w/ AMSTEL M BIER m Eerlijk gezegd niet. In het buitenland betaalt men méér voor een kaartje; heeft men er dat ook voor over. In Nederland zijn de mensen anders. Men is hier de laatste jaren vreselijk ver wend door super-voetbal, waardoor er nu misschien een lichte voetbalverzadiging is ontstaan, hoewel ik daar nu niet zo zeker van ben. Mocht die er zijn, dan ben ik ervan overtuigd dat deze van tijdelijke aard is. De mensen zullen altijd naar voetbal gaan kijken. Alleen heeft het af en toe een nieuwe impuls nodig. Daarom acht ik het niet onwaarschijnlijk, dat binnen niet al te lange tijd men zal overgaan naar een soort EEG-competitie met desnoods nog andere landen er bij. Daar kleven wel vele be zwaren aan, waardoor ook dat niet de ideale oplossing zal blij ken, maar dat er op internationaal gebied iets zal moeten ge beuren, lijkt mij wel wenselijk. Voor Ajax zelf is de grootste zorg de continuïteit van de vereniging. Het is niet alleen belangrijk dat Ajax NU goed draait maar het moet over vijf of tien of twin tig jaar nog goed gaan. De huidige positie zal nog meer ver sterkt moeten worden. De top bereiken is moeilijk, zich daar handhaven is nog zwaarder. Beleid Je kan en mag van de sterken (o.a. Ajax) niet verwachten dat men een stap teruggaat, om zodoende de afstand tussen hoog en laag (niveau) te verkleinen. Wil men die afstand bekorten, dan zullen de ondersten zich moeten optrekken met steun van KNVB, sponsors en/of bedrijfsleven. Inderdaad is de strijd om de landstitel veelal een eenzijdige zaak. Maar'wanneer je naar het verleden blikt is dat eigenlijk nooit anders geweest. Ajax en Feyenoord hebben altijd aan de top gestaan. En kijk naar het buitenland. Ook daar keren steeds weer dezelfde namen terug. Het is heus niet alleen in Nederland een probleem dat de strijd om de landstitel een zaak is van een paar clubs. Zelfs Engeland kent periodes van steeds dezelfde terugkerende namen. De KNVB heeft door middel van sanering geprobeerd de zaak financieel wat gezonder te krijgen, maar de uitwerking was volledig averechts. Er is niets opgelost. Financieel nood lijdende clubs zijn gebleven en gezonde moesten terug naar het amateurvoetbal. Ik geloof dat meer clubs bij zichzelf te rade moeten gaan in hoeverre betaald voetbal nog verantwoord is. Maar nogmaals, voetbal valt niet meer weg te denken uit deze maatschappij. Ajax heeft gelukkig weinig down-periodes gekend. Ook doordat na de gaande man er altijd weer een komende was die de zaak op niveau kon handhaven. Na mij zal weer een ander de zaak voortzetten. Misschien op een andere manier. Want het spreekt vanzelf dat ieder bestuurslid zijn beleid op eigen wijze voert, uiteraard in het belang van Ajax. Als penningmeester ben ik volledige verantwoording schuldig aan AMSTBLBKOUWBX.IT de Ledenraad, het hoogste college in Ajax. Die verantwoorde lijkheid1 is niet gering. Daarom is in het verleden ook een Finan ciële Commissie gevormd, die bij de besluiten van de penning meester een adviserende stem heeft. Er wordt vaak beweerd dat Ajax niet zonder Europacup-voetbal kan. Dat is onjuist. Natuurlijk kan Ajax dat, móet daarbuiten kunnen, omdat we (op papier) nooit zeker zijn van Europacup voetbal. Praktisch kunnen we ieder jaar wel rekenen op Europees voetbal, vooral nu er drie Europese toernooien zijn. Maar wan neer we eens een jaar geen Europees voetbal spelen, zal dat op zich geen ramp betekenen, al moet het wel bij één jaar blijven. Natuurlijk zijn de inkomsten zonder Europa Cup minder, maar de uitgaven eveneens. Ik kan alleen minder investeren, minder reserves kweken. Maar de club zal gewoon doordraaien. De kans is natuurlijk altijd aanwezig, dat men het met het beleid van de penningmeester niet eens is. 'Men', dat is dan in eerste instantie de Financiële Commissie, uiteindelijk de Leden raad. M.i. is beleid voeren zoveel mogelijk naar eigen inzicht handelen, alweer in het belang van Ajax. Ik vind daarbij, dat je niet regel matig je beslissingen voor goedkeuring vooraf moet voorleggen aan de Financiële Commissie of de Ledenraad. In het Huishou delijk Reglement is bepaald wanneer dat wél moet gebeuren. Anders voert m.i. de penningmeester geen beleid, doch wordt hij geleid. Je hebt verantwoording op je genomen, je stippelt uit zoals jij meent dat het goed is is men bij meerderheid van stemmen het daarmede niet eens, dan vind ik moet je je functie ter beschikking stellen. Nu moet je dit niet al te scherp zien. Het verleden heeft be wezen dat we het gelukkig meestal wel eens zijn. De gedachten lopen veelal' parallel. Een goed voorbeeld is de aanschaffing van de lichtinstallatie geweest. Al jaren geleden wilde men daar toe overgaan. Maar uit financieel oogpunt achtte ik het, tot voor kort, niet verantwoord een dergelijke bijzonder grote uitgave te doen. Toen echter het nodige geld vrij kon worden gemaakt, schroomde ik er ook niet voor het bedrag uit te geven. Ik ben wel zuinig maar niet gierig. Ik geef graag geld uit, maar wil daar dan ook wel plezier van hebben en er nooit een gevoel van spijt aan overhouden. Contracten Ik heb al eerder gezegd dat Ajax op veel punten van vernieu wing altijd voorop heeft gelopen. Zo ook bij het afsluiten van langjarige contracten. De buitenstaander weet niet half wat daar bij komt kijken. Velen staan ook nogal sceptisch tegenover het transfersysteem. Ik zie het zeker niet als een handeldrijven met voetballers. Ik zie een transfer als: het overnemen van de rechten van een speler van de ene club door de andere. Die transfer sommen zijn inderdaad niet mis. Maar individueel valt daar wei nig aan te doen. Ik zou bijna zeggen dat in EGG-verband iets zou moeten worden ondernomen om die bedragen kleiner te maken. Maar Nederland alleen is niet bij machte daar iets aan te veranderen, laat staan Ajax. Velen vragen zich af waar het met dat transfersysteem naar toe gaat. Dat weet niemand. Maar van alles vraag je je af waar het naar toe gaat. Niet alleen in de voetballerij maar ook in het maatschappelijk leven. Je kunt alleen bepaalde verwachtingen hebben, gebaseerd op huidige gegevens, maar die gegevens kunnen over enige tijd niet meer gelden door allerlei onvoorziene veranderingen. Daarom zie i k het allemaal niet zo somber De transferbedragen zijn momenteel hoog en wij als Ajax hebben ons daarbij maar aan te passen. Je moet goed begrijpen dat voetballers in die korte periode dat zij actief kunnen zijn, zoveel mogelijk willen verdienen. En kan dat in Nederland niet, dan wél ergens anders. Geef je toe aan de gedachte om minder te gaan betalen dan anderen, dan staat dat gelijk aan je eigen graf graven. De club loopt leeg. Daar moet je erg voor waken, want de concurrentiestrijd is soms moordend. M.i. kan een club beter een goede speler houden door een goed salaris te betalen, dan deze te verkopen, daardoor wel veel geld te krijgen, maar voor- 22

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 22