gens, die veelal nog op school zitten en waarvan de studie NOOIT ten koste van de sport mag gaan. Wanneer iemand een repetitieweek heeft, hebben wij volledig begrip voor het feit dat hij dan niet kan trainen; hij wordt 's zondags heus wel opge steld. Wij zouden het zelfs betreuren wanneer hij wél naar de training kwam. Studie gaat voor alles. In de eerste plaats natuur lijk in het belang van de jongen zelf, maar daarnaast geloof ik zeker dat goede studieresultaten positief werken op de pres taties in het veld. Daarom zou ik zo graag willen zien dat stude rende jongens zoveel mogelijk worden begeleid bij hun studie; in het algemeen zou ik wensen dat jonge voetballers ook op sociaal gebied dat kregen. Ik heb daar wel enige ervaring mee, namelijk toen Arie Haan vanuit Winschoten naar Amster dam kwam en door die overgang een beetje tussen de-wal-en-het- schip dreigde te geraken. Omdat wij beiden in het onderwijs zaten, heeft men mij toen gevraagd Arie een beetje op te vangen en wegwijs te maken. Dat heb ik toen natuurlijk gedaan. Hij had een aanloop en dat scheelt al heel wat. Avonden lang heb ik met hem zitten „bomen" over alles en nog wat. Belangrijk is dat zo'n jongen weet, dat hij altijd bij iemand terecht kan met zijn problemen en moeilijkheden. Sociale begeleiding is van groot gewicht. Tijdig zorgen dat een jonge voetballer diploma's behaald, waardoor zijn maatschappelijk leven na zijn voetbal loopbaan niet in gevaar komt. Met name Arie Haan heeft dat zeer gewaardeerd en nu nog houd ik zeer nauw contact met hem en komen we regelmatig bij elkaar over de vloer. Begeleiding is één van die zaken, waaraan in de toekomst veel aandacht zal moeten worden besteed. De afschaffing destijds van de „Betaalde Jeugd" heb ik zeer betreurd. Ik beschouw dat als een soort roofbouw op de óp- bouw. Het moet iedereen toch duidelijk zijn dat het uiterst be langrijk is, dat jonge voetballers, wanneer gebleken is dat zij over grote voetbalcapaciteiten bezitten, al vroeg in contact komen met dat betaalde voetbal. De overgang is anders straks veel te groot. Zo'n speler komt dan plotseling in een voor hem onbekende wereld, met andere maatstaven en gewoonten. Eén tot twee jaar heeft men zeker wel nodig vóór de omschakeling een volledig feit is. Bij die Betaalde Jeugd kon men zo'n speler op jongere leeftijd al wat wegwijs maken in die andere sfeer waarin hij straks terecht kan komen. Belangrijk was ook dat de tegenstanders in die Betaalde Jeugd van hoger niveau waren, waardoor meer van de speler werd geëist. Nu is het zo, dat de afdeling West I zelfs verdeeld is in twee klassen, waardoor de spoeling qua tegenstand erg dun is geworden. Nog tè veel tref fen wij tegenstanders aan, die het er alleen maar om te doen is niet van Ajax te verliezen, met welke middelen ook. Ze gebrui ken dan ook methoden welke weinig met voetbal, laat staan met de opleiding van jonge voetballers, te maken hebben. Een paar weken geleden speelden we tegen Hilversum. Deze ploeg han teerde het zgn. „kick and rush" ofwel: „weg is weg"-systeem. Zij deden dat zo erg, dat twee ballen zo ver werden weggetrapt dat ze nooit meer teruggevonden zijn. En dan zeg ik op mijn beurt: wat heeft dit voor zin. Wat denkt zo'n ploeg te bereiken? Met voetbalspel heeft het niets te maken. Wij hebben het altijd gezegd, en ik herhaal dat hier nog maar eens, nl. dat ons het kampioenschap van de afdeling in wezen niets kan schelen. Ons gaat het er wél om, jonge talentvolle voetballers op te leiden tot volwaardige spelers, die later met dat voetbal een goed belegde boterham kunnen verdienen. Na tuurlijk, de club Ajax heeft er minstens zoveel belang bij, dat men kan putten uit „eigen kweek" wanneer het gaat om aan vulling voor het eerste elftal. Maar primair is het in het belang van de speler zelf, dat hij alles in het werk stelt zijn talenten verder te ontwikkelen. Maar wanneer men tegen tegenstanders moet uitkomen, waarbij de opbouw van het spel volledig ont breekt, dan kan zo'n speler, die wel van goede wille is, er ook weinig uithalen. Nogmaals, het kampioenschap van de afdeling is voor ons niet van primair belang. Wij gunnen graag een ander de gelegenheid om gedurende twee dagen in Zeist uit te maken, tesamen met alle andere nummers 