van de voorzitter We hebben dus in de opengevallen plaats van Rinus Michels, per 15 juli 1971 be noemd, de heer STEFAN KOVACS tot nu toe trainer van het Roemeense Steaua-Boekarest. Om u iets meer van de heer Kovacs te ver tellen: hij werd in 1920 geboren in Timi- soara (Roemenië). Zijn carrière als voet baller liep van 1930 tot 1953 in verschillen de top-clubs, met uiteindelijk o.a. een re gelmatig uitkomen voor het Nationale Elf tal. In 1954 begon zijn trainersloopbaan, waar bij van 1962 tot 1967 Bonds-oefenmeester. Daarna kwam hij terecht bij Steaua. Daar werden de volgende resultaten ge boekt: Seizoen 1967/1968 Roemeens Kampioen. Seizoen 1968/1969, 1969/1970 en 1970/1971 Bekerwinnaar; in de eindstrijd werd de hui dige landskampioen Dynamo Boekarest verslagen. Voor de goede orde nog dit: Steaua-Boeka- rest is het elftal van het Roemeense Leger. Tenslotte: hij is gehuwd en heeft één zoon. Zo, dat zijn dan enige inlichtingen omtrent onze nieuwe trainer die ik ook vanaf deze plaats hartelijk welkom in onze gelederen heet en hem héél, héél veel succes toe wens. Het zal enerzijds beslist niet een voudig voor hem zijn in de nieuwe omge ving; aan de andere kant ben ik ervan overtuigd, dat de gedegen ervaring waar over de heer Kovacs beschikt het contact met de spelers, spoedig zal verdiepen. Dat Johan Cruyff en Ajax het over het ver lengen van het contract eens geworden zijn, ik weet dat ik daarmede geen nieuwtje meer vertel. Eveneens zal u bekend zijn, dat de besprekingen veelvuldig waren en er rondom deze zaak vaak vele geruchten en sensationele berichten zijn gelanceerd, waarmede de meest vreemde en verwarde toestanden werden gesuggereerd Aangezien de wezenlijke knelpunten in het financiële vlak lagen, was deze zaak zui ver een kwestie van bestuursbeleid, daar bij geassisteerd en - vooral - waardevol geadviseerd door de Financiële Commissie, die ik daarvoor in deze alsnog dank wil be tuigen. Ik kan u verzekeren dat, zonder inmenging van derden, steeds in goede verstandhou ding met de heer Coster (sprekende en handelende namens Johan) is gediscussi eerd en hoewel de wederzijdse standpunten bij tijd en wijle ver uit elkaar lagen, heb ben beide partijen elkaar tenslotte toch weten te vinden en deze affaire derhalve zowel voor Johan als Ajax tot een goed einde weten te brengen. Mag ik dan tenslotte lof toezwaaien aan onze penningmeester Henk Timman voor de zo bekwame wijze waarop hij zijn aan deel leverde in ,,the finishing touch". Dan wil ik in het kort nog iets zeggen over het afscheid van Rinus Michels, die, zoals nu definitief bekend, een contract getekend heeft bij FC Barcelona. Ja, dat was in 1965. Als ik mij goed her inner: 21 januari. Vic Buckingham liet ons zo maar in de steek. Kreeg plotseling de baan als manager bij Fulham en wilde op staande voet vertrekken. Daar was geen houden-meer-aan. Zo stonden we, in één van de donkerste tijden van de Ajax-geschiedenis (in degra datie-gevaar) zonder oefenmeester. Nu wa ren wij er wel op bedacht voor het nieuwe seizoen toch naar een nieuwe trainer uit te kijken, omdat die aanbieding van Ful ham al langer speelde En onder de ge gadigden voor dat nieuwe oefenmeester schap was o.a. ook Rinus Michels. Om kort te gaan, na Vic's vertrek kon Ri nus meteen komen en hij is er, met zijn grote kennis van zaken en overtuiging toen in geslaagd ons voor de Ere-Divisie te be houden. Dat was 1965 en nu 1971 DE Top: Kampioen van Europa. Daartussen liggen zes jaren van machtig samenspel. Samenspel tussen ja, tus sen wie allemaal niet In de eerste plaats tussen Rinus Michels, zeer bekwaam coach/trainer weten schappelijk geschoold en zijn as sistenten met daar tegenover een Selectie van spelers, waaronder niet alleen die be horende tot de besten in den lande, doch velen van internationale top-klasse. De Meester dus beschikkend over het beste „materiaal". Daar omheen een prach tige organisatie, voortreffelijke medische begeleiding, waaronder ook te rekenen on ze zeer kundige masseur Salo Muller. Ik geloof dat ik hiermede de eigenlijke com binatie heb aangeduid, die vanaf 1965 bou wend, met eerste grote successen (Liver pool) en latere teleurstellingen (Finale te gen AC Milan) - om maar eens een paar uitersten te noemen - aan de ontwikkeling deelnam die leidde tot het huidige team van de grote internationale klasse, tot het niveau, waardoor in Londen, waar we - door het voorafgaande overladen program ma - echt niet in onze beste vorm staken, toch kans zagen een club als Panathinaikos, ondanks het goede spel van deze Grie ken, kansloos op 20 te laten staan. En dat is natuurlijk iets - ik bedoel, nu door het heengaan van Rinus dat samenspel is verbroken - dat je wel eens even het voor-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1971 | | pagina 3