'DE SPORT" jBatcau gaven zal de penningmeester (in sommige gevallen zelfs ver plicht) ons fiat vragen. Onze funktie is meer toezicht houdend, begeleidend. Theoretisch kan het voorkomen dat de penning meester en de financiële commissie het niet eens worden. Het Huishoudelijk Reglement schrijft dan voor dat het probleem wordt voorgelegd aan de ledenraad, die een bindende uitspraak doet. Maar ik moet je zeggen dat zoiets bij mijn weten nog nooit is voorgekomen. Het is nl. de grote kracht in onze club dat ieder bestuurslid maar één belang voor ogen heeft: AJAXI Eigen belang is uit den boze. Komt ook niet voor. leder besluit wordt genomen in het belang van AJAX. De continuïteit moet worden gewaarborgd. Op ieder gebied. Maar vooral organisa torisch. Ja, en dan zijn er wel eens meningsverschillen zoals dat overal voorkomt. De een zou het zó doen, de ander weer an ders Persoonlijk heb ik zo mijn eigen mening over de organi satie zoals die nu bij Ajax is. Kijk, laat ik duidelijk voorop stel len dat het huidige bestuur het tot op heden uitstekend heeft gedaan. De prestaties van de club bewijzen dat. Ajax is ge groeid naar een ongekend niveau in het internationale voetbal. Daar hebben Van Praag c.s. zondermeer aanzienlijk toe bijgedra gen. En niet te vergeten Rinus Michels zijn Ajaxtijd als trainer is van zeer grote invloed geweest op de club. Maar ver geet ook niet dat Rinus de middelen en de mogelijkheden ter beschikking kreeg om alles te doen wat in zijn ogen moest ge beuren. In het veld stond kwalitatief nauwelijks een elftal maar de kas was meer dan goed gevuld. Michels en het bestuur hebben dat terecht omgedraaid. Het kapitaal van de club loopt op het veld! Dat Rinus onlangs via de televisie beweerde dat Ajax op elk gebied aan de rand van de afgrond bengelde was terecht, maar niet helemaal is overgekomen dat hij van het be stuur wel alle gelegenheid kreeg de boel weer op poten te zetten mede middels o.a. die goed gevulde kas. Het siert het bestuur om dusdanig veel vertrouwen in Michels te stellen om hem deze kans te geven. M.i. is de organisatie bij Ajax wel goed maar het kan nog beter, vooral wanneer men de continuïteit van de club in ogenschouw neemt. Ik blijf er bij dat het uitoefenen van de funktie: voorzitter, zoals Jaap van Praag dat nu doet, voor iemand anders een on doenlijke zaak is. Volgens mij bezit Ajax genoeg kader om straks opengevallen plaatsen volwaardig te kunnen innemen zoals Ajax in zijn hele geschiedenis altijd de beschikking heeft gehad over uitstekende bestuursleden. Ik geloof echter dat velen een be- stuursfunktie afschrikt wanneer men ziet hoe nu mensen als Van Praag, Timman en Westrik dit doen. Nogmaals, niet dat zij het niet goed doen, verre van dat, maar in mijn ogen is het niet nodig er zo ontzettend veel tijd aan te spanderen. En wanneer dat wel zou moeten, tja, dan zal men moeten overgaan tot een andere organisatiestruktuur waarin plaats wordt gemaakt voor een manager die in vaste dienst staat bij de club en waaraan het bestuur veel werk kan delegeren. Bestuurders moeten kunnen delegeren. Zij hebben meer een controlerende en begeleidende funktie. Men mag van de opvolgers van het huidige bestuur, die ongetwijfeld eens zullen komen, niet verwachten a/s wij ons daarbij tevens realiseren de beschikking te hebben over een voortreffelijke administrateur met staf dat zij ook zoveel tijd aan de club besteden. Dat is, normaal gesproken, niet mogelijk. Wanneer men niet tijdig maatregelen neemt komt m.i. de con tinuïteit van de club in gevaar. Dit probleem is overigens al eens ter discussie geweest en op zich is dat een geruststellende ge dachte. Er wordt over gepraat en gedacht. Een