Zee-en Rijnvaart B. KREUGER enz. enz. Dit alles zal niet verhinderen dat zowel Ajax als Feyen- oord altijd aan de top zullen blijven staan. Daarvoor is de organi satie en de achterban met name bij Ajax té sterk. Ik verwacht dan ook in de toekomst van Ajax geen grote terugslagen. Ajax is en blijft voor de komende jaren een topclub. De totale organi satie staat daar borg voor. Marktonderzoek Nogmaals, de clubs noemen de voetballerij zo graag een bedrijf maar in de praktijk blijkt dat men nog veel te maken heeft met hobby-isten. Mensen, die het allemaal wel goed menen maar waarbij het liefhebberij-element nog preveleert. OK, prachtig, maar hou er wel rekening mee dat er BETAALD voetbal wordt gespeeld. Dat de verhouding werkgever-werknemer bestaat en dat het toch wel noodzakelijk is je als zodanig te gedragen. Neem nu de publieke belangstelling. Veel clubs maken zich daar terecht zorg over. Maar is er ooit wel eens een gericht markt onderzoek geweest om te bekijken wat het publiek nu eigenlijk wil? Ajax speelde zaterdagavond tegen AZ '67 voor 28.000 mensen Op zondagmiddag zou nog niet eens de helft ge komen zijn. Reden om toch eens landelijk na te gaan of het niet verstandig is de competitiewedstrijden naar een ander tijdstip dan de zondagmiddag te verschuiven. In veel gezinnen zal toch wel eens enige wrijving ontstaan als Pa regelmatig op zondag naar het voetballen gaat. Wanneer de wedstrijden in de avonduren gespeeld zouden worden, b.v. op zaterdag zoals nu vaak het geval is, kan moe rustig naar ,,Een van de Acht" kijken en pa naar het voetballen gaan. Avondwedstrijden hebben nu eenmaal een magische aantrekkingskracht op het publiek. De praktijk bewijst het, althans bij Ajax. Mogelijk dat wanneer de nieuwigheid eraf is, de publieke belangstelling opnieuw zal terug lopen, maar ga dan weer onderzoeken wanneer de mensen wel willen komen. Misschien wel op zondag- of zaterdagmorgen Wie weet Feit is echter dat er veel te weinig researchwerk wordt verricht. Men wéét eigenlijk niet wat het publiek wil! Ik heb, geloof ik, straks dat punt: hobby-isten nog niet geheel afgemaaktDat kan dus m.i. niet meer, nl. het leiden van professioneel voetbal door lieden ,,in hun vrije tijd". Het voetbal als bedrijf heeft zich dermate ontwikkeld dat het een dagtaak geworden is, waarvoor spaarzame vrije (avond-) uren uiteraard ontoereikend zijn. Ons huidige bestuur kan zich, gelukkig voor de club, permitteren buitengewoon veel tijd te geven aan Ajax. Maar voor hun opvol gers zal dat waarschijnlijk erg moeilijk worden. De taak van een bestuur-betaald-voetbal is natuurlijk veelomvattend en dat zal zich in de toekomst nog meer uitbreiden. M.i. behoren b.v. jonge voetballers sociaal en maatschappelijk beter te worden begeleid. Bij Ajax verdienen jonge spelers al vroeg een goed salaris. De verhouding in verdiensten met hun leeftijdgenoten ligt natuurlijk totaal scheef en toch vind ik niet dat zij, zoals zo vaak gezegd wordt, op makkelijke wijze veel geld verdienen. Dat laatste doen zij wel, maar makkelijk gaat het niet. Hun inkomsten zijn voor een groot deel afhankelijk van hun prestaties. Het valt niet mee om iédere week, iéder jaar weer topprestaties te leveren. Daar komt veel voor kijken, daar wordt veel voor opgeofferd en daar bij brengt het beroep nu eenmaal met zich mee dat de loopbaan zó afgelopen kan zijn. Maar omdat jonge voetballers veel geld verdienen behoort iedere club deze spelers goed te adviseren, te begeleiden omtrent het beleggen en beheren van de ontvang sten omtrent hun toekomst na de voetballerij enz. Dit ter