leefritme, het doen en laten enz. In Oos tenrijk bijvoorbeeld gaan de mensen veel meer met elkaar om. Men leeft meer sa men. ledereen kent iedereen. In Nederland is dat anders. Men gaat veel minder uit, men is individueler, men kijkt veel meer naar de televisie, hoewel ik persoonlijk deze nog niet eens zo goed vind. O.a. geeft men m.i. te weinig sport. Maar door die huiselijke sfeer van de Hollanders, leer je ook veel minder gauw andere mensen kennen. Ik woon hier nu al weer enige maanden, maar kennen doe ik nog bijna niemand. Hoewel ik moet zeggen het begint een beetje te komen. Van de spelers trek ik veel met Horst (Blanken burg) op. Tja, en voor het overige probeer ik m'n, zij het betrekkelijk weinige, vrije tijd te besteden door naar de bioscoop te gaan of Amsterdam te bekijken. Een ge weldige stad. Normaal gesproken ga ik vroeg naar bed. Zo rond een uur of tien. Dat is laat vergeleken met de mensen in Oostenrijk. Daar is het om negen uur al bedtijd. In mijn kosthuis hier keken ze nog al vreemd op, toen ik, de eerste dag dat ik hier was, om half negen ging slapen. Ook dat is weer wennen Een andere oorzaak van mijn matige spel is natuurlijk het geheel andere speltype wat hier gevolgd wordt. Ten eerste is dat veel harder en vooral sneller, als voetbal systeem gevarieerder maar moeilijker. Ajax speelt op dit ogenblik eigenlijk zon der vaste vrije verdediger, ledereen is libero", dat wisselt maar steeds. Zo kon je zien dat af en toe zelfs Johan (Cruijff) als laatste man stond. Dat is in Oostenrijk ondenkbaar, eenvoudig omdat men daar de spelers er niet voor heeft. De rechter- en linkerverdediger komen nauwelijks over de middenlijn. In Oostenrijk is nog steeds geen volledig betaald voetbal. Men han teert er nog een soort vergoedingssys teem, waarvan een speler nauwelijks kan leven, ledereen werkt daarom overdag en traint in de avonduren. Zelf ben ik student in de chemie, dus kon ik overdag fijn stu deren. Vijf jaar heb ik er al opzitten. Die studie is nu natuurlijk stopgezet, maar als het even kan maak ik het wel af. Daarvoor heb ik nog 3 jaar nodig. Nu is het niet mogelijk te studeren. Als ,,fullprof" heb je alle aandacht en concentratie nodig voor het voetbalwerk en niets anders. Want be denk: de concurrentie is groot. Vasovic Ik had zeker niet gedacht al direct voor het eerste elftal in aanmerking te komen. Mijn gedachte was; eerst een tijdje accli matiseren, dan zien vaste keus" te wor den. Echter diverse blessures van andere spelers zorgden er voor dat ik gelijk in het eerste team kon debuteren. Maar als ieder een weer op de been is en mijn spel is nog niet wat het behoort te zijn Toch móét het lukken, in Oostenrijk ging het ook; in ieder geval dacht ik wel op de goede weg te zijn. Wat ik, geloof ik, vooral bij de sportjournalisten maar ook bij het publiek tegen heb, is een zekere teleurstelling ten aanzien van de algemeen heersende ge dachte dat ik de opvolger zou zijn van Vasovic. Nu is dat niet helemaal juist. Na tuurlijk is de mogelijkheid altijd aanwezig dat ik t.z.t. als laatste man ga optreden, maar met het speltype, zoals wij dat nu hanteren, wisselen Horst en Barry regel matig van plaats met daarbij nog de an- were verdedigers die eventueel ook als laatste man kunnen optreden. Dus is het niet reëel om MIJ alsmaar met Vasovic te vergelijken, want die vergelijking valt (lo gisch) voorlopig altijd in mijn nadeel uit. Vasovic was een begrip bij Ajax. Deze speler vergeet men niet zo gauw. IK moet het echter allemaal nog maar waarmaken. In Oostenrijk speelde ik wel als laatste man, maar ook als halfspeler of stond ik op één van de backplaatsen. Het maakt mij nooit zoveel uit waar ik sta, als ik er maar bij ben. Inderdaad ben ik niet zo happig op sport journalisten. Men schrijft vaak dingen die helemaal niet waar zijn en bovendien wordt veel verdraaid. Je moet altijd erg oppassen met wat je zegt. In, ik geloof, ,,de Volkskrant" heeft al gestaan dat men mij als een miskoop" beschouwt. Ik vraag mij af hoe iemand dat nu reeds kan zeggen, ik ben een blauwe maandag bij Ajax. Ikzelf heb al eerder gezegd dat mijn spel nog niet zo best is, daar hoeft die sportjournalist nog niet eens op deze wijze te benadrukken. Bovendien weet die man niets van mij. Hij ziet mij