wij lazen voor u en ons commentaar in het „Blauw-Wit-Nieuws", clubblad van de EVV Eindhoven": STOP AJAX Voorop willen wij stellen dat wij een groot bewonderaar zijn van Ajax en dat ook wij de successen van Ajax zeer hebben bewon derd. Er had ook kunnen staan „Stop Feyenoord" of „Stop de absolute top", want wij zijn van mening dat deze absolute top een der oorzaken is van de verminderde belangstelling voor het overige betaald voetbal. Want laat ons eerlijk zijn, door de geweldige prestaties van deze clubs is de aandacht van alle communicatiemiddelen voor een groot deel op hen gericht, met als gevolg dat de anderen tekort komen. Het publiek wordt, vooral door de T.V., overvoed met voetbal en daar onze Nederlandse clubs in bijna alle Europa Cup toernooien een hoofdrol spelen, wordt de aandacht van de toeschouwers tezeer op het buitenland gevestigd, met als gevolg dat men minder aandacht heeft voor het „plaatselijke" gebeuren. Indien de Nederlandse clubs reeds in de eerste ronde van een toernooi uitgeschakeld zouden worden, zou er heel wat minder voetbal op de T.V. verschijnen. En de ruimte die de pers nu be steedt aan het internationale gebeuren, door voorbeschouwingen en verslagen, zou op het binnenlandse voetbal gericht kunnen worden. Natuurlijk, als Nederlander zijn wij er trots op dat ons land als een der grootste voetbalnaties beschouwd wordt, maar wat schieten wij er mee op als andere, als mijn club, hierdoor in gevaar komt? Geef mij dan maar een Nederland met minder goed voetbal, een Nederland waar dan deze en dan die club aan de top staat, waar de spanning terugkeert en men heerlijk kan stechelen over, of die of die het halen zal. Waar men minder geconcentreerd is op het internationale gebeuren, maar het nationale, het regionale en plaatselijke voetbal centraal staat. Ook geloven wij dat de fusies in de krantenwereld aan het voet bal geen goed gedaan hebben. Natuurlijk worden wij nu geweldig voorgelicht, we weten precies wat er in Spanje, Italië of waar ook gebeurt, kwalitatief zijn de informaties enorm vooruit ge gaan, maar het plaatselijke, het chauvinistische element ont breekt en helaas alweer worden deze ontmoetingen gerelateerd aan de prestaties van Ajax of Feyenoord. Ook de interesse aan de super-prestaties van deze clubs zal geen stand houden, wij herinneren ons maar al te goed dat toen Ajax voor de tweede maal, tegen underdog NAC, de „boot" in ging er een golf van gnuivend leedvermaak door het Nederlandse voetbal ging. Wij geloven, Nederland is te klein voor deze super grootmachten, maar zijn er ook van overtuigd dat een internatio nale competitie geen uitkomst zou brengen, want hierdoor zou den wij praktisch met zijn allen supporter worden en dat is ook niet de bedoeling. Wij willen dat het Nederlandse voetbal de be langstelling heeft van de Nederlandse toeschouwer en dat iedere Nederlandse club in de gelegenheid komt zich nationaal in de kijker te spelen en dan mag het van mij internationaal wel een stukje minder, daarom: STOP AJAX! F. J. L. v. d. VOORT (De heer v. d. Voort is manager, tevens voorzitter van de Pers- en Propaganda-Commissie.) Eigenlijk zou ik als commentaar op het schrijven de heer v. d. Voort simpelweg kunnen zeggen: kom, kom, mijnheer, u weet wel beter Maar dat zou de weg van de minste weerstand zijn. Natuurlijk heeft de schrijver het grootste gelijk van de wereld wanneer hij stelt dat de belangstelling voor het nationale voet bal terugloopt naarmate de prestaties op het internationale vlak toenemen. Dit is een logische ontwikkeling waar niets vreemds aan is. Het is in de wedstrijdsport nu eenmaal zo, dat alleen de top de grote interesse heeft bij het publiek en wat daaronder komt telt eigenlijk niet mee. Natuurlijk is die top, vooral in het betaalde voetbal, vreselijk klein. Althans momenteel. En het is vooral aan die zgn. subtop de taak om eens te proberen de top uit te breiden. Andersom kan nl. niet. Men kan moeilijk van Ajax en Feyenoord verwachten dat men in wedstrijden dan maar wat minder goed gaat spelen, teneinde de zwakkere broeders 22

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 22