TOYOTA GEROPA f 6.299,- f 16.995,- Bel voor proefrit 22.39.49 tegen Nacional uit Uruguay. Deze beslissing heeft velerlei reac ties opgeroepen, iets wat in Ajax-kringen uiteraard wel werd verwacht. Men was daarop wel welvoorbereid. Niettemin kwamen een aantal reacties ook uit spelerskring bij het bestuur van Ajax nogal hard aan, waardoor men wat aan het wankelen raakte. Men bleef echter ook rond de interne spanningen ten aanzien van de genomen beslissing overeind. Vermeldenswaard is hier nog dat er door ervaring tot oordelen bevoegde instanties uit binnen- en buitenland steeds meer begrip voor de beslissing van Ajax wordt getoond. De rol van het medisch begeleidingsteam Een gevoelde behoefte aan medische verzorging is destijds de aanzet geworden van waaruit het medisch begeleidingsteam is gegroeid. Dit team is als adviesgroep toegevoegd aan de trainer- coach. Aan enkelen van de team-leden zijn tevens concrete ver zorgende taken toevertrouwd. In overleg met de teamleider ver strekken de leden van het team vanuit een inter-disciplinaire opstelling deskundige adviezen aan de trainer-coach en in over leg met deze onderhouden zij contacten met de daarvoor in aan merking komende spelers. Behalve bij medische en psycho- hygiënische vragen wordt het medisch begeleidingsteam ook wel betrokken bij maatschappelijke vragen die zich binnen en rond de prof-kerngroep voordoen. Bij de beoordeling van de vraag of het uit medische en psycho- hygiënische overwegingen verantwoord was om deel te nemen aan de wedstrijden voor de Wereld Cup en met name om daar voor de noodzakelijke wedstrijd in Zuid-Amerika te spelen werd van de zijde van ons team een aantal adviezen ingewonnen bij als objectief bekend staande deskundigen op het gebied van de tropische geneeskunde en entingen. De negatieve adviezen die daaruit voortkwamen bevestigen de leden van het begeleidings team in hun voorlopige meningen. Daarbij kwamen als concrete problemen op tafel: 1de te verwachten moeilijkheden als gevolg van de ontregeling van het slaap-waakritme (biologische klok) waarbij niet alleen de consequenties voor de in Montevideo te spelen wedstrijd werden nagegaan maar tevens de te verwachten repercussies voor de daarna voor de nationale competitie te spelen wedstrijden; een beduidende conditievermindering van tenminste één maand werd voorzien; 2. van het noodzakelijk uit te voeren entprogram werd eveneens een aanzienlijke conditievermindering verwacht, waarbij nog kwam dat er in het selectieteam enkele spelers zijn die om medische redenen niet mogen worden ingeënt; 3. vastgesteld werd dat de draagkracht, ook de psychische draagkracht, van de prof-kerngroep ernstig op de proef is en zal worden gesteld door de recente trainerswisseling, het vertrek van twee sterke verdedigers en de blessures van een drietal verdedigers, vandaar dat het niet verantwoord leek de draaglast voor de ploeg te verzwaren door exogene factoren als klimatologische veranderingen; 4. het medisch begeleidingsteam achtte zich niet in staat een juist antwoord te vinden op de te verwachten conditiever mindering zoals die op grond van het sub 1 en 2 gestelde werd verwacht, zodat men het niet verantwoord achtte de reis naar Zuid-Amerika mee te maken; men wenste zich liever te prepareren op de na terugkeer van de spelers uit Montevideo als noodzakelijk geziene conditie-opbouw. Uit het voorgaande valt af te leiden dat het medisch begelei dingsteam, mede met het oog op de zware nationale competitie en met de maatschappelijke belangen op langere termijn van de spelers en hun gezinnen, tot de conclusie kwam dat de reis naar Zuid-Amerika in meerdere opzichten nadelig zou kunnen worden voor Ajax als geheel en voor de spelers afzonderlijk en derhalve diende te worden afgeraden. AjaxOlympique-Marseille Een onverbiddelijke Heinz Dat het bestuur van Ajax het ondanks de druk die van vele zijden is en wordt uitgeoefend om toch de reis naar Zuid- Amerika te aanvaarden zich heeft geconformeerd aan het advies van het medisch begeleidingsteam, is voor dit team aanleiding om de medische en psychosociale vraagstukken die met het moderne internationale voetbal kunnen samenhangen aan de ver antwoordelijke instanties ter verdere bestudering voor te leggen. Bij Ajax heeft men het met niet geringe risico's aangedurfd een niet voor de hand liggende beslissing te nemen. Aan andere instanties de vraag verder na te gaan of dit inderdaad een juiste beslissing is geweest. J. H. M. ROLINK, clubarts Ajax (Overgenomen uit Geneeskunde en Sport") reeds van tot Plantage Muidergracht 13 (vlak bij Roeterstraat en Artis) Showroom ook 's-zaterdags geopend 1 1

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 11