1 111 - Ml 111 111 Irfi i/oetbd Wordt abonnee op Voetbal International/Goal omdat Vl/Goal u deelgenoot maakt van haar kennis van de voet ballerij. Vl/Goal geeft nationale en internationale infor matie, kommentaren, analyses, interviews met topsterren, toto-informatie, schitterende kleurenfotografie, elftalfoto's. Vl/Goal is aktueel. Vl/Goal is het grootste sportblad van Nederland. Vl/Goal is het grootste voetbalblad van het continent. ALS U NU ABONNEE WORDT ontvangt u als welkompremie een MAMMOETWIMPEL VAN AJAX, formaat 21 x 52, gemaakt van fraaie, glim mende zijde, prachtig afgewerkt met rondom franje, met stok en ophangkoord. Een nieuwe abonnee is iemand die de laatste drie maan den niet als abonnee in onze administratie genoteerd stond. VOETBAL INTERNATIONAL/GOAL Het aktuele voetbalblad Raamgracht 4 - Amsterdam BON VOOR WELKOMPREMIE Ik abonneer mij op Voetbal International/Goal voor 10,per drie maanden (13 nummers). Ik wacht met betalen op bericht van de administratie, die mij een giro kaart stuurt. Als gratis welkompremie stuurt u mij de mammoetwimpel van AJAX (21 x 52 cm). Naam: Straat: Plaats: Zend deze bon aan VOETBAL INTERNATIONAL/GOAL Antwoordnummer 2995, AMSTERDAM Indien u uw Ajax-Nieuws niet wilt beschadigen, schrijf dan de bon op een briefkaart. belang dat clubs beschikten over goede leiders die, ondanks alles, het hoofd koel hielden. Ajax heeft dat is al vele keren eerder gezegd nooit over goede bestuursleden te klagen gehad. Een reden daarvoor is moeilijk te geven. Goede leiders melden zich altijd vanzelf. Je pikt ze er ook zo uit. Kijk maar eens op, bijvoorbeeld, een schoolplein waar tien jongens bij elkaar staan. Altijd is er in een groep iemand die automatisch als leider optreedt. Je pikt hem er zo uit. In een vereniging is dat precies hetzelfde. Een goed bestuur is veelal de basis voor de successen van de club. Onenigheid betekent vaak terugval in de prestaties van het elftal. Het verleden heeft dat bewezen. Daar zijn ook veel clubs aan ten gronde gegaan. Zo gauw eigen belang naar voren komt is de zaak verloren; zodra er een strijd komt om bepaalde posities in de club, gaat het bergafwaarts; wanneer er geen eenheid is gaat men ten onder. Bij Ajax heeft iedereen altijd maar één doel voor ogen: handelen in het belang van Ajax, voor de continuïteit van de vereniging. Meer dan bij welke vereniging ook beseft ieder bestuurslid en hij niet alleen dat het geld, waarover de club beschikt, geld is van de gemeenschap. Niemand heeft in dit opzicht persoonlijke be langen bij Ajax. Duidelijk ook staat in de statuten vermeld dat een eventueel batig saldo bij liquidatie van Ajax ten goede komt aan een charitatieve instelling. Continuïteit Hoe gek het ook klinkt, geloof ik dat onder de buitenstaanders daar nog wel eens misverstanden over bestaan. Je hoort zo vaak dat Van Praag na een Europacup-wed'strijd weer zoveel verdiend heeft. Of dat Timman weer zoveel winst gemaakt heeft. Dat is zo onzinnig! Ajax maakt geen winst. Winst maakt een bedrijf, een commercieel geleide zaak. Ajax is een vereniging van leden, welke de passieve- en actieve recreatie dient. Alle overschotten zijn voor de vereniging, dus voor de recreatie. Ajax koopt geen speler om door middel van hem winst te maken. Nee, Ajax trekt een goede speler aan om het publiek daarmee te dienen. Om het publiek nog beter voetbal voor te schotelen. Niet iedere club gaat zo te werk. Er zijn meerdere, die be wust streven naar winst op een speler. Daar trekt men een amateur aan met de hoop dat zo'n speler uitgroeit tot een goede voetballer, om hem dan met flinke winst te verkopen. Maar op déze manier wordt het betaald-voetbal niet gediend, is er niets opgelost, maar worden de problemen alleen maar verschoven. Ajax gaat er primair van uit, dat een goede speler behouden dient te worden. Natuurlijk niet ten koste van alles. Op een gegeven moment móet je hem, die je eigenlijk wel had willen houden, toch laten gaan omdat zijn eisen te hoog worden. Vooral qua belasting kan Nederland praktisch niet concurreren met landen als België en Spanje. Dat is voor vele clubs, ook voor Ajax, een groot probleem waar niets aan te doen valt. Gezien verleden en reputatie moet je echter toch zien in die top te blijven meedraaien. Terug kunnen we ons niet permitteren. We moeten daarom met onze tijd meegaan. De ontwikkeling in het buitenland zal goed in het oog moeten worden gehouden. Bestuursleden moeten altijd attent blijven. Moeten, vooral in het belang van de continuïteit van Ajax, beslissingen durven nemen die misschien niet zo populair (o.a. bij het publiek) overkomen. Deze tijd eist b.v. dat men voor een zitplaats tien gulden moet betalen. En dat een goede zitplaats bij een wedstrijd om de Wereldbeker vijftig gulden moet opbrengen. Dergelijke bedragen zijn gewoon noodzakelijk, wil men blijven voldoen aan de eisen van het internationale voetbal. Bovendien, zoals ik reeds zei, komen alle inkomsten bij Ajax indirect het publiek ten goede. Dat publiek eist en heeft ook recht op: goede service en goed voet bal. Het vraagt topvoetbal en derhalve topspelers. Dat er niet iedere week topvoetbal gespeeld wordt, is de puur menselijke kant van de zaak, maar Ajax moet wel kunnen zorgen voor top- voetballers waardoor b.v. door ons regelmatig Europacup-voetbal gespeeld kan worden. Dat kost veel geld. M.a.w. wil men dat er topvoetbal gespeeld wordt, dan zal men ook daarvoor een steentje moeten bijdragen. Een tientje voor een zitplaats is eigenlijk veel te laag. Maar als penningmeester vraag ik mij ook af, of wel ieder jaar die prijzen kunnen worden opgeschroefd. 20

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 20