AMSTEL k BIER j, het medisch begeleidingsteam van ajax en de wereld cup Op het verzoek van de redactie van Geneeskunde en Sport" om in dit tijdschrift een uiteenzetting te geven over de bezwaren van het medisch begeleidingsteam van Ajax tegen het deelnemen van Ajax aan de wedstrijden om de Wereld Cup wil ik graag ingaan. Ik meen namelijk en de andere leden van ons team met mij dat het noodzakelijk is de verschillende vraagstukken die met de ontwikkeling van de beroepsmatige sportbeoefening samen hangen en die nog veel te weinig worden onderkend en zijn onderzocht in kringen die direct of indirect bij bedoelde ont wikkeling zijn betrokken ter discussie te stellen. Een van deze kringen is ongetwijfeld de medewerkers- en lezerskring van Geneeskunde en Sport". Blijkens de toelichting die de redactie bij haar verzoek tot het geven van een uiteenzetting gaf is het bij deze redactie duidelijk geworden dat juist deze uitwisseling van praktijkervaringen door middel van publikaties een verantwoorde sport-medische be geleiding kan bevorderen. Zonder de waarde van research en de publikatie van daarbij verkregen resultaten ook maar in het minst te willen aantasten dient opgemerkt te worden dat het hier meestal gaat om een facetsgewijze, specialistische benadering van een in de praktijk als complex op je afkomend vraagstuk. Het vraagstuk waar het hier om gaat is zo'n complex geval. De beleidsbeslissing ten aanzien van het vraagstuk waarvoor de leiding van Ajax na het behalen van de Europa Cup I werd geplaatst, werd mede bepaald door adviezen van het medisch begeleidingsteam. Ik leg hier graag het accent op ,,mede". Immers, in de besluitvorming van het Ajax-bestuur dienden vele factoren te worden betrokken. Het is bekend dat naar buiten de adviezen van het medisch begeleidingsteam als zwaarwegend zijn geïnterpreteerd en bij velen is de indruk gewekt dat zij beslissend zijn geweest. Naar mijn mening is dit niet juist. In werkelijkheid heeft de besluitvorming zich voltrokken tegen een veel bredere achter grond van met elkaar direct of indirect samenhangende belangen en risico's. Om de rol van het medisch begeleidingsteam in deze zaak te kunnen plaatsen lijkt het mij goed een korte situatie schets te geven van het krachtenveld waarbinnen een beslissing moest worden genomen. Het krachtenveld Er van uitgaande dat het professionele voetbal bij de vroe gere amateur-voetbalvereniging Ajax zich de laatste jaren binnen de sectie betaald voetbal tot een miljoenenbedrijf heeft ontwikkeld, betekent dit dat het wel en wee van deze gemengde, wat dualistisch aandoende organisatie in feite overwegend wordt bepaald door de prestaties van het eerste prof-elftal op de binnen- en buitenlandse velden. Deze prof kern behartigt dus door goede of minder goede prestaties te leveren in nationale en internationale competities de eigen belangen van de leden eveneens die van de kerngroep als geheel, maar ook van de gehele organisatie die Ajax heet en die zich in het belang van de actieve sportbeoefening en passieve recreatie van velen niet slechts op korte maar vooral ook op langere termijn zal moeten handhaven. Door de prestaties op nationaal en internationaal top-niveau is er rond het eerste elftal van Ajax een kring van directe en indirecte belangengroepen gegroeid. De eigen, op conti nuïteit en solidariteit gerichte Ajax-gemeenschap: bestuur, leden, betaalde en niet-betaalde medewerkers en donateurs, komt daarbij op de eerste plaats. Ajax is er primair voor hén en zij zijn er voor Ajax! Daaromheen een van prestaties en populariteit afhankelijke kring van sympathiserende belang stellenden: de supporters door dik-en-dun en de gelegen heidssupporters. Juist in verband met de continuiteitsfactor is deze kring voor Ajax van groot belang omdat zij tot de vrij stabiele, welkome groep consumenten van de sport- produkten van Ajax 1 behoren. Uit economisch oogpunt bezien kan Ajax deze consumenten" niet missen. Op dit punt is Ajax beslist kwetsbaarder dan Feijenoord dat door de capaciteit van haar stadion maar ook door de mentaliteit van haar supporters-legioen van een veel hechtere inkomsten basis is verzekerd. Dit geldt met name voor de moeilijke tijden. Het zal duidelijk zijn dat deze kring zich ook in de zaak-Montevideo als pres siegroep heeft doen gelden (handtekeningen-actie enz.). Als belangstellende, maar in zekere zin ook als belangheb bende groepen mogen niet worden vergeten de pubüciteits- groepen (pers, radio, televisie), de gemeentelijke- en rijks overheid (image, toerisme, politiek, buitenlandse betrekkin gen e.d.), onze nationale voetbalbond en collega-voetbal- clubs, maar ook de UEFA en de Uruguayse instanties w.o. Nacional en aanhang. De echte commerciële sector die op velerlei wijzen van zeer sympathiek tot walgelijk via Ajax het eigenbelang tracht te behartigen, speelt in het geheel, hoewel niet dui delijk meetbaar, een niet te onderschatten rol. Tenslotte het al dan niet met Ajax sympathiserende Neder landse publiek dat, bespeelbaar als het is, door publiciteits media e.d. zich gemakkelijk tot gemotiveerde en ongemoti veerde uitspraken laat verleiden en als zodanig wat minder tastbaar op de beleidsbeslissing van het Ajax-bestuur pressie uitoefende. Binnen dit als harde werkelijkheid ervaren krachtenveld is door het Ajax-bestuur besloten om niet deel te nemen aan de nog steeds niet als officieel gekwalificeerde Wereldcup-wedstrijden 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 10