r-COCKY'S BAR—i BROEKTIEK Johan Neeskens Peter Steeman Herengracht 24 - Weesp Telefoon 02940-1 3879 MODERNE BROEKENMODE VOOR DAMES, HEREN EN KINDEREN Hanegem niet lijf-aan-lijf moet gaan spelen. Onbegonnen werk. Arie Haan heeft bewezen hoe het wél moet: blijf bij hem in de buurt, laat hem rustig aan de bal komen, maar laat je niet pas seren. Zolang Willem niets anders kan doen dan de bal links en rechts langs je heen plaatsen, speel je een goede partij. In de voorbereiding voor een wedstrijd zit bij iedere speler ook een stuk bijgeloof. Bepaalde handelingen die je nooit, of altijd doet. Ik heb dat niet zo erg, maar toch, ik ga nooit van te voren kijken hoe het veld er bij ligt. Dat heb ik één keer gedaan, vorig jaar in Deventer tegen Go Ahead Eagles, onze enige verloren wedstrijd. Sindsdien doe ik het nooit meer. Vóór de wedstrijd worden wij ook allemaal gemasseerd en dat geschiedt in een vaste volgorde, waar nooit van wordt afgeweken. Gerrie Mühren als eerste en Rudi Krol als laatste. Ik altijd als derde man. Komt er een nieuwe jongen in de groep, dan zal hij moeten afwachten wanneer hij aan de beurt is. Maar zijn plaats staat dan ook vast. In de bus heeft ook iedereen zijn vaste plaats. Wie anders er ook op zit, hij moet er af. Allemaal onderdelen van de voor bereiding. In de kleedkamer heeft eveneens iedereen zijn eigen plaats waar hij zich gaat omkleden. Ach ja, zo heeft een ieder zijn eigen gewoontes. Inzet Het is zo dat ik in Nederland en misschien ook wel daar buiten bekend sta als een harde speler. Toch geloof ik niet dat het ook werkelijk zo is. In iedere wedstrijd toon ik wel een grote inzet en een grote wil om te winnen, maar dat heeft ieder een. Bij mij komt het misschien harder over, ik weet het niet. Fysiek kan ik veel incasseren. Goed, ik zal misschien wel eens een tik te veel uitdelen, maar vraag me niet hoeveel ik er per wedstrijd krijg. Dat accepteer ik zonder meer. Ik vind ook dat een speler in principe bereid moet zijn een blessure op te lopen. Het is nu eenmaal het risico van het vak. Zelf zal ik nooit iemand met opzet letsel toebrengen. Dat vind ik tegen alles in, maar anderen denken daar anders over. In München hebben Müller en Beckenbauer werkelijk geprobeerd in opdracht van hun trainer mij bewust het veld uit te schoppen. Op een gegeven moment loop ik met de bal een flink stuk terug richting Stuy met Gerd Müller achter mij aan. Net toen hij mij wilde aanvallen speel ik terug op Heinz. Müller, toch al zwaar geïrriteerd door de grote achterstand op ons, probeerde mij, toen ik terugliep naar de PEPERSTRAAT 5 ZAANDAM TEL. 02980-66758 DISCOTHEEK SNACKBAR LUNCHROOM middenlijn, links en rechts tegen mijn enkels te schoppen. Ik lachte maar wat en ging gewoon door, wetende dat ook geluk kig de grensrechter het zag. Bij de middenlijn wordt van de bank geschreeuwd tegen Beckenbauer dat „Nummer sieben" eruit moet worden gewerkt. Kijk, op dat moment gaat mijn bloed koken en besloot ik voor mijzelf dat alles kon gebeuren, maar mij eruit schoppen, dat kon men wel vergeten. Nou, je hebt het gezien. Ik ben het met je eens dat ik eigenlijk na verloop van tijd mij had moeten laten vervangen. Maar op dat moment wilde ik kost-wat-het-kost doorgaan. Doch de grens van het toelaat bare, de grens ook van je al dan niet laten vervangen, was bereikt. Op pure wilskracht en doorzettingsvermogen heb ik de eindstreep gehaald, maar vraag niet ten koste waarvan dat