oplossing zal er zeker komen. Beleid Het is inderdaad zo dat bij de aanvang van het betaalde voetbal de meeste clubs gelijk" van start gingen. Dat nu slechts en kelen financieel gezond zijn en het bij de meesten armoe troef is blijft een trieste zaak. Je kan je afvragen: waar zijn ze gebleven? Ook Ajax heeft slechte tijden gekend. Er was zelfs even degra datiegevaar maar dankzij een uitstekend beleid op ieder gebied kwam Ajax weer waar 't thuis hoort. Andere clubs hebben helaas niet kunnen volgen. Organisatorisch moeten er bij deze achter- Sigarenmagazijn VOORVERKOOP: Ajax- en Olympisch Stadion A. L. van Loon - J. P. Heijestraat 97 - tel. 16 7105 blijvers fouten zijn gemaakt, vooral op financieel gebied. Wan neer een club eenmaal begint met zijn goede spelers te ver kopen om de financiële schulden te betalen dan is dat het begin van het einde. Het ene gat wordt dan met het andere gevuld. Vroeger heeft Ajax ook wel eens een goeie speler verkocht, n.b. aan de concurrent (Henk Groot naar Feyenoord). Zoiets zal nu niet meer voorkomen. Ondenkbaar. In het bedrijfsleven gaat de ene firma toch ook niet zijn grootste krachten verkopen aan de concurrentie. Na verloop van tijd kan je dan de tent wel sluiten. Primair moet je altijd zorgen dat je de goede spelers behoudt. Op welke manier is wel vaak een probleem, maar goede spelers leveren evenredige prestaties en de praktijk wijst uit dat het publiek slechts komt kijken naar goed en aantrekkelijk voetbal. Dus grotere inkomsten. Alles heeft met elkaar te maken. Wat men van verschillende kanten nu probeert door te drukken, is net de omgekeerde wereld. Een paar clubs hebben een goed en verstandig beleid gevoerd, behalen grote successen maar worden, wanneer niet goed wordt opgepast, door allerlei nieuwe voorstellen belemmerd in hun streven naar nieuwe resultaten. Men verwacht van die paar (Ajax en Feyenoordnu maar eens een stilstand ten behoeve van al degenen die het toch schijnbaar in het verleden niet zo goed hebben gedaan. Terwijl het juist andersom moet zijn. De achterblijvers moeten zich spiegelen aan de koplopers en kijken hoe zij het nu doen. Precies zoals je laatst hebt geschreven: Ajax moet voor anderen een voorbeeld zijn hoe het wél moetMen beweert zo graag dat die hele voetballerij een bedrijf is geworden. Wel, in het bedrijfsleven komt het toch ook niet voor dat bedrijven, die goed draaien nu maar eens naar een lager niveau moeten afzakken omdat anders de rest afvalt. Natuurlijk, reëel bekeken is de financiële situatie in Nederland slecht, maar daar kan Ajax toch niets aan doen. Wanneer er clubs zijn, die geen betaald voetbal meer kunnen spelen, moet men de tent sluiten. Iedere club zal toch op eigen benen moeten staan. De overheid kan niet subsidies blijven geven. Het is vaak een bodemloze put. Het bedrijfsleven is alleen maar belangstellend wanneer men van te voren redelijker wijze mag verwachten dat het ingestoken" geld er weer uit komt en het liefst met een beetje meer. Daarom acht ik een Europese competitie niet uitgesloten. In de toekomst zullen m.i. in het betaalde voetbal nog meer clubs afvallen en terugkeren naar de amateurs. Kijk, momenteel spiegelt men alles aan Ajax en Feyenoord. De bedoeling is die twee een halt toe te roepen. Vandaar al die ideeën voor een nieuwe competitievorm, 'n nieuw transfersysteem Petit-Restaurant Bodega Geopend tot 01.00 uur 's nachts; vrijdags en zaterdags tot 02.00 uur 's nachts Rozengracht 51 - Amsterdam-C. Telefoon 226605 Specialiteiten van de grill: plat de jour van de „middle east" Specialiteit broodje „Ajax' (verkrijgbaar tot 18.00 uur) 21

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 21