ca/é TANTE LEEN u 'vu^ De vierde en laatste wedstrijd was onze slechtste; we speelden gelijk (1—1). We behaalden een tweede plaats achter Zwaluwen Vooruit. Al met al toch een zeer geslaagde voetbaldag. (Hartelijk dank. Maar wie ben jij? - Red.) 17e toernooi Croix 1973 Voor de 17e maal organiseerde de voetbalvereniging Iris Club Croix dit toernooi, waaraan deze keer de Ajax-jeugd, geboren in de jaren 1956 en 1957 met een viertal oudjes" geboren in 1955, deelnam. Hoe het mogelijk is dat een kleine plaats als Croix, gelegen in Noord-Frankrijk ergens tussen de steden Lille en Roubaix, telken- jare opnieuw zo'n groot toernooi weet te organiseren, blijft voor velen een raadsel. Steeds meer krijgt dit gebeuren de erkenning en publiciteit die het, gezien zijn organisatie en de namen der deelnemers, zeer zeker verdient. Wanneer men deze verder in dit verslag tegen komt, dan kan men, zoals het bekende voetbalblad France Football" terecht schreef, spreken van een Europees zo niet wereldkampioenschap voetbal voor deze leeftijdsgroep. Ajax was ingedeeld bij de Glasgow Rangers en Iris Croix, zo op het eerste gezicht een poule indeling met mogelijkheden. Maar hoe anders zou dit aflopen Het toernooi opende met de wedstrijd van Glasgow Rangers tegen onze jongens, een vrijwel gelijkopgaande wedstrijd waarbij de aanvallen van de Rangers misschien iets gevaarlijker waren. Uit een indirecte vrije trap scoorden de Schotten met een zeer effectvol schot, waarna Ajax in de resterende 10 minuten geen kans meer zag deze achterstand goed te maken. 's Middags moesten we direct weer aantreden tegen Iris Croix. In deze wedstrijd namen we door Henk Wisman met een dreu nend afstandsschot in de eerste helft de leiding. Er werd verzuimd een grotere voorsprong op te bouwen en de Fransen begonnen aan een fel slotoffensief, daarbij gesteund door het talrijk aanwezige publiek. Twee minuten voor het einde leidde dit tot de gelijkmaker (11), zodat we hierdoor een onverwachte bittere pil kregen te slikken. Aangezien Iris Croix evenals wij met 10 van de Rangers ver loor, moesten strafschoppen uitsluitsel geven omtrent de bezet ting van de tweede plaats in onze poule. Een gelijke stand bij beëindiging van strafschoppen zou winst voor Ajax betekenen, aangezien het door ons genomen aantal corners hoger was dan dat van de tegenstander. Deze regel behoefde echter geen toepassing omdat de Fransen ons versloegen (54). Dit betekende dat Ajax moest gaan spelen om de 9e t.m. 12e prijs, tezamen met Anderlecht, Legia Warschau en AS Nancy. In de wedstrijd tegen Anderlecht namen de onzen een verdiende 20 voorsprong via doelpunten van Floor Buma en Simon Taha- mata. In de tweede helft echter een verdedigingsfout en een buitenspel-doelpunt, waardoor de Belgen langszij kwamen, 22. Dit werd ook de eindstand en doordat het reglement deze keer geen strafschoppen bepaalde maar de in ons nadeel uitvallende cornerverhouding, werden we ook in deze wedstrijd tot verliezer verklaard. Ajax speelde tenslotte om de 11e en 12e plaats tegen de Polen, Legia Warschau. In deze wedstrijd hebben onze jongens de op deze finaledag 9000 aanwezige toeschouwers dan toch nog een goede wedstrijd voorgeschoteld. Doelpunten van Tahamata (rust 10), Buma, J. Staats en R. Kok brachten ons een ver diende 40 overwinning. De finale-poule werd bereikt door Botafego (Brazilië), Dynamo Kiew, AC Milan en Glasgow Rangers, welke in deze volgorde de eerste