ging. Gezien de enorme bedragen, zijn wij ook verplicht ons iedere wedstrijd voor honderd procent in te zetten. Dit is in ons eigen belang. Verlies betekent minder inkomsten en uiteindelijk is voetbal ons brood. Dat het lang niet eenvoudig is iedere wed strijd weer prestatie te leveren, bewijst de praktijk wel. Het publiek eist echter van ons steeds weer topprestaties. Vandaar ook dat de trainingen intensief worden afgewerkt. Een optimale conditie is een eerste vereiste. Vooral na een vakantieperiode van meerdere weken, waarin je veel dingen doet die voor een topsporter bepaald niet goed zijn, gaat het in-goede-conditie- komen gepaard met grote inspanningen. Ik herinner mij uit mijn eerste tijd bij Ajax dat ik eens samen met Vasco en Dick van Dijk boven een sloot stond te braken van vermoeidheid. Dat kwam bij mij hoofdzakelijk omdat ik overging van tweemaal per week (bij RCH) op tweemaal per dag trainen. Maar dan ook weer is de inzet vreselijk belangrijk. Op dat moment vraag je je dan wel af of dit nu dat zogenaamde heerlijke leventje van profvoetballer is, maar na verloop van tijd besef je, dat optimale conditie gewoon vereist is. Anders haak je op den duur af. Toekomst Momenteel kan ik niet anders dan tevreden zijn over mijn voet balloopbaan tot nu toe. Ik ken gelukkig (nog) weinig down periodes. Slechts in het eerste jaar onder Michels heb ik even de angst gehad dat ik het niet zou halen. Het werd mij vooral toen psychisch allemaal teveel. Maar gelukkig ben ik daar goed door heen gekomen en momenteel mag ik niet klagen. Buiten dat ik er natuurlijk erg op gebrand ben met Ajax nieuwe successen te boeken, hoop ik van ganser harte dat Nederland nu eens eindelijk de eindronde haalt voor de Wereldkampioen schappen in West-Duitsland. Ik zou het zonder meer een afgang vinden wanneer dat dit keer weer niet zou lukken. Ook voor het Nederlandse publiek moet het prettig zijn nu eens een team uit eigen land in een dergelijk toernooi aan het werk te zien. Het mag niet zo worden gelijk een aantal jaren geleden toen men optimistisch 'We gaan naar Rome' zongen en het allemaal op niets uitliep. Nu schreeuwen velen ook reeds: 'We gaan naar München'; hopelijk wordt 't dit keer geen flop. Met voetbal weet je het echter nooit. Er kan zo ontzettend veel gebeuren. Neem de wedstrijd tegen Oostenrijk. Ik neem aan, dat alle spelers de overtuiging hadden Oostenrijk wel te kunnen verslaan. Maar kijk eens naar een plotselinge Hasil-in-topvorm, een speler die bij Feyenoord veel op de bank zit. Oostenrijk maakte er dan wel een prestige-zaak van, maar niemand van ons had toch op dui delijk verlies gerekend. Kan niettemin gebeuren, je ziet het. Het Nederlands Elftal vind ik persoonlijk wel belangrijk. Het doet je waarde als speler daarvan flink stijgen en financieel is het ook aantrekkelijk. Dus waarom niet Je zou een dief van je eigen portemonnaie zijn. Ja, ik heb mij reeds een beetje verzekerd tegen onverwachte tegenslagen, door een discotheek te openen in Zaandam. In het voetbalvak sta je nu eenmaal bloot aan veel risico's en de reali teit is dat het als speler zó met je afgelopen kan zijn. Je moet dan wat achter de hand hebben om niet gelijk brodeloos te worden. Welke muziek ik leuk vind? Favorieten zijn eh Rolling Stones erg goed, Alice Cooper, ja Andere hobbies? Veel gelegenheid voor bepaalde liefhebberijen is er niet. en 22

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 22