uit de oude doos FOOTBALL-CLUB „AJAX". Van mr. W. Bosman in Den Haag ontvingen wij een brief waarin hij o.m. zegt:Als historicus van het aloude Quick dit jaar 75 jaar geworden en in een ver verleden regelmatig een felle opponent van Ajax vond ik tussen onze eigen paperassen merkwaardigerwijze een brief d.d. 9 juli 1908 van het Ajax-bestuur aan de NVB, met een vurig pleidooi om tot de eerste klasse te worden toegelaten. In deze tijd van grandioze successen van Ajax lijkt het me aardig ook eens terug te zien naar de meer bescheiden oertijd. De desbetreffende brief heb ik daarom bijgesloten voor uw archief Dat we voor deze geste de schenker zeer erkentelijk zijn, willen wij nog eens met nadruk onderstrepen en u, geachte lezers- schare, hieronder van de inhoud van het bewuste schrijven op de hoogte brengen: Opgericht 18 Maart 1900. Secretariaat: Saxenburgstraat 28. T elegr am-adres AJAX-AMSTERDAM. h Amsterdam, 9 Juli, 1908 Aan het Bestuur van den Nederlandschen Voetbal Bond. Amsterdam. Myne Heeren, Hiermede hebben wy het genoegen U kennis te geven van het tot stand komen der combinatie van onze vereeni ging met de Amsterdamsche Voetbal Verg. Holland", terwyl de naam van eerstgenoemde vereeniging gehand haafd blyft. Met deze combinatie meenen wy iets tot stand te hebben gebracht tot verbetering van het Amsterdam sche Voetbal en durven te beweren dat wy een keur-elftal zullen vormen, dat de promotie van onze vereeniging be vorderen zal. Naar aanleiding der besprekingen, gehouden met den Heer C. A. W. Hirschmann, waaruit ons bleek dat Uw college aan eene sterke combinatie van Amsterdamsche clubs het eerste-klasse-schap zou geven, verzoeken wy U beleefd aandacht te schenken aan deze amalgamatie, die 1° de sympathie der Amsterdamsche Voetbal-enthusiasten bezit en 2° het krachtigste elftal van Amsterdam zal leve ren. Dat wy den naam van eerste klasser geen oneer zul len aandoen, trachten wy aan te toonen in onderstaande uiteenzettingen.: Terrein. Onze terreinen zyn gelegen in de Watergraafs meer aan de Gooische Stoomtram. Hadden wy ver leden iaar veel hinder van het werken" van den grond, thans laten wy ons eerste terrein ophoogen, geheel vlak maken en zoodanig van afwatering voor zien, dat wedstryden niet te lyden zullen hebben door slechte gesteldheid van den bodem. Wy kunnen onze terreinen iedere gewenschte afmeting geven en laten het eerste terrein reeds op Internationale afmeting (103 X 67h) in orde maken. Wy kunnen zeer veel toeschouwers toelaten en zullen, indien wy eerste klasser mochten worden, voor eene degelyke inrich ting met zit en staanplaatsen zorgdragen, ,,zoo noo- dig" amphithearsgewyze. Onze kleedgelegenheid is zeer zorgvuldig ingericht en mocht in den smaak val len van alle bezoekende vereenigingen, terwyl wy er steeds op uit zyn de moderne eischen zoveel moge- lyk tegemoet te komen. Speelsterkte. Onze vereeniging ,,Ajax" speelde reeds vyf jaren in de tweede klasse N.V.B. met afwisselend succes, terwyl wy het vorig jaar kampioen onzer af- deeling mochten worden. Voorts hadden wy in het afgeloopen seizoen drie elftallen in de A.V.B. com petitie, terwyl ons Adspiranten-Elftal in de gelyklui- dende competitie alle veertien wedstryden won en daarmede behaalde het kampioenschap der Adspi- ranten van Amsterdam. Holland", in naam derde klasser, doch inderdaad het krachtigste elftal van de hoofdstad, bewezen door hare overwinningen op A.F.C. en op Ajax, waar mede het Gouden Kruis van Amsterdam behaald werd, wordt beschouwd als te zyn van gelyke, zoo niet meerdere sterkte als de andere Amsterdamsche tweede klassers. Volgens onze opinie en die van ver scheidene Amsterdamsche Voetbal-authoriteiten zal eene combinatie der twee eerste elftallen het sterkste elftal van Amsterdam produceeren, en zullen daar onder verschillende eersteklasse spel-fahige spelers aangetroffen worden. Wy kunnen instaan voor een elftal dat geen slecht figuur in de Westelyke eerste klasse zou slaan. Organisatie. Deze heeft bewezen goed in elkander te zit ten en verwyzen wy hiervoor naar den Secretaris- Penningmeester van den N.V.B. die van onze orga nisatie inlichtingen kan verstrekken. Financiën. Met deze staan wij er goed voor. De werkende Leden, ongeveer 130 in aantal, contribueeren boven den leeftyd van 18 jaar F. 9.half leden F. 5. terwyl onze ad spiranten F. 3.per jaar by dragen. Wy hebben een groot aantal ondersteunende leden, waaronder ,,zeer goede vrinden" der vereeniging. De reiskosten worden door de spelers zelf bekostigd, terwyl ons doel is, deze voor rekening der verg te doen komen. Voor de Holland menschen, waarvan 1/3 uit de volksklasse, gelden dezelfde verplichtingen als van onze leden, terwyl de reiskosten geen be zwaar zullen zyn. 16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1972 | | pagina 16