strafzaken b-praat ongunstig gekwalificeerd dient te worden. Men kan inderdaad ook in sport overdrij ven, maar zoals we zoveel dingen met de zo nodige balen zout nemen, kan men ook hieraan voorbij gaan en met beide benen op de grond blijven staan. Integendeel, ik acht de sport (en dan in al haar geledingen) van zeer groot belang voor het stimuleren van het menselijk be wustzijn, of men hieraan actief meedoet of het als recreatie beleeft. De vraagsteller zal het met ons eens moe ten zijn, dat naast de zorg om het dage lijks bestaan, ontspanning een noodzake lijkheid is. In welke vorm of dosis men dat tot zich wil nemen, is een eigen vrije keus. Dat het „brood en spelen" der oudheid in de loop der eeuwen is uitgegroeid tot brood-met-wat-er-op" en wereldomvat tende „spelen", kunnen we slechts toe juichen, en niets wijst er dus op dat de sport de mensheid in haar ontwikkeling heeft belemmerd. De ontmoetingen der diverse nationalitei ten op sportgebied werpen in ieder geval snellere resultaten af tot het smeden van vriendschapsbanden dan vele internatio nale ontmoetingen op andere gebieden. Dat sport in het maatschappelijk leven enorm veel te betekenen heeft, bewijst het feit, dat velen onzer onmiddellijk grote namen uit het verleden kunnen opnoemen: Jaap Eden, Rie Mastenbroek, Fanny Blankers-Koen, Gerrit Schulte en vele an deren. Vraagt men naar namen van staatslieden en regerende vorsten uit deze zelfde periode, dan blijft het antwoord meestal uiterst vaag. Zo zal men, jaren na heden, nog altijd spreken van een Ard Schenk, Kees Ver kerk, Peter Post, Toon Geesink, Stien Kaiser, Atje Keulen enz. enz., terwijl men andere, op ander gebied, nü in de belang stelling staande figuren totaal vergeten is. Natuurlijk heeft hieraan de publiciteit medegewerkt, maar een vaststaand feit is, dat genoemde sportfiguren grote beteke nis hebben of hebben gehad voor ons allen. Werken doen we voor ons dagelijks brood als allereerste levensnoodzakelijkheid; sportbeoefening of de beleving als ont spanning daarnaast, is echter even hard nodig als brood. Onze grote sportfiguren hebben niet al leen de verdienste, ons door hun ver richtingen uren en dagen van genot te laten ondergaan, waarbij men de rest even los mag laten. Ook zijn zij het richtsnoer waaraan elke volgende generatie zich kan optrekken ten gunste van haar lichamelijk en geestelijk welzijn, en dat zonder meer van grote invloed is op de karaktervor ming in het maatschappelijk bestel. Een wereld zonder spelen, waarin men alleen van brood zou moeten leven, is on denkbaar. Dat zou een uiterst vervelende wereld worden. Laten we dus dat beetje overdrijving daarbij dan maar voor lief nemen. GERARD WIERTZ zowel jegens de scheidsrechter als tegenover onze tegenstan ders. Ook in dit opzicht moeten Ajax-spelers het goede voor beeld geven. Wij rekenen op jullie medewerking. A. KRAAN De competitie heeft tot nu toe een onverwacht en ongekend voorspoedig verloop gehad. Minder gelukkig is het bestuur onzer afdeling met de reeks onregelmatigheden, waarmede vele wedstrijden worden ontsierd, zodat één dezer dagen de duizendste strafzaak ter hand moest worden genomen. Over het seizoen 1970-1971 werden in totaal 1058 strafzaken geregistreerd. Bij een angstig groot percentage zijn junior-spelers betrokken. Niettegenstaande het feit dat vele verenigingen (ook Ajax - Red.) zelf onmiddellijk corrigerend optreden tegenover spelers, die zich tijdens de wedstrijden incorrect hebben gedragen, schijnen de strafmaten, welke door ons worden gehanteerd, geen afdoende effect te sorteren. Het kan natuurlijk interessant zijn, de ontwikkeling op de voet te blijven volgen en aan het eind van het seizoen 1971-1972 te constateren, dat het aantal strafzaken dan wellicht 1500 is ge worden. Van dit standpunt moet men natuurlijk niet uitgaan. Wij willen vanaf deze plaats alle bij onze voetbalsport betrok kenen nogmaals oproepen, het doel van de sportbeoefening in acht te nemen en blijk te geven van de vereiste zelfbeheersing, die het mogelijk moet maken dat de sport die waarde krijgt die het verdient. (Overgenomen uit het Informatie- Bulletin van de KNVB, afdeling Amsterdam, d.d. 15 jan. 1972) Noot: Amateur- en juniorspelers, natuurlijk bent u het met het bovenstaande en vooral met het laatste eens. Ook wij werden in de eerste helft van het seizoen enige malen met strafzaken geconfronteerd. Ons bestuur doet een dringend beroep op iedere speler zich sportief en als een waardig Ajax-lid te gedragen, Over Ajax B valt niet veel te vertellen, gezien de vele afgelas tingen en „vrije dagen". Alleen van de (licht-)wedstrijd tegen Sparta B is te melden, zij het dan, dat het geen opwekkend geluid is: een 2O-neder laag. Een wat ongelukkige wedstrijd waarbij de eindstand al in het eerste begin van deze ontmoeting werd bereikt. Eerst een fout in onze verdediging (een volkomen mistasten van een onzer, waardoor de Sparta-aanvaller vrij voor onze doelman kwam), daarna een geheel onnodig veroorzaakte penalty. Verder heeft Ajax eigenlijk de gehele wedstrijd een veldmeer- derheid gehad, een tijdlang hevige druk uitgeoefend op de Rotterdamse vesting, zag men een gaaf doelpunt, op verdenking door de „ref" van buitenspel, afgekeurd, kopbal op de lat, kortom, er had voor ons nog wel wat in gezeten, maar het ging niet. Sparta liet zich natuurlijk niet helemaal terugdrukken en onder nam een paar maal zeer gevaarlijke aanvallen. In deze periode onderscheidde zich Ajax-doelman Cies Wever, door op fraaie wijze een paar zeker schijnende doelpunten te voorkomen. 19

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 19