bewogen dagen rond de 'super cup' Ajax heeft bewogen dagen achter de rug. Niet binnen, maar buiten de lijnen. U begrijpt wat ik bedoel: de strijd om de Super Cup. Héél Ajax heeft zich echter opnieuw de sterkste getoond in een gevecht, waarin geen middel onbeproefd is gelaten om ons en een aantal anderen te treffen. Hartelijk dank op de eerste plaats aan onze spelers, die bewezen het Ajax-hart op de juiste plaats te hebben en die na twee prachtige wedstrijden de Super Cup aan hun al zo rijke buit toevoegden. Dank ook aan mijn medebestuursleden, die koel en vastbesloten bleven doorwerken om de Super-wedstrijden van de grond te tillen ondanks de stelselmatige en zeer geraffineerd uitgevoerde hetze, die in al de jaren die ik voorzitter van Ajax ben, zijn weerga niet kent. Dank niet op de laatste plaats aan al onze leden en supporters. Ze waren er toch maar met 40.000 man sterk in het Olympisch Stadion bij de beslissende strijd tegen de Glasgow Rangers alle boycot-acties ten spijt! Dat het voetbalpubliek een goede neus heeft en zich geen zand in de ogen laat strooien waar de jaloezie vanaf druipt, is met de ontmoetingen tegen onze oude vrienden uit Glasgow die beste herinneringen hebben aan onze jeugdtoernooien weer eens bewezen. Een gelukkige zaak in de tijden, waarin het prof voetbal zijn greep op de massa dreigt te verliezen. Juist in verband met dit laatste stonden wij volkomen achter de idee om twee wedstrijden tussen de winnaar van Europa Cup I en die van nummer II te houden. We hadden de mensen weer eens iets nieuws te bieden, en verdient al het nieuwe geen kans? Gezien de golf van publiciteit, die de Super Cup teweeg bracht en waarbij de naam van Ajax steeds weer centraal stond, acht ik het mijn plicht als voorzitter op deze plaats nog even dieper op de achtergronden van de al weer achter ons liggende ont moetingen in te gaan. Wat is er gebeurd? ,,Telesport"de sport redactie van het dagblad De Telegraaf kwam bij ons met het plan om de Super Cup te spelen tegen de houder van Europa Cup II, Glasgow Rangers. Het bestuur heeft dit na uitvoerige overweging geaccepteerd. Ten eerste omdat het nog nooit eerder vertoond was en Ajax als Europees en als wereldkampioen best de primeur voor zijn rekening wilde nemen. Ten tweede omdat het betaalde voetbalbedrijf Ajax zoveel mogelijk in de running moet worden gehouden terwille van de gezonde exploi tatie én omdat de spelers op grond van hun eerdere sportieve prestaties recht hebben op verdiensten uit extra-wedstrijden in dien deze in het wedstrijdschema passen. ,,Telesport" nodigde William Waddell, de ,,big boss" van de Rangers uit naar Amsterdam te komen, en op de dag dat Ajax tegen CSKA Sofia speelde, kwamen partijen tot overeenstem ming. Dat wil zeggen: ,,Telesport" zou het plan lanceren en Ajax en de Rangers zouden ONOFFICIEEL om de Super Cup voetballen. Beide verenigingen accordeerden de door ,,Tele- sport" ter beschikking te stellen Super Cup als wisselprijs te beschouwen. De Rangers en wij schreven aan de UEFA wat er was besloten, en nodigden de UEFA uit als dit orgaan dit wilde voor het volgende seizoen de Super Cup officieel te erkennen, waarbij uiteraard in dat geval de UEFA de beschikking over de Super Cup zou krijgen. Hans Bangerter, de secretaris-generaal van de UEFA, schreef officieel terug dat van een spelen onder de auspiciën van de UEFA geen sprake kon zijn omdat de Rangers nog geschorst waren. Dat wisten wij ook, en dat is door ons ook altijd zo ge steld. Verder liet Bangerter weten dat de UEFA zich erover zou beraden wat in de toekomst te gaan doen met de Super Cup. Telefonisch meldde Bangerter mij dat hij het een uitstekende zaak vond, maar dat de UEFA zich uiteraard formeel diende op te stellen. Ik herhaal: wij hebben dit van den beginne af begre pen en zo ook naar buiten gebracht. Toen het nieuws eenmaal gepresenteerd was door ,,Telesport" is er van allerlei kanten systematisch getracht de wedstrijden, en zeker die in Amsterdam, te torpederen. Waarom? Simpel uit nijd jegens ,,Telesport"? En voor degenen die daar constant een behoefte aan schijnen te hebben, om Ajax een hak te zetten. Op de meest unfaire manier, met gebruikmaking van pertinente onwaarheden ,,De Volkskrant": ,,AjaxRangers volledig en rechtstreeks op TV met toestemming van de KNVB" en ner gens op slaande verdachtmakingen is een aantal publiciteits media de Super Cup te lijf gegaan. Temidden van al dit rumoer werden er zelfs de Griekse kolonels bijgesleept, waarmee ik straks op de Akropolis zou zitten als Ajax in Griekenland twee vriendschappelijke wedstrijden gaat spelen. Wat deze laatste ,,friendly's" betreft: lees wat ik eerder over het voetbalbedrijf Ajax schreef. Aan Ajax-hater de heer Ben de Graaf zou ik willen vragen: wat deed u dan wel bij die kolonels toen het Nederlands 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1973 | | pagina 10