DRUKWERKEN "GKAFICA" zijn. Anders kan men al die moeite en al die vrije tijd, die die functie vergen, niet opbrengen. Als voornaamste taak zie ik het coördinerend optreden tussen de diverse subcommissies. Ajax telt op het ogenblik 5 C-, 3 B- en 3 A-juniorenelftallen. Iedere afdeling heeft zijn eigen commissie. Eén keer per week, op dinsdag, komen we bij elkaar om de diverse elftallen samen te stellen en om eventueel problemen te bespreken. Vervolgens ben ik iedere zondag vanaf tien uur te vinden daar waar onze jeugd thuis voetbalt. Dat is dus öf op Voorland, öf op de velden van VVGA, waar wij ook gebruik van kunnen maken. Mijn aanwezig heid daar betreft het regelen van diverse zaken als: scheidsrech ters ontvangen, evenals de leiders van de tegenpartij, kortom om alles goed te laten verlopen, leder elftal heeft zijn vaste lei der, terwijl ik af en toe ook nog wel eens als zodanig optreed. Leider zijn van een jeugdelftal is een functie die, dacht ik, door de buitenstaander wel wat wordt onderschat. Lang niet iedereen is geschikt om zo'n taak op zich te nemen. Zo iemand moet natuurlijk in de eerste plaats veel van voetbal afweten, zowel op tactisch en technisch gebied. Hij moet goed op de hoogte zijn met de ontwikkelingen van het spel want reeds bij de B-junioren gaan de spelers al min of meer met een tactisch concept het veld in. Zeker niet op jongere leeftijd. Persoonlijk ben ik van mening dat voor jongens tussen de acht en veertien jaar het voetbalspel volledig ontspannend MOET zijn. Maar bij de B-jon gens wordt al een wedstrijd volgens een van te voren bepaalde tactiek gespeeld, terwijl de A-jongens dat nog sterker onder vinden. Buiten het feit dat niet iedereen geschikt is om als leider op te treden (behalve de voetbalkennis is ook erg belangrijk de per soonlijkheid en de manier van begeleiden), zitten wij wel eens met het probleem uit eigen omgeving niemand te kunnen aan wijzen als begeleider van een jeugdteam. Deels geldt hiervoor ook als oorzaak de geringe belangstelling voor zo'n functie. Het is daarom wel eens voorgekomen dat wij vaders van onze spelers vragen als leider op te treden. In het algemeen stellen wij belangstelling van de zijde der ouders voor hun zoon erg op prijs. Ik ben er namelijk volledig van over tuigd dat die interesse een positieve uitwerking KAN hebben op de prestaties van de voetballer. Ik zeg expres „KAN hebben", omdat dit niet altijd zo is. Het komt ook wel voor, dat het enthousiasme van de ouders langs de zijlijn zóver gaat, dat hun aanwezigheid een averechtse uitwerking tot gevolg heeft. Als een speler van zijn leider de opdracht krijgt, bijvoorbeeld, „langs de lijn te blijven" om zodoende het spel „breed" te houden en Pa maar tegen die jongen loopt te praten naar het midden van het veld te gaan omdat hij véél te weinig te doen krijgt, ja kijk, dan raakt zo'n jongen in verwarring. Wordt het al te erg, dan Wij verzorgen al uw Elandsgracht 37 - Amsterdam - Telefoon 232847 zal de leider daar wel wat van moeten zeggen, niet alleen in het belang van de speler, maar ook van het hele elftal. Nogmaals, belangstelling van de zijde der ouders wordt zeer op prijs ge steld, maar géén inmenging a.u.b.l Opvolging Mijn functie houdt ook in, dat ik regelmatig gesprekken met spelers en/of ouders heb. Zulke gesprekken, meestal op verzoek van de ouders of de speler, kunnen misverstanden uit de wereld helpen, maar kunnen ook tot gevolg hebben dat de ver wijdering tussen beide partijen nog groter wordt. De moeilijk heid bij dit alles is vaak, dat ouders uiterst moeilijk objectief