vi torneio troféu ribeiro dos reis do benfica den (uitstekend toernooi gespeeld) en toen was het hek van de dam. Momenten dreigden we overspeeld te worden door zoveel voetbal-agressie. In de rust kon Van Daal orde op zaken stellen. En zie daar: in de eerste minuut na de hervatting schoot Gerrie Kleton een vrije trap, op zijn beurt, maar nu effectvol in het doel. Toen knakte er iets bij onze tegenstander. Wij werden heer en meester en Gerard Staats scoorde onze winnende treffer. De tweede overwinning was binnen en de heren Van Daal, Fleysman, Langenberg, onze masseur, en ondergetekende konden de overwinningssigaar weer opsteken. Een meer dan voortreffelijke overwinning. Donderdag 3 mei moesten wij in de uni versiteitsstad Coimbra (busreis van plm. 2\ uur) tegen Academica de beslissende wedstrijd van onze poule spelen. Bij ver lies zou Academica zich in de finale plaatsen, 's Avonds om 21.45 uur was de aftrap. De gehele wedstrijd waren wij de betere ploeg, vooral door het tem po en Kleton zette ons dan ook op een verdiende voorsprong. Geen moment is onze finale-plaats toen in gevaar geweest. Tegen het einde van de wedstrijd vielen de Academica-spelers „bij bosjes" neer vanwege vermoeidheid en kramp. De sigaren kwamen weer te voorschijn en de Portugese pers rookte gretig met ons Een moment van ontspanning aan de kust bij Porto Gelijk vorig jaar ontving Ajax ook dit jaar weer een eervolle uitnodiging van Benfica om aan het jaarlijks door hen te organi seren toernooi deel te nemen. De pres taties en presentatie van ons jeugdteam vorig jaar zullen hiertoe ongetwijfeld heb ben bijgedragen. Speelden we toen in steden ten zuiden van Lissabon, nu von den onze poule-wedstrijden in het noorden van Portugal plaats. Zaterdagmiddag 28 april vertrok het ge zelschap met de TAP van Schiphol. On danks een kleine vertraging kwamen we 's avonds via Lissabon om 9.00 uur in Porto aan. Veel belangstelling viel ons ten deel bij aankomst. We hadden toen nog een busreis van ongeveer 25 km voor de boeg naar Póvoade Varzim, een fraaie badplaats, waar we in een uitstekend hotel aan de kust werden ondergebracht. Helaas had het klimaat zich Hollandse allures aangemeten. Ge durende ons verblijf in Varzim slechts regen, storm en hagel, 's Avonds laat, tijdens een lichte maaltijd, zagen we op de TV onze aankomst op het vliegveld van Lissabon. Een eerste belangrijke ervaring voor onze jongens. 's Zondags moesten we 's avonds om 7.00 uur onze eerste wedstrijd spelen in Porto tegen Boavista, min of meer tevens onze gastheren tijdens ons verblijf in het noorden. Een moeilijke wedstrijd voor ons, hoewel we qua voetbal toch wel beduidend beter speelden dan onze tegenstanders. Maar het was een „uitwedstrijd" voor ons, zo als alle wedstrijden dat zouden worden. Al onze tegenstanders speelden in eigen omgeving, een extra handicap dus dit als „gast" te overwinnen. In de tweede helft maakte Peter Vaz Nu- nes, alleen al om zijn „Portugese" naam erg in de belangstelling, in de 30e minuut onze winnende treffer. Dolblij waren we na afloop in de kleedkamer. De eerste klap was nu zeker 100 escudos waard. Dinsdag 1 mei gingen we in Guimaraes spelen tegen het jeugdteam van deze plaatselijke vereniging. Een busreis van plus minus een uur ging hieraan vooraf, 's Avonds om 7.00 uur begon het spek takel. Ook in Zuid-Europa is thans Ajax een naam die de tegenstander een enorme inspiratie geeft. Onder leiding van arbiter Leite (hij floot een week daarvoor Derby CountyJuventus) werd het een Europa- Cupwedstrijd op jeugdniveau. Wat een strijdlust bij onze tegenstander. In de tweede minuut kogelde Guimaraes een vrije trap van 30 meter afstand ontstel lend hard achter onze doelman v. d. Lin De burgemeester beantwoordde de toespraak namens Ajax o.a. met het overhandigen van een boek over Porto Tijdens de ontvangst („bittergarnituurtje") in een port/sherry fabriek 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 12