ACCOUNTANT kan in nieuwe vestiging weer opdrachten aanvaarden TELEFOON 020-171656 je natuurlijk op steeds terugkerende spelpatronen, ja en vooral ook op de spelers, wat ze doen in bepaalde situaties, hoe de vleugelverdedigers zich gedragen, of de vrije verdediger mee in de aanval gaat, in welke hoek een strafschop verdwijnt enz. Ik maak over die wedstrijd een rapport en bespreek dat met Kovacs of Han Grijzenhout. Voor Kovacs is zoiets natuurlijk wel een steun, want uiteraard weet hij nog niet zo gek veel van onze andere eredivisieclubs. Het is nooit te bewijzen of het werk wat ik doe ook werkelijk zijn rendement oplevert. Je kan bijvoorbeeld een tegenstander niet gaan bekijken er toch van winnen, en andersom. Maar zolang de trainer vindt dat het zin heeft, ga ik door. Trouwens, Ajax is heus niet de enige club die iets dergelijks doet. Anderen doen even hard mee. En waarom niet. Het hoort nu eenmaal bij het hedendaagse voetbal met al haar ingewikkelde en verschil lende systemen. Want er zijn zoveel soorten en het is voor een trainer toch wel belangrijk om te weten of een tegenstander ruimte- of mandekking toepast, of de buitenspeler met de op komende vleugelverdediger meegaat of niet, en ga zo maar door. Zodoende zie ik Ajax niet zo gek veel keren spelen. De laatste AjaxFeyenoord heb ik wel gezien, maar toen had ik een week eerder al FC Utrecht bekeken. En als je dan zo week-in-week-uit al die verschillende tegenstanders bekijkt, en je ziet dan weer eens Ajax voetballen, dan is dat voor mij toch wel een ver ademing. Wat Ajax speelt is werkelijk VOETBAL in de ruimste zin van het woord. Het elftal speelt zo soepel en makkelijk dat het een lust voor het oog moet zijn voor het publiek. Maar ja, het Amsterdamse publiek is zeer kritisch, men is erg verwend. Men denkt misschien nog wel aan die periode dat Ajax bijna iedere week met grote cijfers kon winnen. Maar die tijd is voor bij. Grote uitslagen worden zeldzaam. De tijd dat een voor hoedespeler veertig of meer doelpunten in één competitie kon scoren, bestaat niet langer. En Ajax zal ook niet meer zo gauw méér dan honderd goals in één seizoen produceren. Daarvoor is het voetbal te veel veranderd. Zelfs de periode van de vrije verdediger is, althans bij Ajax, voorbij. Kijk naar Blankenburg. Regelmatig mee in de aanval. Kijk naar Hulshoff, precies het zelfde. Het voetbal van Ajax is net een schaakspel. De spelers schuiven net zo lang tot de tegenstander het werkelijk niet meer weet Zelfs bij een eventueel opgelopen achterstand gaat men gewoon door, wetende dat er goals móéten vallen. Het Amsterdamse publiek ziet dat geloof ik niet helemaal. Daar om zou ik zo graag willen dat men begint te beseffen dat, wat men qua spel bij Ajax ziet, altijd van bijzonder hoog niveau is, zowel op tactisch als op technisch gebied. Iedere speler, een uitzondering daargelaten, heeft zijn sterke en zwakke punten. Het is dan de kunst die laatste zoveel moge lijk te camoufleren. Mijn zwakke punt was het passeren van een tegenstander. Dus deed ik dat niet zo vaak. Daarentegen was ik weer sterk in het geven van een lange pass of het koppen van de bal. Vooral dat koppen vond ik geweldig. Zonder veel moeite kon ik honderden keren achter elkaar de bal op mijn hoofd laten stuiteren. Op het laatst zag ik hem wel niet meer, omdat ik zo'n lange tijd in de lucht moest kijken ja, sterke en zwakke punten; het een heft vaak het andere op. Een trainer kan van iedere voetballer wel iets „maken", mits aanleg en talent aanwezig zijn. Zijn die er niet, dan houdt na tuurlijk alles op. Maar blijkt iemand van nature over bepaalde voetbalcapaciteiten te beschikken, dan kan een trainer een hele boel aan zo'n jongen bijschaven. Ik vind wel dat een trainer, zo niet zelf topvoetbalier geweest, LID NED. ORDE VAN ACCOUNTANTS daar toch wel dicht tegenaan heeft moeten zitten. Zo'n iemand moet toch bepaalde oefeningen kunnen vóór doen. Hij moet de spelers kunnen vertellen hoe het wel en hoe het niet moet. Zelf heb ik tamelijk veel trainers gehad. Bij Ajax waren dat Bucking ham, Spurgeon, Gruber en Michels; bij Feyenoord Hoffling en Kment. Buckingham en Michels springen er in dit rijtje wel uit. Buckingham omdat hij misschien mijn eerste trainer was en ik enorm veel van hem geleerd heb, en Michels, ach dat is bekend. Zelf ben ik tegenwoordig bezig met het trainersdiploma-D. Maar als je ziet hoeveel je moet weten voor het A-diploma, dan word je wel een beetje moedeloos. Nederland heeft de zwaarste op leiding voor A-trainers. Sjakie zegt altijd: „Wanneer wij ooit het A-diploma behalen, weten we zóveel, dat we gelijk in de VU kunnen gaan opereren". Ja, ik mag wel zeggen dat ik mij na al die jaren erg met Ajax vergroeid voel. Ajax heeft iets wat je bij geen enkele andere vereniging vind. Bovendien ben ik er bijna zeker van dat, wan neer ik supporter van een club zou zijn, het ook Ajax was. Het elftal speelt immers schitterend voetbal. Inderdaad heeft Ajax 'n kleine echte supporterskern. Dat komt m.i. door verschillende oorzaken. Ten eerste heeft Ajax een vrij klein stadion en denken de mensen gauw dat het is uitverkocht en gaat men maar niet. Daarnaast is er te weinig openbaar vervoer naar het stadion en de parkeergelegenheid bijzonder slecht. Het publiek eist nu een maal steeds meer service, nietwaar? Moet men er maar énige moeite voor doen, om in het stadion te komen, dan komt men niet. Ja, ja behalve als het AjaxFeyenoord is. Dan klaagt men omdat men geen kaartje kan krijgen. Maar komen die men sen dan ook naar wedstrijden als bijvoorbeeld AjaxTelstar of AjaxVitesse? Dan zal misschien ooit nog eens het Ajax- stadion worden uitgebreid en kan ook iedereen naar Ajax Feyenoord. Maar dan zal er ook verandering moeten komen ten aanzien van de eerder genoemde bezwaren aangaande openbaar vervoer en parkeren. Ik ben er heilig van overtuigd dat dan de vaste supporterskern van Ajax een stuk groter zal worden." TIJN MIDDENDORP Ajacieden treffen elkaar in de PAZ) C>L UB Korte Leidse- dwarsstraat 93 Amsterdam ALLE DAGEN GEOPEND VAN 20 TOT 2 UUR Telefoon 223398 (vrijdag en zaterdag tot 3 uur) IZAKS-CRUIJFF 27

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 27