kunnen oordelen. Men bekijkt het vaak te veel van één kant en verdoezelt de andere. Leider en trainer oordelen veel makkelijker objectief. In eerste instantie wordt altijd geprobeerd de sub jectiviteit van de ouders (wat) weg te nemen, waardoor men veelal de zaak anders gaat bekijken c.q. meer begrip krijgt voor de situatie. Uiteraard delegeer ik zoveel mogelijk dergelijke ge sprekken naar de leider van de subcommissie van het betref fende elftal omdat deze de speler in kwestie beter kent dan ik. Per week besteed ik gemiddeld twaalf tot vijftien uur aan Ajax. Daarbij heb ik dan wel het geluk, dat mijn beroep met zich mede brengt, dat ik bijvoorbeeld langere vakanties heb dan anderen, terwijl er overdag ook nog wel eens de gelegenheid is iemand te bellen of te schrijven. Want de correspondentie neemt ook een aardige tijd in beslag. Neem de voorbereidingen voor een jeugdtoernooi. Eerdaags gaat er een jeugdselectie naar een toernooi van Benfica. De gastheren vragen talloze gegevens over de spelers die naar Portugal gaan, plus foto's e.d. Alle post van hen ontvangen wij in het Portugees. Heb ik maar iemand in de arm genomen die de brieven vertaalt. Dan zit je nog vaak met het probleem mensen te vinden die voor een paar dagen met de jongens op stap willen. Nu is dat naar Benfica geen probleem, maar dit toernooi is niet het enige. Trouwens, ik heb het, geloof ik, al eerder gezegd, het is tegenwoordig vrij moeilijk om geschikte mensen te vinden voor één of andere functie. De animo is vrij gering. Daarom kan het bezetten van plaatsen-in- commissies wel eens een groot probleem worden in de toe komst. Op dit ogenblik zijn er m.i. te weinig jonge mensen in de vereniging, die t.z.t. de huidige bestuurders kunnen opvolgen. Men zal dit toch goed in de gaten moeten houden, want het is van wezenlijk belang. Een krachtige leiding is de ruggegraat voor de prestaties van de elftallen. Er is, geloof ik, wel eens voorgesteld om in de statuten op te nemen dat in de Ledenraad minstens vier tot zes mensen onder de 30 jaar zitting moeten hebben. Dat is om praktische gronden afgeketst en ik vind ook dat het iets té geforceerd aan doet. Maar aan de andere kant is het wel zeer belangrijk (aanstaand) jong kader in de vereni ging te hebben. Jeugd In de loop der jaren is er bij Ajax, voor wat de jeugd betreft, wel het één en ander veranderd. En zeer zeker ten goede. Als ik dat wel eens vergelijk met de tijd toen daarin speelde, dan kan ik niet anders zeggen dan dat de hedendaagse jeugd voetballer het misschien wel zwaarder heeft, dat er meer van hem vereist wordt, moét worden, maar dat aan de andere kant de begeleiding en alles wat daarbij behoort veel en veel beter geregeld is. Neem nu alleen maar het feit dat er een complete medische staf altijd klaar staat om de spelers zo snel mogelijk van een blessure af te helpen. Verder is de training beter, inten siever met betere trainingstechnieken en trainingsmiddelen. De A-jeugd, spelend in de interregionale jeugdcompetitie, krijgt een goede en zorgvuldige verzorging en begeleiding. Ajax-spelers hebben op jonge leeftijd al de kans te spelen tegen grote buiten landse clubs. De deelname aan de toernooien is voor de voetbal ler gratis; alle kosten betaalt Ajax. Maar daar staat wel wat tegenover. Driemaal per week trainen is een eerste vereiste. Dat wil zeggen, indien de speler niet ziek is of om andere reden verhinderd. Wij kunnen nimmer tegen een jeugdspeler zeggen dat hij MOET trainen. Het zijn en blijven amateurs, jonge jon- 22

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 22