honkbal TEN AFSCHEID Ajax-honkbal is niet meer. Ajax-honkbal is verleden tijd. Voor u allen komt dit bericht niet meer als een verrassing, want in ons vorig clubblad en in de dagbladen is dat uitvoerig ver meld. Ajax-honkbal weg. Na 52 jaar vreugd en leed. Promoties, degra daties, kampioenschappen van Nederland, alles is onze honkbal afdeling in die tijd ten deel gevallen. Ik, en met mij velen, moeten aan deze nieuwe situatie nog wen nen. Wennen aan dit afscheid. Een afscheid dat de laatste zes jaar steeds als het zwaard van Damocles boven ons hoofd heeft gehangen. Ondanks eventuele problemen tijdens het seizoen bracht men na afloop steeds de kracht weer op om verder te gaan. Dat men nu ophoudt, komt voor insiders toch niet onverwacht. Ik wil hier niet ingaan op het waarom, dat heeft u reeds eerder kunnen lezen, ik wil met dit epistel graag dank brengen. Grote dank, want die is Ajax zeker verschuldigd, aan hen die alleen om slag en wijd hebben gespeeld, maar vooral ook aan diegenen die Ajax gedurende die jaren hebben geleid en ge diend. Het is altijd riskant om namen te noemen omdat men het risico loopt mensen te vergeten. Toch moeten beslist worden gememo reerd: onze oprichter D. Roodenburgh, J. Elzenga, J. Blomvliet, A. de Wit Sr., M. Koolhaas, R. Vunderink, J. Smit, A. van Gen- deren, Ch. Geudeker, J. Bonneveld, J. Stam, E. van Tuyl, A. Hor dijk, M. Bremer, J. Neefjes, H. Ronnenburg en de laatste com missieleden: A. Visser, W. Niepoth, W. Prins, F. Hendriks, E. Klokkers en L. Joustra. Zij, en wellicht nog anderen misschien, hebben allen uren voor Ajax en hun sport overgehad. Dan wil ik vooral ook memoreren onze internationals R. Kok, Leisner, Rotgans, W. Geestman, J. Stam, J. Bonneveld, W. Prins en recordhouder H. Kok. Ook zij hebben de naam van Ajax extra glans gegeven. Wij bewaren allen aan de honkbaltijd de meest prettige herin neringen. Tijdens de oorlog groeide de belangstelling voor 't honkbal enorm en ook daarna was het een normale zaak dat, bij AjaxBlauw- Wit op ons hoofdveld bijvoorbeeld, zo'n 5000 mensen aanwezig waren. Honkbal was ook de zomersport voor de voetballers. Velen brachten het tot èn voetbal- èn honkbalinternational, hetgeen de belangstelling voor het honkbal beslist ten goede kwam. Ook bij Ajax hebben veel bekende voetballers gehonkbald, t.w. Geude ker, Stam, Bonneveld, Haarms, Swart, Cruijff, Michels, Van Mou- rik, H. Boskamp, v. d. Hart, v. d. Wel, Van Drecht, Bouwens, H. Blomvliet, Beumer en Den Edel. Helaas gaat dat door de ontwikkeling van het voetbalspel al jaren niet meer samen. Het begint al met onze juniores. Een C B- of A-junior, die in de selectie voetbalt, speelt na zijn voet balseizoen zo'n 3 a 4 toernooien en tevens vriendschappelijke wedstrijden tegen b.v. Engelse schoolelftallen. Daarnaast ook nog honkballen is met de weekend-wedstrijden niet te realiseren voor de jongelui en als ze voor de keus staan verkiezen zij altijd voetbal. Onze vroegere jeugdleider Evert van Tuyl weet daar alles van. Er is in de loop der jaren veel veranderd1 bij het honkbal. Men speelt nu op prachtige velden, compleet met uitstekend materiaal, 3 a 4 scheidsrechters. Alles is professioneler gewor den. Helaas is men, wat de leiding in de honkbalbond betreft, niet met die ontwikkeling meegegroeid. Als leidinggevend orgaan is men amateuristisch gebleven in zijn beslissingen. Als een groot honkballer als Herman Beidschat, op de TV en later in de kranten, zich veroorlooft in zeer negatieve zin, ja zelfs beledi gend, over het hoofdbestuur te spreken, zwijgt men in alle talen, laat staan dat men overgaat tot het nemen van maat regelen. Honkbal is zichzelf voorbijgelopen. Met de huidige dubbele wedstrijden op zaterdag en zondag voelen de honkballers zich topsporters, die daarnaar gehono reerd willen worden. Misschien terecht. Ik zie het niet. Het publiek trouwens ook niet, want de belangstelling is dermate miniem dat daar het geld nooit van kan komen. Wat dat laatste betreft ligt dit niet geheel aan de honkballerij, maar meer aan de huidige vrijetijdsbesteding in de vorm van autorijden, het naar zee of bos gaan, het weekendhuisje, de campings etc. Honkbal is een prachtige sport. Ikzelf heb vanaf 1942 een geweldige tijd meegemaakt. Een periode waarover vele sterke" verhalen te vertellen zouden zijn. Veel honkbalvrienden zijn echte vrienden geworden. Zo is dan bij ons Ajax-honkbal het doek gevallen. Wij, als zittende bestuursleden, zijn nogmaals veel dank ver schuldigd aan al die stille medewerkers, die ons honkbal hebben gediend. Veel dank brengen wij, maar nog veel meer steun wensen wij onze laatste commissieleden met de leiding over de nieuwe honkbalvereniging. Wij hopen met recht, dat zij het honkbal in Nederland met een goede sponsor en met hun leiding op een hoger peil zullen brengen. Zij hebben nu hun eigen vereniging. Het eerste negental is het visitekaartje van die vereniging Nog maals van harte succes. Tot slot nog dank aan al onze trouwe supporters. Voor velen was het honkbal een verlengstuk na de beëindiging van het voet balseizoen. Bal en knuppel zijn opgeborgen. Zij zullen dat blijven zolang Ajax in zijn huidige vorm zal bestaan. Als troost blijven de herin neringen. Een grote troost, want het zijn vele mooie. A. KRAAN Een plaatje van de heer J. Grootenboer onze altijd aanwezige EHBO-man 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 9