b-praat waarom makkelijk, als het ook moeilijk kan...? Een uiterst tevreden trainer Haarms verklaarde na afloop van de door Ajax met 50 gewonnen partij tegen het teleur stellende Sparta, vóór de wedstrijd aanmerkelijk minder zeker van de uitslag te zijn geweest. Immers, drie weken geleden ging het ,,uit" heel wat minder gemakkelijk tegen de Kasteel-bewoners (pas in de slotfase de volle winst). Haarms gaf zijn spelers de opdracht in het begin wat behoudend te voetballen en eerst de kat uit de boom te kijken. Het bleek van korte duur, want al spoedig drukte Ajax zijn opponent vol ledig met de rug tegen de muur. Al in de vierde minuut moest de Sparta-goalie ver buiten het strafschopgebied de doorge broken Van Gaal stuiten. En soortgelijke situaties zouden zich in het verdere verloop regelmatig voordoen. De Sparta-defensie, veelal op één lijn opererend, tastte herhaal delijk mis op diepte- en cross-passes. Herhaaldelijk werd getracht de Ajax-voorhoede buitenspel te zetten, wat vele malen lukte, doch ook legio keren verkeerd uitpakte, doordat er een Spartaan bleef „hangen". Vooralsnog bleef de stand dubbelblank doordat enkele kansen niet werden benut. Ook werd in deze fase van de strijd te lang gewacht met het aanspelen van de bal. Een goede kans kreeg Kleton, maar twee Sparta-verdedigers brachten redding op de doellijn. De schaarse uitvallen van Sparta konden Braam c.s. nauwelijks verontrustten en onze verdediging beleefde een ge makkelijke middag. De Ajax-aanvallen dreunden zó onophoudelijk op de Sparta- veste, dat een doelpunt ook niet lang meer kon uitblijven. Kleton, in de eerste helft bij vlagen knap voetballend, nam een hoekschop op rechts. In eerste instantie werd de bal door de paal gekeerd, de terugspringende bal werd koelbloedig door Heyt langs de doelman gewerkt (10). Vlak daarop werd de in het begin van dit relaas gememoreerde Sparta-tactiek (buiten spel) afgestraft. Heyt won een duel even over de middellijn, snelde met een vrij veld voor zich richting Sparta-doel en gaf de bal bijtijds over naar de meegelopen Kleton, die kon scoren (20). Vlak voor rust passeerde uitblinker Kist een aantal Spartanen, bediende wederom Kleton op maat, die de ver uit zijn doel gelopen keeper met een lob verschalkte (30). Old soldiers 60 jaar Ajax-lid. Van links naar rechts: J. II. Höhle, M. L. Wesline („Pawnev Bill"), A. A. Strikkers en F. W. Höhle Een boeiende eerste helft met een 3O-voorsprong, dat maar een matige afspiegeling was van de krachtsverhoudingen in het veld, werd gevolgd door een nog betere tweede helft, waarin Ajax tot het laatste fluitsignaal van de streng doch goed leidende scheidsrechter Draaisma bleef „komen". Ook de verre uittrappen van onze doelman De Jong bezorgden de Sparta-verdediging de nodige hoofdbrekens. Na een kwartier ondernam Kleton een rush vanaf de middellijn, kwam alleen voor de keeper die behendig werd gepasseerd. Helaas stond er ook nu weer een Spartaan op de doellijn die erger voorkwam. Sparta probeerde het met twee verse krachten doch ook deze konden niet verhinderen dat Ajax onstuimig bleef aanvallen. Een enkele maal probeerden de gasten, die beslist geen afbraak voetbal produceerden, door te breken doch onze verdediging en met name Van Dord stond succes in de weg. In de dertigste minuut soleerde aanvoerder Braam in het straf schopgebied langs een aantal spelers, trok de bal met de buiten kant van de rechtervoet naar de geheel vrijstaande Kleton, die vervolgens moeiteloos Ajax' vierde en zijn derde treffer aan tekende (40). In het resterende kwartier moest de Sparta-doelman een regen van kogels, w.o. een fantastisch 40-meterschot van rechtsback Zand, verwerken en deed dat voortreffelijk. Haarms wisselde de licht geblesseerde Hilster voor Kalman en ook hij nam in de slotfase actief deel aan de Ajax-kanonnade. Vier minuten voor tijd scoorde Kleton (ja, hij alweer!) de vijfde goal, na een goede pass van Heyt, terwijl een zesde treffer door de lat werd gekeerd. De ongeveer 1500 aanwezigen hadden een aantrekkelijke partij voetbal voorgeschoteld gekregen, die tot de laatste seconde boeiend bleef. Voor de spelers betekende deze overwinning een revanche op zichzelf na de beschamende nederlaag tegen FC Den Bosch èn tien dagen vakantie, waarna op 6 januari 1973 pas weer aan getreden wordt tegen AZ '67. C. B. Met CSKA is de zaak nu geklaard. Maar normaal is het weer niet verlopen Een ,,geestesblack-out eens arbiters" was schuld. Had de regels niet zuiver gesnopen! En wie was met deze affaire de klos? Vanzelfsprekend weer Ajax, geen wonder. Gescharrel met speeldata kwam eruit voort. Wat 'n soesa geeft al dat gedonder! Enfin, nu de volgende rond' is bereikt, Kan men rustig de loting verwachten. En gaan dan de zaken opnieuw als gehoopt, Zijn 't rood-witten weer, die 't laatste lachten. Van deze gelegenheid maak ik gebruik Een Gelukkig Nieuwjaar te gaan wensen Aan al d'Ajacieden, van hoog tot aan laag. Al wat wenselijk is, beste mensen. W. H. Dronkers 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 7