1 van de afdelingen, wie zich Kampioen van Nederland mag noemen. Onze bedoeling is de opleiding van spelers. En bij die opleiding hoort ook het zorg vuldig voorbereiden van de stap naar het Betaalde Voetbal. Regelmatig zeggen wij ook tegen de jongens dat zij goed moeten kijken naar spelers uit ons eerste elftal, hoe die een bepaalde actie ondernemen, hoe zij een bal spelen enz. Jonge spelers nemen makkelijker iets aan van mensen, waarvan zij overtuigd zijn dat die het ook werkelijk weten. Wanneer Sjakie Swart tegen een jeugdspeler zegt dat hij een hoekschop op een andere manier moet nemen, dan zal hij zeker proberen het anders te doen. Althans vlugger dan dat b.v. een leider dat tegen hem zegt. Ik ben nu al zover dat ik Piet Keizer bereid heb gevonden een paar uur per week aanwezig te zijn bij de training van de jeugd. Piet, en trouwens Sjakie ook, zijn bezig met een trainers cursus, dus hebben beide partijen er profijt van: Piet deed al enige ervaring op en de spelers leren veel van zijn deskundige aanwijzingen. Inderdaad is de toevoer van eigen kweek gedurende een paar jaren enigszins teruggelopen. Maar de laatste tijd zie ik daar toch wel een kentering in komen. Ik ben er van overtuigd dat er momenteel zeker een aantal spelers in de jeugd zijn, die heel „groot" kunnen worden. Johnnie Rep en Gerrie Kleton b.v. zijn er twee van, die er nog wel niet helemaal zijn maar toch al aardig tegen de Top aanleunen. Maar ja, het kan ook voorkomen dat een speler niet doorbreekt, óf dat dat te lang gaat duren. De club kan zo'n jongen dan (nog) geen contract aanbieden, de speler is teleurgesteld en gaat weg. Dat is natuurlijk erg jam mer, maar wel begrijpelijk. Dergelijke spelers zijn veelal van een dusdanig niveau, dat zij zeker geschikt zijn voor ons eerste amateurelftal. Maar ik kan mij voorstellen dat iemand liever in het eerste van OVVO speelt dan het derde-, maar toch eigenlijk wel éérste-amateurelftal van Ajax. Veel spelers, die in Ajax net iets te kort kwamen om naar de Top door te breken, zijn elders goed terecht gekomen. Ook in het Betaalde Voetbal. Toekomst Tja, de toekomst. Wat die ons zal brengen? Ik dacht in de eerste plaats aan een splitsing in een amateur- en profafdeling. Waar het amateurvoetbal dan zal komen te staan is erg afhankelijk van de beantwoording van de vraag waar de amateurelftallen hun velden krijgen. Komen die bijvoorbeeld in de Bijlmermeer te liggen, dan vrees ik dat veel gezelligheid van en voor de club verloren zal gaan. Ajax is nu eenmaal erg verbonden met Am sterdam-Oost, met de Meer en zich elders vestigen is haast onvoorstelbaar. Overigens zie ik die splitsing nog niet in de nabije toekomst Voor wat de club zelf betreft, hoop ik alleen maar dat het suc ces dat we in de afgelopen jaren hebben gehad, zich voortzet. Maar dan mogen er geen misstappen plaatsvinden. Op dit ogen blik is het eigenlijk zo, dat velen in den lande zitten te wachten op zo'n „slipper" van Ajax. Het gaat de club erg goed tot op heden. Dit niveau te bereiken was niet gemakkelijk. Er is vol ledig bewust naar gestreefd, men heeft alle fasen doorgemaakt en het binnenhalen van de Europese Beker was daarom bepaald geen toevalligheid. Maar we mogen met verslappen, kunnen niet gaan rusten op de geoogste lauweren, want dat zou het begin van het einde betekenen. Men weet hoe het publiek zou reageren wanneer de prestatie-curve wat ging zakken. Het blijft weg! Hoe triest dat ook is. En dat feit benauwt mij wel eens een beetje. Spelers, trainer, bestuur en iedereen die er maar mee te maken heeft, zullen met nog meer energie hun taken moeten volbrengen. Ik zal de laatste zijn om daaraan te twijfelen. Wat ik tenslotte in het algemeen voor het jeugdvoetbal graag zou zien is een grote landelijke competitie, eventueel verdeeld in drie of vier regio's voor de standaard-elftallen van de A-, B- en C-juniores, waarbij de KNVB de kosten subsidieert welke daaraan verbonden zijn. Intern bij Ajax zijn er weinig zaken die ik graag spoedig ver anderd zou willen zien. Of het moet die reeds gememoreerde bredere sociale aanpak zijn. Maar dat is iets wat je niet van de één op de andere dag kunt bewerkstelligen." TIJN MIDDENDORP 23

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 23