onze amateurs door W. F. SCHOEVAART en W. W. HEISTERKAMP Ter voorbereiding op het nieuwe seizoen werden door diverse Ajax-combinaties enkele nuttige oefenwedstrijden gespeeld. In Bussum op het BFC-toernooi werd 00 gelijkgespeeld tegen Hilversum en met 20 gewonnen van BFC wat goed was voor een derde prijs. En daarna kwam PSV weer met twee elftallen bij ons op bezoek. Als vanouds weer een prettige confrontatie met de Philips-men- sen. De uitslagen? 21 en 51 voor Ajax, maar dat was niet zo belangrijk. Een week later mochten wij het Haagse ADO met twee teams begroeten. De A-combinatie won met 10 en de B-combinatie wees de Hagenaars met 30 terug. Tenslotte kwam Feyenoord een week voor de aanvang van de competitie naar de Meer. In beide wedstrijden bleef de score in evenwicht, respectievelijk 00 en 11. Mogelijk zien wij onze Rotterdamse vrienden dit seizoen nogmaals en dan weer in de Maasstad. Wij hechten aan de band met de Kuipbewoners bijzonder veel waarde. Ook de laagste twee elftallen speelden nuttige wedstrijden tegen sterke tegenstanders, respectievelijk Zilvermeeuwen 3 en 4, Amstel 1 en 2, en De Meer 1 en 2. Alleen de wedstrijden tegen De Meer eindigden in nederlagen. COMPETITIE 1972-73 Ajax 3 startte de competitie met twee gelijke spelen en een overwinning. In een van beide kanten goed gespeelde wedstrijd tegen Stormvogels 2 bleef de score in evenwicht, 11. Rob Ombre scoorde vijf minuten na rust 10, maar wij konden de volle winst toch niet vasthouden. Ook tegen AFC 2 werd het een draw, maar nu vielen de goals voor de rust. Twee maal werd een achterstand weggewerkt. Eerst kopte Hans de Vos een fraaie voortzet van Wim Gietman in en aan de tweede Ajax-goal behoefde niet eens een rood wit been te pas te komen. In pure wanhoop werkte een der AFC'ers de bal in eigen doel. In de tweede helft was er nog wel een grote inzet, maar goals leverde dit niet op. Tenslotte werd SDW 2 met 30 teruggewezen in een door ons erg goed gespeelde wedstrijd. E. Kuyper, onze spits, opende de score na ongeveer een half uur. Kort na de rust voerde Jan van Doorn de score op tot 20 en tenslotte maakte Hans de Vos aan alle onzekerheid een einde door num mer drie in de touwen te deponeren. Ton Meyers kwam in de tweede helft de spitspositie overnemen en deed na zijn blessure weer leuke dingen. Een goed keepende Daan Schalm moest door een verwonding zijn plaats afstaan aan Loek Kuypers. Ajax 4 behaalde slechts twee winstpunten uit drie wedstrijden. Vitesse '22 zette ons met 51 op de tocht. Het Zaanse KFC gaf leuk en sportief partij. Ajax was in 't begin oppermachtig, verkreeg een 2O-voorsprong, een omhaal van Eddy Kuyper en een goal van Wim Muller van Moppes na een 1-2 met René van Beek, maar vergat daarna door te drukken. Nu konden de Zaanlanders langszij komen. Een kwartier voor het eindsignaal onderschepte Eddy Kuyper een te zachte terugspeelbal en be zorgde zijn team daarmee de overwinning. In Heiloo gingen onze jongens ten onder door fysieke kracht. De tegenstander HSV 2 behaalde de kleinst mogelijke overwinning door een omstreden strafschop. Onze verdediging blonk in deze wedstrijd uit. Ajax 5 begon de competitie erg wisselvallig. Thuis werd eerst met 54 gewonnen van ZSGO 3 in een wedstrijd met een spannend scoreverloop. Jan Fleysman, Rob van Dekken, Ruud Wiffrie en Max Vischschoonmaker (2x) zorgden voor de goals. Frits Andriese moest uitvallen met een lichte hersenschudding; wij wensen hem vanaf deze plaats een spoedig herstel toe. Van Vespucci 3 werd met 43 verloren, maar gezegd dient te worden dat het elftal incompleet was en leider W. Heister kamp sinds lange tijd zelf weer actief moest deelnemen. Aan voerder Frans Grootenboer vertolkte de rol van doelman niet onverdienstelijk. Harry Premseler en Jan Fleysmann (2x) wisten ondanks de numerieke minderheid te scoren. Van Slotervaart werd met 13 verloren, maar daar zullen we verder niet op ingaan, daar de scheidsrechter de wedstrijd totaal uit de hand liet lopen. Ajax 6 startte met een overwinning op de nieuwe combinatie SC Oriënt. Het werd een regelmatige 4O-zege. A. J. Post, die in dit team een sleutelpositie inneemt op het middenveld, IN MEMORIAM Zaterdag 16 september jl. overleed op 76-jarige leeftijd Jan de Natris Lid van Verdienste van Ajax, waarin en waarmede hij zovele triomfen vierde. Wij zijn te weinig tijdgenoot van hem geweest om zijn uitzon derlijke voetbalkwaliteiten hier, vooral voor de jongeren, vol doende te kunnen schetsen. Doch eerder lazen we eens in een aantal interessante karakteris tieken uit de pen van Dolf Desmit en gewijd aan voetbalgroot heden uit het verleden, over Jan („Jen", zoals hij bij het Am sterdamse publiek een grote populariteit genoot) o.a. het vol gende: „De Natris was een artiest in zijn spel. Zijn dribbels en rennen (hij was zowel links- als rechtsbuiten - Red.), met de bal als het ware aan zijn schoen gekleefd, waren van deze razendsnelle (hij was één van de snelste honderd meter-lopers in die dagen) speler, met altijd een lachje om de mond, uiterst gevaarlijk. Er was in de regel geen houden aan en van de circa 200 goals, die Ajax in twee opeenvolgende kampioensjaren 1917-1919 scoorde, kwam een belangrijk aantal van hem. Typisch was dat hij nooit een tegenstander aanraakte; als hij wat onzacht genomen werd, was de boot dan ook goed aan. Luimig als een prima donna, doch een natuurtalent en een speler met een zeldzaam fraaie stijl en enorme balbeheersing. Voetbal werd bij hem tot een kunst." En dat alles zo tussen ongeveer de jaren 1915-1925. In de periode 1920-1925 kwam hij niet minder dan twintig maal voor het nationale elftal uit. Onze deelneming gaat in het bijzonder uit naar zijn vrouw, die zovele jaren lief en leed met hem deelde. Een der grootsten uit de Nederlandse voetbalhistorie ging heen. We gedenken hem in eerbied. Overeenkomstig de wens van de overledene vond de crematie in alle stilte plaats. 19

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 19