johan neeskens: "publiek kan erg onredelijk zijn" Het is donderdagavond 29 maart jl., één dag na de vriendschap pelijke ontmoeting tussen Oostenrijk en Nederland. Normaal gesproken zou het niet mogelijk zijn geweest op dit tijdstip tegenover Johan Neeskens te zitten. Hij zou nog niet uit Wenen zijn teruggekeerd. Maar Johan had wegens opgelopen bles sures tijdens Bayern MünchenAjax verstek moeten laten gaan. Aldus kon er voor deze avond vrij gemakkelijk een afspraak met hem worden gemaakt om te kunnen praten over zijn korte en toch al zo succesrijke carrière als profvoetballer bij Ajax. Kórt, omdat Johan slechts tot op heden drie jaar vol ledig betaald voetbal achter de rug heeft en succesrijk, omdat hij met Ajax reeds alles heeft gewonnen wat er maar te winnen viel. Met zijn 21 jaar heeft hij, buiten hernieuwde successen bij Ajax, nog één grote wens: München halen! Johan Neeskens bezit in Nederland maar ook daarbuiten een uitzonderlijke positie. Op jeugdige leeftijd verkeert hij reeds in een positie, waar het leeuwedeel der profvoetballers in alle stilte hoopt te éindigen. Johan blijft er uiterst nuchter en zakelijk onder. Hij is nu eenmaal een puur talent, dat zeer snel kwam. En wat goed is, komt ook snel. Daarbij heeft hij het grote voor deel weinig of geen aanpassingsmoeilijkheden te kennen. Tel daarbij het feit dat hij van nature fysiek bijzonder sterk is en andere broodnodige eigenschappen als grote inzet en veel door zettingsvermogen niet ontbreken, en het succes van zijn slagen is reeds grotendeels verklaard. Blijft de vraag: wat wel? Over dit punt en nog vele andere zaken gaat het onderstaande ge sprek, gehouden bij Johan thuis in Heemstede, in aanwezigheid van o.m. moeder Neeskens en Johan's vriendin Marjan. Slechts onderbroken door de telefoon met aan de lijn ,,een dame van de krant die al dagen lang iedere keer opbelt of Johan thuis is" praten we bijna negentig minuten over voetbal, over Ajax en alles wat daarbij hoort. En dat is dan vooral de Pers. ,,Heb ik gezegd, dat ik wel aan de interviewer kan zien wat ik voor mij heb? Heb ik dat gezegd? Nou, dat lijkt mij sterk ik kan mij er althans niets meer van herinneren. Maar ach, die pers moet je maar met een korreltje zout nemen. Wat die jon gens je proberen te leveren is soms niet leuk meer. Ik besef heus wel dat het geven van interviews bij mijn vak hoort, maar er zijn journalisten bij, die je allerlei uitspraken in de mond proberen te leggen, zodat ik gewoon niet begrijp waar zij de moed vandaan halen. Vooral nu, nu ik geblesseerd ben. Wat ze mij niet allemaal proberen te laten zeggen Ongelooflijk. Tot op heden had ik zeker niet te klagen over de belangstelling van de pers. Maar het wordt nu soms echt wel te gek. Darbij komt dat die mensen niet alleen de meest gékke vragen stellen, maar ook allemaal dezelfde. Soms moet ik drie keer per dag hetzelfde verhaal doen. Nou, daar krijg ik schoon genoeg van. En dan gebeurt het wel eens, dat ik voor een interview bedank. Ik weet, nogmaals, het hoort er bij, je moet meedoen, want het publiek vraagt er om. Maar je moet zó op je woorden passen. Daar heb je in het begin wel wat moeite mee. Je moet echt leren, hóe een interview te geven. Nü weet ik dat zo ongeveer wel Publiek Er bestaan over ons vak veel misverstanden. Men stelt het vaak rooskleuriger voor dan het in werkelijkheid is. Ik zal niet ont kennen dat wij met voetbal behoorlijk geld verdienen, maar daar staan dan wel enige punten tegenover. Neem alleen het simpele feit dat ik eigenlijk nooit eens leuk, maar vooral rustig, met m'n meisje uit kan gaan. Altijd word je wel door mensen herkend 19

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 19