanvang van de nieuwe competitie, Europa Cup, KNVB- beker, Super-Cup en wat dies meer zij, vol goede moed bent. Ons elftal is nagenoeg niet veranderd (behalve dan voor Sjaak Swart, waarover direct meer), alleen is Pim van Dord aan de selectie toegevoegd (veel succes, Pim) en wat mij persoonlijk aangaat, ge loof ik dan ook optimistisch als ik altijd ben dat onder de bekwame leiding van coach George Knobel (kom ik ook straks nog op terug) wij een goed seizoen tege moet gaan. Voor Jan Mulder is het begin nu niet zo prettig. Het ging prima; met de heer Kno bel samen is er ontzettend hard gewerkt c.q. alles aan gedaan om de grote capa citeiten van Jan weer produktief te maken, hij speelde reeds mee in oefenwedstrij den toch moet hij thans weer, op me disch advies, enige weken rust houden. H.H. Doktoren blijven, op grond van hun bevindingen tot nu toe, van oordeel dat het toch allemaal in orde komt. Daar moeten we het op houden. Jan, alle sterkte! Ja, Sjaak Swart. Zijn vertrouwd gezicht zullen we het komende seizoen bij onze selectie moeten missen. Vier-en-dertig jaarDe tijd van gaan is nu pas! gekomen. Een juiste levenswijze, altijd kei hard getraind, dus gestreefd naar een goede conditie, ik zou zo zeggen: alle respect. Wanneer dit clubblad u bereikt, nadert de wedstrijd tegen Tottenham Hotspur, waar bij Sjaak afscheid zal nemen van Ajax 1, waarmede hij zovele ongelooflijke succes sen boekte én van zijn publiek. En dat van die zijde een enorme belangstelling voor hem bestaat, blijkt wel uit de ver koop van de kaarten. Dan nog de feest avond/nacht in het Hilton Hotel, waarbij tal van vooraanstaande artiesten acte de présence zullen geven Ja, Sjaak Swart is niet alleen voor Ajax, maar ook voor het Amsterdamse publiek, voetballend Nederland en het Nederlandse voetbal, een hoofdstuk apart. Als zeventienjarige debuteerde hij in ons eerste elftal. Dat was in 1956. De gehele groei van het betaalde voetbal, de ont wikkeling hiervan bij Ajax heeft hij mee gemaakt. Vanaf de B5-junioren mogen wij hem onze oudste actieve „eigen kweek" noemen. Ik dacht zo dat, ondanks het ook voor Sjaak professionele betaalde voetbal, hij ergen „amateur" is gebleven. Of moet dat misschien zijn: Oer-AJACIED I Zeker wil ik hier geen afscheid van Pako nemen. We zullen hem zeker vaak bij Ajax op de tribune zien, waarbij hij m.i. zijn populariteit bij het publiek zal blijven behouden. Sjaak, in ieder geval, het ga jou en je ge zin bijzonder goed. We hopen je, met je vrouw, nog veel te zien. Heb ik al eerder de naam van onze nieuwe trainer, de heer George Knobel genoemd, vanaf deze plaats wil ik hem alsnog een hartelijk welkom toeroepen. Er is a! zóveel óver hem geschreven, mét hem via de radio en T.V. gesproken, dat ik daar weinig aan heb toe te voegen. Wel kan ik zeggen dat in de korte tijd dat wij als bestuur met de heer Knobel ten aanzien van tal van zaken van gedachten wisselden, de indruk hebben gekregen dat „the right man on the right place" staat. Heer Knobel, ik wens u veel succes toe! U weet reeds dat wij voor de eerste ronde van de strijd om Europa Cup I vrij zijn. Eveneens zal u bekend zijn, dat de UEFA de wedstrijden om de zo gewraakte en bekritiseerde Super-Cup thans officieel heeft gelegaliseerd. Men wilde echter, zo als de heren Bangerter en Franchi mij mededeelden, niet nog meer bekers instel len dan de reeds bestaande EC I en II alsmede de UEFA-Cup en daarom is be sloten voor de Super-Cup-wedstrijden een plaquette te doen ontwerpen. Of daar naast de bestaande Super-Cup onderling als wisselprijs beschikbaar mag zijn, is nog niet uitgesproken. Ik dacht dat een en ander toch wel als een Ajax-succes mag worden aangemerkt, nu het door ons gebrachte alternatief zo'n goede weer klank heeft gevonden. Hiermede zijn, al thans wat Ajax betreft doch ik meen dat ook de UEFA er zo over denkt de wedstrijden om de Wereldbeker van de baan. Dan ga ik vervolgens gewag maken van iets dat ik als uw voorzitter heb meege maakt en dat ik niet anders kan beschrij ven als een onvergetelijke gebeurtenis. Er bestaat in Engeland een Variety Club of Great-Brittain, opgericht door een aan tal zeer voorname Engelsen, die jaarlijks in een of andere Engelse stad iets onder nemen, waarbij de opbrengst ten goede komt van kinderen die hulp behoeven. „Dedicated to help local underprivileged children", zoals hun devies luidt. Ditmaal had het Comité besloten, in verband met het behaalde kampioenschap van Enge land door Liverpool FC in de stad van die naam, een avond te organiseren, onder de aanduiding: Tribute dinner to mr. Bill Shankly. Aldaar aangekomen bleek mij dat Ajax de enige club van het continent was, die men had uitgenodigd. Er waren tal van ja eigenlijk alle bekende managers als: Jack Stein, William Waddel, de aldus pas benoemde Bobby Charlton e.a„ die met o.m. de voorzitter van Liverpool, de voor zitter van de Engelse Voetbalbond, kortom de crême-de-la-crême van Albion's Foot ball de hoofdtafel bevolkten, waaraan ook een plaats voor Ajax. En zoals het dan de Engelse (op een beetje Amerikaanse wijze) gewoonte is, worden van links naar rechts de grootheden opgeroepen. komt er een schijnwerper op en volgt dan b.v.: „Gentlemen (er zijn helemaal geen dames bij) this is mr. Jack Stein, from Celtic. Dan volgt er een daverend applaus enz. Mijn beurt naderde Toen de naam Ajax viel, bracht de zaal, waarin zo'n 700 a 800 mensen onze club een staande ovatie zó enorm ik wil thans wel verklappen dat ik er koud van werd! Trouwens naar aanleiding van ik verder heb meegemaakt ben ik geneigd te zeg gen dat de Engelsen geen chauvinisten zijn; men raakt daar niet uitgesproken over het prachtige voetbal dat Ajax speelt. Tot in de vroege ochtenduren heb ik met tal van prominenten gesproken en iedereen zwaait ons de grootste lof toe. Ajax Ajax Ajax Nogmaals, het was zeer indrukwekkend. Dan wil ik besluiten met uiteraard ons eer ste elftal, doch ook Jong-Ajax (onze reser ves), de amateurs, de jeugd (juniores pupillen) met trainers, leiders, commissie leden e.a. een bijzonder goed seizoen toe te wensen. Ik beloof hierbij dat ik, als het maar even kan, mij zo nu en dan op zon dagmorgen zal trachten vrij te maken om hier en daar, bij amateur- en/of jeugd wedstrijden van mijn belangstelling blijk te geven. Verder hoop ik met de overige bestuurs leden binnenkort aawezig te mogen zijn, als op Voorland ons nieuwe clubgebouw in gebruik wordt genomen. J. VAN PRAAG

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 5