50 jaar in de kussensj. j. (ome jaap) belmer: "ik handhaaf die 20 cent ,,Ja, dat is zo; ik verhuur nu al ruim 50 jaar zitkussentjes. Een interview Ik heb niet zoveel te vertellen. Ja dat ik altijd goed heb kunnen opschieten met het bestuur, vroeger en nu. Altijd leuk bij Ajax gehad. Gezellig. Nooit moei lijkheden Ja. wat moet ik er meer van zeggen. Natuurlijk mag je altijd langs komen Aldus de heer J. J. Belmer (beter bekend als Ome Jaap) door de telefoon als ik probeer met hem een afspraak te maken voor een vraaggesprek, naar aanleiding van het feit dat hij een halve eeuw het hooggeëerd publiek voorziet van gerieflijke zitkus sentjes tijdens de wedstrijden. In zijn woning aan de Ceintuurbaan steekt hij, bij mijn binnen komst, zonder dat ik nog maar één vraag gesteld heb, direct van wal. ,,lk heb je toch gezegd wat moet ik nou vertellen? Hoe het begon? Ja, dat was in 1920. Op een gegeven moment Ajax speelde toen nog op het oude Ajax-terrein aan de Middenweg bij de Kruislaan komt er een of andere Amerikaan langs, of althans iemand die lange tijd in Amerika gewoond had, dat weet ik niet precies meer, die man komt met het idee om bij voetbal wedstrijden kussentjes te verkopen, eigenlijk verhuren want dat deden ze in Amerika ook. Nou, waarom niet. Ik was con troleur bij Ajax het idee leek niet alleen mij, doch ook m'n maat Oord wel wat. We begonnen met 500 stuks. De prijs was tóen 10 cent. Thans hebben we zo ongeveer een 5000 kussen tjes bij Ajax. Prijs nu 20 cent! Nee, moet je goed luisteren die prijs gaat niet omhoog. Waarom zou ik. Laat dat nu zo maar mijn tijd uitdienen Hoe oud ik ben? Moet dat nou Ik ben in ieder geval geen 28 meer ja, juisthet omgekeerde: 82! Daarom maak ik me niet zó druk meer. Bovendien, ik ben ervan overtuigd dat als ik een kwartje zou vragen er mensen zijn die denken dat ik té gauw schatrijk word Nou vergeet dat maar. Ik wil niet zeg gen dat er nu geld bij moet als het daarheen zou gaan stop ik uiteraard onmiddellijk) maar we spelen zo ongeveer quite. Nou zo'n winst maken behoeft nu ook weer niet. Stelen Weet je wat wel erg is: er wordt zoveel gestolen. Ik zit ook in het Olympisch Stadion. Daar liggen andere kus sens dan bij Ajax. Veel lichtere. Dat moest van de directie. Een jaar of wat geleden kreeg na afloop ik dacht Israel zo'n ding op zijn hoofd, toen daar weer eens lekker mee gesmeten werd. En in die tijd waren dat de zwaardere kussens, die momenteel bij Ajax liggen. Nu, Israel heeft daar toen flink last van gehad en sindsdien besloot de directie van het Olympisch Stadion slechts lichtere kussens toe te staan. Maar die dingen zijn zó stuk. Bij voorbeeld de dames, die met hun naaldhakken na afloop er over heen tippelen gaan er dwars door heen. Hoe er verder mee wordt om gegaan Neem maar na afloop van bijvoorbeeld een Europa Cup-wedstrijd hoe er dan mee gegooid wordt door die vooral opgeschoten jongens Gewoon verschrikkelijk. Schandalig. Na zo'n wedstrijd is het aantal kapotte en vermiste .zitjes" aanzienlijk. Ja, zoveel als er ook gestolen worden. Nu vooral met die lichte dingen. Gewoon onder hun jas. Als ik het zie ik ga er niet meer achteraan, maar loop weg. Want je wordt er gewoonweg ziek van, als je naar dat alles kijkt. Er is een heleboel slecht onder de mensen, dat weet ik wel. Hoeveel van die kussentjes er bijvoorbeeld ook verbrand worden nou vraag ik je! De vandalen Repareren doen we nog wel, doch nieuwe .zitjes" worden er Zitkussentje? niet meer gemaakt. Dat is onbegonnen werk een bodemloos vat. Daarbij ze kosten je minstens een knaak". Bij Ajax is dat allemaal een stuk beter. We hebben alleen maar kussentjes op de twee overdekte tri bunes. Die jongens kunnen er niet zo gemakkelijk bijkomen. In het Olympisch Stadion ligt dat anders. Daar lopen ze van de staantribune zo maar over. En niemand noch politie, noch suppoost die dat belet. Kan beletten. Kwestie van organisa tie. Als je toch ziet hoeveel mensen gratis zo'n stadion binnen komen Niet gewoon meer. En over mijn kussentjes maken ze zich helemaal niet druk. Er zijn ook mensen, die achter je rug een kussentje meepikken Die jongens van mij, die die din gen aan de man brengen, kunnen toch niet overal tegelijk oplet ten. Ogen in hun achterhoofd hebben ze nietmaar het zou wel makkelijk zijn. Neen, er is geen gein meer aan. Het publiek wordt steeds brutaler... wilder... en gemakkelijker (voor zichzelf dan). Komen ze bij je klagen, dat haar of zijn kussentje gepikt is. Ofdat er een ander op is gaan zitten. Wat kan mij dat nu schelen? Moeten ze maar beter opletten zoeken ze zelf maar uit. Je weet, 's zondags gaat om 10 uur het restaurant open bij Ajax. Zijn er mensen die om half elf komen, een kussentje op 20

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 20