vier plaatsen van het toernooi zouden bezetten. De Brazilianen versloegen de Russen in de verlenging met 20, waarbij beide doelpunten werden gescoord door Onoffre, een voetballer waarvan we gezien zijn enorme kwaliteiten zeer zeker nog zu llen horen. De 5e t.m. 8e plaats werden bezet door achtereenvolgens: Schalke '04, Benfica, FC Nantes en Iris Croix. Van dit viertal maakte vooral Schalke '04 een goede indruk; zij werd door Botafego via strafschoppen van een finaleplaats afgehouden. Als 9e eindigde Anderlecht, 10e AS Nancy, 11e Ajax en als 12e Legia Warschau. Resumerend kan gesteld worden dat dit, ondanks de grote namen van de deelnemende verenigingen, toch een matige pres tatie van onze jeugd genoemd moet worden, waarbij we het vooral in de wedstrijden tegen Iris Croix en Anderlecht (tweede helft) lelijk hebben laten liggen. Natuurlijk, uitschakeling van onze aanvoerder John van Veenendaal in de eerste wedstrijd via een schouderblessure (uitstekend behandeld door onze vriend Ramos, verzorger van Benfica; toch belangrijk zo'n man!), uit schakeling via strafschoppen, een minder aantal corners en een arbitrale vergissing, zijn feiten welke duidelijk ongunstig naar voren springen, maar met dit soort situaties dienen we op een dergelijk toernooi altijd rekening te houden en moeten we mee leren werken (spelen). Als positief punt kunnen we naar voren halen dat Ajax verreweg het beste doelsaldo had, 74, dat we 4 wedstrijden hebben gespeeld en 4 punten behaald, dat we een beker hebben gekregen voor de ploeg die het meeste scoorde (Anderlecht tweede met 4 doelpunten). Dat u zich dan misschien zult afvragen waarom we toch maar voorlaatste zijn geworden. Ja, zoiets kan op toernooien zo (gek) lopen. Tot slot wilde ik graag namens de spelers, trainer en begeleiders onze Franse vrienden in Croix, speciaal onze begeleiders Cees en Alain, bedanken voor dit grandioze evenement, hun uitsteken de verzorging vooral wat betreft maaltijden en huisvesting. Hopen we verder, dat Ajax Croix gauw eens terug mag zien. Onze ploeg bestond uit; K. Schill, E. van Aken, H. Das, E. Kraal, H. Wisman, H. Singerling, R. Kok, J. Staats, F. Buma, J. van Veenendaal, F. Bruynesteyn, S. Tahamata, H. de Zwart, E. Mel- gers, F. Langbeen en R. Klinkenberg, trainer J. van Daal en begeleiders D. Boering en G. Holsheimer. G. Holsheimer Van een vader Einde van het pupillenseizoen. Met september beginnen we weer opnieuw. Erg simpel gesteld, als men niet weet wat er allemaal voor komt kijken om de zaak goed te laten draaien. Als we alleen al denken aan de zaterdagmorgen (en menige zondag) dat de leiders met onze knapen optrekken. Een woord van dank is hiervoor zeker op zijn plaats. Het is het eerste jaar dat ik als vader van een der spelertjes met de A-pupillen meetrek. Vele ouders mét mij. De onderlinge contacten waren erg leuk, we beleefden veel plezier aan het vaak goede spel van onze boys. Het kon zodoende dan ook gebeuren, dat ter afsluiting van dit fijne seizoen, de A1 -pupillen een wed strijd speelden tegen de vaders. Het werd een grandioos succes, met een uitslag van 64 in het voordeel van de Ajax-,.mannen". Hoe kan het anders, ze speelden als hun grote broers. De vereniging, leiders en ouders, nogmaals allemaal bedankt voor dat fijne seizoen. Een plezierige vakantie, en tot spoedig. R. H. Enthoven Sr. BEZOEKT NIEUWENDIJK 103, TEL. 242593 19

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 19