voor koming van teleurstellingen. Pers De pers vind ik in het algemeen té negatief t.o.v. het voetbal in het algemeen. Daarin schuilt m.i. ook één van de redenen waar om het publiek wegblijft. Iedere week leest het men hoe slecht het allemaal weer zondag geweest is. De pers vergeet de altijd aanwezige positieve punten naar de voorgrond te plaatsen. M.i. overheerst in veel kranten de voetballerij ook te veel t.o.v. veel belangrijkere zaken in de wereld. Hoewel er op dit ogenblik een tendens van teruggang aanwezig is (kijk maar eens naar de Café-slijterij Hans Reijmers Het oudste café van Amsterdam Zeedijk 4 Billijke prijzen minder wordende belangstelling voor Europa Cup wedstrijden van Ajax in het buitenland) vind ik voetbal een overtrokken zaak. Goed, het publiek wil gewoon veel over voetbal lezen en horen, op kantoren spreekt men nauwelijks over andere onder werpen maar een vorm van vervlakking is dat wel. Er zijn toch nog zoveel meer interessante zaken waarover men zich druk kan maken. Persoonlijk sta ik er vrij nuchter tegenover. Ik ben blij wanneer Ajax heeft gewonnen, maar eet geen hap minder als er verloren is. Ik ken mensen, die bij verlies niet zijn te genieten, die zich tijdens een wedstrijd ook totaal vergeten of zich opvreten van de zenuwen. Zoiets begrijp ik niet. Naar voetbal kijken moet toch als ontspanning dienen, niet waar?" Het gesprek, regelmatig onderbroken door telefoongesprekken, wordt beëindigd. De dagelijkse arbeid moet weer worden hervat, luchtvracht BLIJFT komen en gaan. De nababbel neemt echter nog enige tijd in beslag. Belgrado? „Kijk, een mooi voorbeeld dat ik het voetbal toch vrij nuchter beschouw. Op 30 mei vertoef ik aan de andere kant van de Atlantische Oceaan. Daardoor zal ik waarschijnlijk de finale niet kunnen zien. Jammer? Och nogmaals er zijn belangrijkere dingen in de wereld Publiek? Wordt steeds agressiever, kent te weinig tolerantie. Het huidige voetbal is ook harder geworden dan voorheen. Voet ballers zijn ook weinig tolerant. Uiteindelijk zijn alle betaalde voetballers collega's van elkaar, nou wanneer je dan ziet hóé men elkaar soms aanvaltzoals bijvoorbeeld die iemand van AZ '67 Johan Cruijff volkomen onnodig zo'n kopstoot moest geven waar is dat voor nodig? Ook dat ziet het publiek en terecht neemt men dat niet. Voetballers beseffen m.i. nog te weinig dat, in het huidige systeem men slechts betaald voetbal kan spelen bij de gratie van het publiek. Het grote probleem: hoe krijgt men het publiek naar de tribunes? De spelers kunnen het hunne er zeker toe bijdragen door te zorgen voor een aan trekkelijke voetbalwedstrijd. Maar ik weet ook dat daarvoor twéé voetbalploegen nodig zijn. Van één kant kan het niet komen. Ajax speelt thuis zonder meer mooi voetbal. Kijk maar naar de doelcijfers. Een enkele keer ga ik wel eens naar uit wedstrijden. Ajax is dan vaak onherkenbaar. Het RESULTAAT staat dan primair Maar ach, alles bij elkaar is het wel leuk om dat hele voetbal- gebeuren van nabij te volgen. Het heeft toch wel zijn bekoring. Alleen is het jammer en dat nog even over de Pers dat deze tegenwoordig vaak meer aandacht heeft voor de randverschijn selen van de voetballerij dan voor de wedstrijd zelfVolgens mij moet dat juist andersom zijn. Maar ja, ondanks alles blijft het voetbal heerlijk om het te doen alsook om er naar te kijken. Het valt gewoon niet meer weg te denken uit onze samenleving. TUN MIDDENDORP WONINGINRICHTING 2e Oosterparkstraat 127, Amsterdam Telefoon 94 0836 23 BEDDEN MEUBELEN TAPIJTEN

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 23