nooit trai nen, heeft nooit met mij gepraat, kent mijn problemen niet. Hij weet niets van me. Maar het is o zo gemakkelijk voor hem iets dergelijks te publiceren. Of het me wat doet? Nou ja het is natuurlijk nooit prettig zoiets te ervaren, maar iets doen nou misschien een beetje wel. Ik ben van mening dat ik het bij Ajax niet beter had kunnen treffen. Het is een goed georganiseerde vereniging en de spelers hebben mij geweldig aardig opgevangen. Michels heb ik niet meegemaakt, maar ik heb natuurlijk wel veel van de andere spe lers over hem gehoord. Kovacs moet de andere pool van Michels zijn. De spelers zijn zeker wel blij met hem. Hij laat ze althans aanvallend veelal vrij in hun spel en ik vind dat goed. Ajax heeft er de spelers voor. Voetballers als Keizer, Cruijff e.a. moeten geen vaste opdracht hebben. Dergelijke mensen zijn dermate begaafd dat men hen de volledige vrijheid natuurlijk binnen het raam van de uitgestippelde taktiek moet geven. Iedere nauwkeurige opdracht gaat ten koste van hun spel. Kovacs ziet dat goed. Hij houdt op z'n tijd van indi vidueel spel. In de verdediging krijgen we praktisch altijd wel 'n vaste opdracht met betrekking tot de mandekking. Ik ben met je eens dat dit ten koste gaat van zowel het spel voor óns, als (het kijkspel) voor het publiek. Maar de hele voetioalontwik keling noopt ons (nog) daartoe. Het is nog altijd zo dat de verdediging bij de aanval begint en de aanval bij de verdedi ging. Toch zie ik in de toekomst het aan vallende voetbal weer terugkeren. In Span je en Italië zijn daaromtrent al tekenen. Men scoort daar meer doelpunten dan vo rige jaren. En voor doelpunten komt het publiek uiteindelijk. Bijgelovig ben ik helemaal niet. Ja, ik weet dat vele spelers dat wel zijn. Het bepaalde shirtje, de bepaalde schoenen, als laatste man het veld op enz. Daar heb ik geen last van. Maar ik kan mij voorstellen dat het anderen wel iets doet. Natuurlijk, nerveus zijn we allemaal maar meer ook (ik) niet. Ach nee, onderling spreken we lang niet altijd over voetbal. Wel vaak over auto's. Over de voetballerij in het algemeen is veelal de komende tegenstander het on derwerp. Opvallend hier in Nederland vind ik wel dat clubs als Ajax en Feijenoord van wereldklasse zijn, terwijl het nationale elftal veel minder uit de verf komt. Ik heb wel gehoord over problemen rond dat Ne derlands elftal, maar het moet toch voor een land met twee Europa Cup-houders mogelijk zijn, op zijn minst de Wereldkam pioenschappen te halen. Dacht ik niet dat Ajax en Feijenoord samen de dienst weer gaan uitmaken? Er zijn toch ook andere clubs, die goed meedraaien. In Oostenrijk heeft men een periode gehad dat drie Oos tenrijkse clubs de boventoon voerden. Dat waren Rapid Wien, Austria Wien en Wie ner Sportclub. Nu is het anders. Een aan tal clubs heeft evenveel kans. Ik ben het wél met je eens wanneer je zegt dat Ajax en Feijenoord, mede door hun vrij grote financiële mogelijkheden, moeilijk terug te dringen zijn. Geld speelt wel een belang rijke rol, doch een kampioenschap is nog steeds niet te kopen. Er moet steeds nog voor gevoetbald worden en zelfs elf ster ren vormen nog niet altijd een kampioens elftal. Hobbies? Nou ja, voetballen was natuur lijk oorspronkelijk een hobby van mij, maar nu zie ik het enkel en alleen als een vak, waarin ik misschien een goed belegde boterham kan verdienen. In Oostenrijk is voetbal ook populair. In de winter ligt de competitie echter een week of zes stil en gaat iedereen skiën. Deed ik dus ook. En dat het mij aardig gelukte bleek wel uit het feit dat ik gekozen werd in de natio nale skiploeg voor het onderdeel afdaling. Maar ja, twee meesters dienen gaat moei lijk, dus bleef ik maar voetballen. Ook speel ik graag een partijtje tennis. Ik voetbal al vanaf mijn tiende jaar. Eerst in Fohnsdorf, een club uit de derde divisie, daarna in GAK Graz, tot 1969, toen Sturm Graz. In het nationale A-team heb ik nooit gespeeld, wel een paar keer op de reserve bank gezeten. Het Oostenrijks jeugdelftal was wel regelmatig voor mij weggelegd. En nu dan fullprof bij Ajax. Zoals gezegd, het bevalt mij uitstekend en ik heb er geen spijt van de sprong te hebben gewaagd. Integendeel TUN MIDDENDORP 16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 15