Ï2Ê2V «T I wVMr Rembrandtsplein 44 Amsterdam-Holland telefoon (020)-23 36 57 WÈÊÊÈÊÊÈÊËÊÈÊBBÊËÊIÊIÊIÊÊÊÊIÈÊÊÊIÊÈÊÊIÈÊÊÈÊÊKÊÈÊÈÊÈ ilfslt; I HHMH8 ''-HI p; uMf® terug, want tja, Amsterdam is geen Rotterdam en omgekeerd en ik miste vooral de gezelligheid bij Ajax. Nou ja, je weet hoe dat ging. Voor een hoog bedrag kwam ik in de Meer terug, tezamen met Kootje Prins en Gert Bals en ontmoetten we daar Rinus Michels, die Ajax toen min of meer voor degradatie had behoed. Overigens vind ik het transfersysteem een beroerde zaak, maar het vervelende is, dat er nauwelijks een alternatief is te geven. Zo maar vrijwillig van de ene naar de andere club wandelen lijkt mij praktisch onuitvoerbaar, omdat iedere speler waarde voor een club heeft en men zodoende dan stiekum een speler tracht te behouden door onder tafel te gaan betalen. Een ongezonde situatie. Toch zal men die belachelijk hoge bedragen aan banden moeten leggen. Het einde is anders zoek. Niemand is één miljoen gulden waard. Laat staan nóg meer. Maar ja, de KNVB heeft verzuimd op tijd in te grijpen en nu is men eigenlijk al te laat. Vreugde De tijd die onder Michels aanbrak is, geloof ik, wel uniek ge weest. In vijf jaar tijd vier maal kampioen van Nederland plus de KNVB-beker, finale Europa Cup. Allemaal geweldige pres taties. Plus dat het voor ons financieel een stuk beter werd. De salarissen werden aangepast, alles werd beter georganiseerd, het wat meer professionele kwam naar voren, hoewel dat, dacht ik, bij mij nogal meeviel. Ik beschouwde bij voorbeeld een wed strijd nooit als een verplicht nummer. Iedere wedstrijd was voor mij een belevenis, waar ik vreugde aan beleefde. Voetballen heb ik altijd een fijn vak gevonden, een machtig beroep. Maar in die paar jaar dat ik niet meer voetbal is er ook al weer veel ver anderd en ik kan mij wel voorstellen dat een aantal spelers de wedstrijd van zondag wél als een verplichting gaat beschouwen. Daarom vind ik het bijvoorbeeld van iemand als Johan Cruijff zo geweldig dat hij zo veel van het voetballen geniet. Dat kan je gewoon aan hem zien. Zelfs bij een trainingspartijtje of tijdens intrappen vóór de wedstrijd kan je zien dat hij werkelijk met vreugde voetbalt. Dat vind ik prachtig. Als Johan een bal ziet vergeet hij alle zakelijke en financiële beslommeringen en voet balt hij met alles wat hij heeft. Trainen vond ik heerlijk. Ik ging er nooit met tegenzin naar toe. Je lekker moe trainen. Heerlijk! Dat mis ik nu, geloof ik, wel het meest; het-niet-meer-moe-kunnen-worden. Natuurlijk ben ik wel eens moe, maar dat is dan altijd van een andere soort. Zo'n paar uur lekker trainen, dan voel je je voldaan. Ja, dat mis ik nu vreselijk. Trouwens de hele overgang van akieve voetballer naar ineens, zeg maar, niks doen is mij bijzonder zwaar gevallen. Dat begrijp je natuurlijk wel. Het ging allemaal zo snel. Plotse ling had je niets meer. Je voelt je ineens vreselijk oud. Werkelijk waar. De zondagen kwam ik bijna niet door. Tegenwoordig gaat dat wel, hoewel ik soms nog wel eens de kriebel krijg om weer volop te gaan voetballen. Maar als ik dan weer die knie voel, 's morgens bij het opstaan bijvoorbeeld, dan weet ik wel beter. Ik geloof dat ik het wel altijd zal blijven voelen. Hij lag destijds van binnen helemaal in de puin. De doktoren konden er weinig meer aan doen. Ik ben anders wel een goed voorbeeld voor de andere jongens. Neem nu Wim Suurbier. Had ook last van zijn knie en is er ook aan geopereerd. Volkomen terecht heeft hij de zaak niet geforceerd om maar weer gauw te kunnen spelen. Want, zegt ie dan, kijk maar naar Henk. Toch, wat mij is over komen, kan iedere voetballer gebeuren. Het is het risico van het vak. Toen ik dus definitief voor het voetbal was afgeschreven, vroeg Michels mij of ik niet iets voelde voor het bekijken van aan staande tegenstanders en het „bespieden" van jeugdig talent. Ach ja, waarom niet. Ik was natuurlijk wel blij met een dergelijke functie, want de voetballerij helemaal opgeven lukt mij toch nooit. Nu ja, zodoende. Ga ik een tegenstander bekijken, dan let 26

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 26