De Rivieren Taveerne wereld cup Het is wel vrij lang geleden, maar ik ben er nog steeds van overtuigd, dat onze meester op school ons destijds trachtte bij te brengen dat Moeder Aarde zés werelddelen bevatte. Er is sindsdien in de wereld wel het een en ander veranderd, maar bij mijn weten, zijn die zes werelddelen er nog steeds. Om dus bij een ontmoeting tussen Cuphouders van Europa en Zuid- Amerika van een Wereldcup" te spreken, acht ik lichtelijk over dreven. In Azië, Afrika, Australië en wellicht ook nog in Noord- Amerika, wordt er toch ook gevoetbald. Denk maar eens aan die pittige Koreaantjes in Mexico tijdens de wereldkampioenschap pen! Een werkelijke wereldcup kan alleen voortkomen uit de ontmoe tingen van vertegenwoordigers uit alle zes werelddelen. Men heeft daarom de cupstrijd tussen Zuid-Amerika en Europa dan ook blijkbaar, voorzichtigheidshalve, officieus" betiteld. Ik geef toe, en ben het eens met elke voetbalenthousiast, dat een krachtmeting tussen beide werelddelen een interessante wed strijd kan opleveren, maar daartoe moeten dan ook de mogelijk heden aanwezig zijn, of hiervoor geschapen worden. Als een niet-nadenkend deel van het publiek en ook nog sommige sport journalisten dit van Ajax eisen, moet mij toch wel even van het hart, dat in elke verenigingsvorm, het bestuur mandaat heeft gekregen, het beleid te bepalen. En als we dan zien dat Milaan met vijf van haar beste spelers in de ziekenboeg terugkwam; dat ook Feijenoord de na-weeën van de Zuid-Amerikaanse reis 2 BILLARDS GROTE BAR (40 personen) PETIT-RESTAURANT met zeer populaire prijzen Vrijheidslaan 77 hoek Vechtstraat telefoon 726077 Gezellige sfeer in pas verbouwde zaak Bijzonder geschikt voor al uw recepties, partijen, bruiloften enz. SHERRY BODEGA DE TAPPERIJ met eigen geïmporteerde sherry's - 0,90 per glas 's Zondags gesloten ondervond en onlangs een Engelse club, na een Zuid-Amerikaans avontuur genoodzaakt was in het eerste elftal zelfs amateurs op te stellen, dan acht ik het voorzichtige beleid van het Ajax- bestuur nog zo gek niet. Nu staat het helemaal niet vast dat Nacional van hetzelfde kaliber is als Estudiantes, maar met de overbezetheid van Ajax, i.v.m. Europacupstrijd, competitie en Ned. elftal, bleef er maar één mogelijkheid over: beide wed strijden in Europa te spelen. Dit wilde Nacional ook graag, met het oog op de hogere financiële resultaten, die zij best konden gebruiken. De Uruquayse Bond wilde hieraan echter geen fiat geven, dus ging de zaak niet door. In de Europacup gaven b.v. ook IJsland, en dit jaar Nicosia, er de voorkeur aan beide wedstrijden in Rotterdam te spelen, om dat de ping-ping dan beter overkwam! Dit werd goedgekeurd en waar blijft op zo'n manier de consequentie? De gemoederen laaien hoog op tegen de beslissing van Ajax, van diverse kanten. Nu zijn journalisten veelal mensen ,,die anderen krabben ,als ze zelf jeuk voelen", maar zij moeten schrijven en doen dit dan ook. Het deel van het publiek, dat deze zogenaam de hoogste eer voor Ajax opeist, vergeet echter één voornaam ding, dat voor de Ajax-organisatie essentueel is. Deze zogenaam de Wereldcup naar huis brengen, ten koste van een débacle in de Europacupwedstrijden én in de competitie, gaat onnoemelijk veel geld kosten, als onze jongens gehavend naar huis komen of wekenlang niet fit tengevolge van de noodzakelijke injecties voor een bezoek aan Zuid-Amerika. Dit kan Ajax en geen enkele andere club van naam zich veroorloven, indien er geen veilig heidsmaatregelen en/of andere faciliteiten geschapen worden. De financiële afgang van Milaan e.a., is hierbij reeds een duide lijke waarschuwing. De bezitter van een dure, gloednieuwe Mercedes, zal er beslist niet over peinzen om aan stockcar-races" te gaan deelnemen, ook al zijn de tegenstanders nog zulke aardige jongens. GERARD WIERTZ ENGELSE STEUN VOOR AJAX Engelse voetbalofficials kunnen zich goed voorstellen dat Ajax heeft afgezien van de wedstrijden om de wereldbeker tegen de Zuidamerikaanse kampioen, in dit geval Nacional. De manager van Arsenal, Bertie Mee, zegt: ,,lk zou Ar senal ook niet laten spelen. Ik heb nu twee van dit soort gevechten gezien waarbij eerst Manchester United en ver volgens Celtic waren betrokken. Ik zag daarin dingen ge beuren waarvan ik niet zou willen dat mijn spelers daarbij betrokken werden. Ik geloof ook dat mijn spelers een sociale vernedering en verlaging van de persoonlijke waar digheid zoals ik die zag willen ondergaan." Jock Stein van Celtic is het daar niet mee eens. ,,Niet meedoen is het je onttrekken aan een belangrijke wedstrijd." Stein maakte met Celtic een van de ergste veldslagen mee toen zijn club in Montevideo tegen Racing Club speelde. Het resultaat was dat iedere speler van Celtic een boete van tweehonderd gulden kreeg. Stanley Rous, president van de FIFA, heeft al laten door schemeren dat hij eventuele strafmaatregelen zoals die door de voorzitter van de UEFA, Gustav Wielerkehr, zijn voorgesteld, belachelijk, ongewenst en zelfs onuitvoerbaar vindt. Het Engelse blad Sunday Times hoopt dat de wei gering van Ajax tegen Nacional uit te komen, het begin is van het einde van een wat zij noemt competitie die een dwaling is. 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 11