AMSTEL amateur-overzicht door W. F. SCHOEVAART en W. W. HEISTERKAMP Het voetbaljaar is weer rond en wij zijn u nog een klein restant van dit seizoen schuldig. Helaas mochten wij dit jaar geen kam pioen huldigen, maar als wij de standen nader beschouwen, mogen wij toch wel tevreden zijn. Een vierde plaats voor het derde elftal, een tweede voor ons vierde elftal, Ajax 5 werd derde en Ajax 6 greep in die zware afdeling toch nog een vijfde plaats. De hoofdschotel van dit seizoen was de deelname van het eerste amateurelftal aan een internationaal voetbaltoernooi in Parijs, waaraan verder werd deelgenomen door een sterke Duitse ploeg uit Pforzheim, de kampioen van Parijs, C.A. Montreuil, en de organiserende vereniging, V.G.A. Saint-Maur. Voor het overige kunnen wij het hierbij laten, omdat de heer A. Trouwborst, redacteur van „Neerlands Voetbal", als gast-reporter deze trip meemaakte. Onderstaand verslag, waarvoor wij hem zeer erken telijk zijn, doet u de juiste sfeer van deze geslaagde reis proeven: Het zal wel eeuwig de vraag blijven wat juist is. Of je nu aan moet aanzitten aan een banket of dat je gewoon aanzit. Toon Hermans heeft er destijds al zo vrolijk mee getobd in de periode van ,,Zo'n mooie gehaktbal heb ik nog nooit gezien. Het lijkt wel een galabal". Hoe het ook zij, de Ajacieden van het derde elftal, oftewel de beste amateurs, zullen voorlopig hun bekomst hebben van alle soorten van „banketten" sinds hun ervaringen tijdens het massale, nachtelijke, welhaast eeuwig durend lijkende diner in het Parijse voorstad Saint-Maur, waar Ajax aan een toernooi meedeed, georganiseerd door de gelijk namige vereniging. Rond de twaalf klokslagen, die aankon digden dat het middernacht was, stonden we met z'n allen nog champagne te drinken met de vriendelijke burgemeester Paul Quaren in een tochtige sporthal. De eerste man van Saint-Maur keek er overigens wel van op dat hij door ploegleider Fischer een toespraak kreeg opgediend in zijn eigen melodieuze taal met daaraan toegevoegd de nodige Ajax-geschenken. Hij zal gedacht hebben: „Wat een talenwonders zijn die Hollanders." De champagne viel goed, dat zij gezegd. Zo goed dat we er, ook al na een inspannende voetbalwedstrijd, wat slaperig van werden. Dat naar bed gaan konden we anders wel even vergeten. De Fransen, als zeer beminnelijke gastheren, hadden immers een massaal banket met alle toernooi-deelnemers, zo'n slordige 150 man (en vrouw), bij elkaar georganiseerd. We moesten aan het stokbrood of we wilden of niet en met roodomrande ogen zaten we, terwijl de klok al weer vier uur verder had gedraaid, aan de gebakken aardappelen met linzen, terwijl nog een stuk of vijf gangen het keurig in kunstdruk uitgevoerde menu stoffeer den. De bediening gebeurde met de Franse slag, hetgeen wil zeggen in een uiterst traag tempo. Het was allemaal goed bedoeld, maar wel uitzichtsloos. Alleen de ere-voorzitter van Saint-Maur genoot met volle teugen en zorgde wel dat hij ruim schoots werd toebedeeld. We hebben daar, voorzover onze ogen niet dicht vielen van de slaap, met verwondering of beter bewondering, naar zitten kijken, niet begrijpend hoe de man zijn slanke figuur zo wist te handhaven. Het was allemaal goed bedoeld, maar waren toch onuitsprekelijk blij dat we in de bus konden stappen terwijl het al begon te dagen, leder stoplicht dat we op onze weg tegenkwamen (die blijven in de Franse hoofdstad altijd in werking) vervloekend omdat zulks ons weer een paar minuten van de duik tussen de witte lakens afhield. Nou ja, duik is een beetje teveel gezegd, want terwijl we het ene been in bed trokken, sliep het andere al, in hotel Le Grand Cerf, in de heerlijke wijk Saint-Denis. We willen er maar mee betogen dat het banket zijn stempel op de zo geslaagde trip heeft gedrukt. Het is geen excuus voor de nogal wat pijnlijk uitgevallen neder laag want die had Ajax al te pakken voor we aan de eet-mara- thon begonnen. De latere toernooi-winnaar C.A. Montreuil deelde de 40 gevoelige nederlaag uit. Deze Parijse amateurkampioen van formaat, drong door tot de halve finales van de Franse bekerstrijd tussen de semi-profteams. Krachtpatser Montreuil werd toen pas door Reims, na een verlenging, uitgeschakeld. De Ajax-overwinnaars overwegen nu naar de betaalde rijen over te stappen. Zij hadden het geluk om reeds in de openingssecon de, bij de eerste de beste aanval, te doelpunten. Ajax moest veel risico's gaan nemen, goede kansen werden niet benut, dat deed de Parijse formatie wel en daarmee is het 40 verlies verklaard. Met het banket nog in de benen, zou Ajax toch Ajax niet geweest zijn wanneer de schande niet onmiddellijk bij de eerste de beste gelegenheid zou zijn uitgewist. Het Westduitse Pforzheim werd het slachtoffer. Ajax rolde deze ploeg, via goed voetbal, met 50 op, hetgeen betekende dat rood-wit de grootste zege in het toernooi behaalde. De doelpunten, waarbij zeer fraaie, tijdens deze lichtwedstrijd op een veld dat veel weg had van een cake walk, kwamen van Grootenboer en Meyers. Er hadden nog meer treffers ingezeten. De heer Fischer zei het al tegen één van de dames in het gezelschap: „Weet je wat het is, je man kan de juiste richting niet meer vinden." Waarop zij attent reageerde: „Nou, daar heb ik anders nog niets van gemerkt!" Dat Ajax in Frankrijk, in het bijzonder in Parijs, populair is, werd plezierig duidelijk door vele uitspraken van Franse voetbal kenners, die zich nog herinnerden hoe Cruijff c.s. eens Benfica op Parijse grond had gekraakt. Dan waren er de bewonde rende blikken van passanten, toen we door de stad toerden en zij de woorden „AFC Ajax" achter de voorruit van de bus lazen. En dan, vaantjes en speldjes waren veelbegeerde attributen en een boosaardige souvenirjager slaagde er zelfs in om twee Ajax-shirts uit de kleedkamer te jatten.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 9