orink in blik lopig voor het elftal een verlies te boeken. En zie maar eens een evenredige vervanger te vinden. Wat die gaat kosten Daarbij hebben wij nog de extra handicap dat, wanneer een club weet dat Ajax op de markt is voor één van haar spelers, de prijzen onmiddellijk met sprongen omhoog gaan. Daarbij loopt men dan wel het risico van de tien procent regeling (wanneer een club een speler voor een bepaald bedrag op de transferlijst zet maar deze wordt niet verkocht, dan is de club verplicht die speler een jaarinkomen te garanderen gelijk aan 10 procent van zijn marktwaarde), maar dat neemt men dan waarschijnlijk op de koop toe. Wanneer Ajax een speler op de transferlijst zet, weten wij heel goed voor hoeveel wij hem kunnen aanbieden. Overvragen komt bepaald niet voor. Het vreemde in deze hele materie is ook, dat juist de clubs, die het meest ageren tegen die hoge transfersommen, zelf de aanstichters daarvan zijn. Welke spelers aangetrokken worden is voor mij niet van primair belang. Daar zijn weer andere mensen verantwoordelijk voor. De penningmeester bepaalt wél hoeveel mag worden uitgegeven. Daar probeert hij natuurlijk in zijn onderhandelingen ónder te komen. Het is begrijpelijk dat voetballers een deskundige op het gebied van het afsluiten van contracten in de arm nemen. Ik ben daar geen tegenstander van. Wat ik op zijn zachtst gezegd wel vreemd vind is bijvoorbeeld het feit dat iemand van de VVCS (Martin Snoeck) veelal advies geeft aan voetballers, maar daar voor wel een honorarium vraagt. Dus iemand van je eigen vak bond, aan welke instantie je eerst contributie betaalt, vraagt nog eens een bedrag voor deskundige begeleiding bij het afsluit- ten van een contract Toekomst Wat de toekomst ons zal brengen? Hoe ik de toekomst van Ajax zie? Tja, moeilijke vraag. Je weet dat we nog steeds niet gekomen zijn tot de aanstelling van een directeur-sportief. Daar zijn diverse redenen voor aan te voeren. Het belangrijkste is wel dat wij in onze ogen nog steeds niet de juiste man hebben kun nen vinden. Daarnaast is het ook een probleem op welke plaats wij hem in onze organisatie moeten zetten. Bij Ajax kennen wij diverse lijnfuncties. Die lijn begint bij de spelers, gaat dan vervolgens naar trainer resp. medisch team om via de commissaris betaald voetbal te eindigen bij het bestuur. In die lijn moet dan plaats worden gemaakt voor een directeur- sportief. De man moet bepaalde bevoegdheden krijgen, maar welke? En ga zo maar door. Het is voor Ajax een heel nieuw aspect in de organisatie, waar misschien in het begin wat te licht over gedacht is, maar waarvan nu blijkt dat het lang geen eenvoudige zaak is. Daarnaast komt het in iedere vereniging voor, dat er op een zeker moment verschillen van mening bestaan over bepaalde aangelegenheden. Het is, dacht ik, geen geheim dat er momen teel enige punten van discussie in de vereniging zijn, welke zich vrij snel hebben ontwikkeld, vooral na de successen van het afgelopen seizoen plus het behalen van de Wereldbeker. Persoonlijk zie ik deze interne oneffenheden als een logisch gevolg van het-alles-bereikt-hebben. Het is gewoon puur men selijk dat, wanneer eenmaal de climax geweest is, er iets van je afvalt. Er treedt een bepaalde ontspanning in, zowel bij spelers als bij anderen die bij de successen betrokken waren, waardoor de kans zeker aanwezig is dat t.a.v. de continuïteit er iets schort. Ik vind dat een logische ontwikkeling. Alleen is het dé vraag hoe lang dit gaat duren. Dat mag natuurlijk geen maanden zijn. Ik vind dat wij daarvoor moeten waken. Laten we de zaak niet overtrekken en alles op zijn waarde schatten. Wat ik persoonlijk als een van de grootste problemen voor Ajax in de toekomst zie is het punt dat het m.i. nu al praktisch niet meer verantwoord is uit pure liefhebberij, met een volledige dag taak daarnaast, een club als Ajax voor de volle honderd procent te leiden zonder dat de continuïteit van dé club in gevaar komt. Bestuursleden betalen mag niet. Ik zie dat ook niet als een op lossing. M.i. ontkomt men er niet aan, dat binnen niet afzienbare tijd de club zich zal moeten gaan splitsen. Daarover wordt al lang, ook bij de KNVB, van gedachten gewisseld. De bond zelf vindt dat de tijd nog niet daar is; m.i. zal het er toch binnen afzienbare tijd van moeten komen, omdat, zoals gezegd, de ver antwoordelijkheden te groot worden. Spelersraad Het is inderdaad jammer dat onlangs bij Ajax de spelersraad is afgeschaft. Er is altijd een goede verstandhouding geweest tussen spelers en bestuur. De belangen lagen echter op twee verschillende gebieden. Bij bepaalde beslissingen hield het be stuur altijd het belang van Ajax in het oog en logischerwijze klopte dat niet altijd met de opvattingen van de spelers die, voor hen begrijpelijk, redeneren vanuit hun korte voetbalcarrière. Toch geloof ik wel dat de spelersraad zal terugkeren. Het heeft zeker voordelen. De pers? Och, in het algemeen vind ik onze pers wel een goed apparaat, alleen moet je er verschrikkelijk voorzichtig mee zijn. Ik geloof niet dat er kranten zijn die uitgesproken 'anti' of 'pro' Ajax zijn. De een schrijft wat prettiger over je dan de ander, maar over het algemeen mogen we niet mopperen. Ajax staat nu eenmaal altijd in de belangstelling en dus wordt er over je geschreven. Maarten de Vos, Ben de Graaf en die andere hoe heet hij? ja, Frans Ensink, die jongens zien nu eenmaal een wedstrijd op hun manier. Altijd vrij somber en negatief. Zal wel hun karakter zijn. Het bestuur staat wel eens voor moeilijke beslissingen. Zonder meer. Een daarvan was die met betrekking tot Salo Muller. De hele affaire heeft uitvoerig in alle kranten gestaan, dus we hoe ven er geen geheim van te maken. Als bestuur konden wij het niet eens worden met Salo en in zo'n geval is er dan maar één mogelijkheid'. Wij menen echter met de komst van dr. Kat een volwaardige opvolger gevonden te hebben. Natuurlijk moet ieder een, vooral de spelers, altijd even wennen aan de 'newcomer'. De toekomst zal uitwijzen of met de nieuwe fysiotherapeut een goede greep is gedaan; wij als bestuur hebben in hem, gezien zijn reputatie, het volste vertrouwen. Persoonlijk hoop ik van ganser harte dat we de successen nog lange tijd zullen kunnen voortzetten. Opdat Ajax zal blijven wat en waar het nu is TIJN MIDDENDORP "•^efeent\VkeUieP'% sinas-citroen-grapefruit-cassis 23

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 23